Imao kuću i stan u Beogradu, a onda se vratio na svoju dedovinu u pusto selo kod Kuršumlije

Prinstecreen: YouTube / Povratak na selo

Milan Vasiljević (31) jedini je stanovnik sela Šatra, u srcu Toplice kod Kuršumlije. On je nakon dugogodišnjeg života u Beogradu gde je i rođen, odlučio da napusti gradski život i vrati se u svoju dedovinu.

.

Odluku je, kako prenosi Mondo, doneo pre tri godine, kada se i preselio u ovo selo koje se nalazi uz samu administrativnu granicu sa Kosovom. Odlučujući trenutak za preseljenje bio je početak kovida koji ga je naterao da svoj život promeni iz korena.

„Presudan trenutak za preseljenje upravo je bila korona. Ono zatvaranje silno, rekao sam sebi, Milane tebi je najbitnija sloboda. I to je bilo to, želeo sam da se vratim ovde, svojim korenima, svojoj zemlji, svom imanju, da čuvam svoju šumu, svoju dedovinu“, rekao je Milan koji je odlučan u tome da ostane u selu Šatra, u kojoj niko od njegove porodice poslednjih 30 godina nije živeo.

Milan kaže da se nije pokajao, te da je ipored kuće i stana u Beogradu, u ovom selu konačno pronašao svoj dom. A kako do prvog asfaltiranog puta putuje oko 45 minuta, kaže da je jedino to ono što bi voleo da je drugačije.

„Mogao bih reći da je to jedina stvar koju bih voleo da je drugačija u ovoj mojoj životnoj priči. Putujem dosta dugo do puta, ali opet nemam potrebe da idem stalno do grada. Volim i što nema nikog“, rekao je Milan za Jutjub kanal „Povratak na selo.“

Ovaj gorštak iz Beograda je uprkos nedostatku vode u ovom selu, uspeo sa tri kilometara da dovede vodu.

„Sve sa vodom ima posebnu priču. Moj pradeda i čukundeda su ovde živeli a nisu imali vodu. Možda je nekom nezamislivo, ali vukli su vodu sa velikih daljina. Onda smo otac i ja odlučili da je sprovedemo. Zanimljivo je da je pradeda u imanet svojoj deci ostavio samo to, da nekada sprovedu vodu na imanju“, rekao je on, smatrajući da je upravo taj poduhvat sa vodom dao život ovom selu.

Vasiljević želi da osnuje porodicu baš na ovom imanju, za koje smatra da je baš to ono što fali ovom selu. Uprkos neuspelom pokušaju da svoju želju ostvari, kada je bivša supruga ipak odlučila da selo nije za nju, Milan se nada da će u budućnosti imati više sreće.

„Poseban motiv za život koji vodim je da osnujem porodicu. Da dobijem mogućnost da sutra dan svoju decu vaspitavam na selu. Da budem svoj gazda i da ne idem na posao. Ja dolazim iz velikog grada, sve sam video te zaključio da je jako teško vaspitati decu kada ideš na posao“, rekao je on dodavši da više ne može da zamisli da radi od 9 do 5.

Milan se bavi voćarstvom kao osnovnim izvorom prihoda, a sve što radi kaže, ne bi bilo moguće bez podrške porodice. Iako na selu živi sam, otac mu često dolazi kada nastupe teški sezonski radovi. Takođe, pored brojnih domaćih životinja, kao što su koze, kokoške…

Planovi ovog momka za budućnost jesu da svoje imanje razvije što više može. Sav njegov trud želi da ostane u ovom selu.

„Posle ljudi kao resurs za ulaganje, jeste priroda i poljoprivreda, tako da guram to i nadam se najboljem. Nema ništa lepse nego kada se probudš naspavan, odmoran, uživas u tišini koju daje priroda. To je mir. Čovek je u pravom smislu čovek kada je svoj i kada živi od svog rada“ rekao je Milan, dodavši da je njegov pradeda naterao mlađe generacije u grad, misleći da je to uspeh u životu.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare