Iako je zemljište iza “Madere” pod sporom, kako i jasno stoji u podacima Katarstra nepokretnosti, investitor „ВМ INVЕSТ GRОUР DОО LЕSКОVАС“ je iskoristio zakonsku “začkoljicu”, te Odeljenje za urbanizam Gradske uprave grada Leskovca nije imalo drugog izbora nego da 27.oktobra na osnovu izveštaja Komisije za planove grada Leskovca od 21. oktobra ove godine ipak potvrdi Urbanistički projekat za višespratnicu u parkiću kod “Pepeljuge”.
Ovako naš izvor iz “Osmospratnice”, zgrade u kojoj se nalazi Odeljenje za urbanizam, opsuje činjenično stanje.
“Kada opteretiš zemljište, manja je vrednost same zemlje. Ne mogu da obustave gradnju. To je ta zakonska začkoljica. Ovim se bavi Obligaciono pravo i Zakon o osnovama svojina i pravnog odnosa. Konkretan slučaj: Sticanje svojine građenjem na tuđem zemljištu. Budu li ušle tu mašine, građani ništa tu ne mogu.”, objašnjava naš izvor (narodskim jezikom), inače pravnik po struci.
Jutros smo pisali da je Urbanistički projekat potvrđen i pored svih pristiglih prigovora sa više strana na isti, višenedeljnih okupljanja stanara okolnih zgrada u parkiću kod “Pepeljuge” kao i peticije sa preko 1.500 potpisa da se isti odbaci i to do pronalaženja adekvatnog rešenja za čitavu tu urbanističku celinu prihvatljivog za sve strane, odnosno i Gradsku upravu i investitora i stanare.
“Time je sadašnja Gradska uprava potvrdila ne samo pomenuti Urbanistički projekat već i dalje širenje investitorskog urbanizma po našem gradu pred kojim ni parkići, a ni igrališta za decu više nisu sigurni, dok su interesi investitora iznad bilo čijih drugih interesa i potreba uključujući i potrebe naših najmlađih sugrađana”, navodi se u saopštenju za medije stanara zgrada kod Pepeljuge nakon potvrde urbanističkog projekta za višespratnicu u parkiću kod Pepeljuge.
Inače, ovu odluku potpisala je „večita“ načelnica Jasminka Milenković , koja je pre ove funkcije bila šefica Odeljenja za imovinsko pravne poslove, a pre toga, takođe Odeljenja za urbanizam.
Stanari okolnih zgrada tvrde da drugačiju odluku Gradkse uprave nisu ni očekivali.
“Pogotovu imajući u vidu da u Komisiji za planove na osnovu čijeg izveštaja je Odeljenje za urbanizam potvrdilo Urbanistički projekat sedi isti čovek koji je i uradio taj urbanistički projekat za investitora ali i 2015. godine bio na čelu JP Direkcije za urbanizam i izgradnju”, ističe se u saopštenju, a mi podsećamo da je reč o Milenku Milenkoviću koji će ostati upamćen po sadnji puzavica koje su samo naružile trotoare u Sveotzilijskojj i Mlinskoj ulici i smetaju pešacima.
Podsetimo, interesantno je da je baš u toj 2015. godini, a prema Ugovoru o otuđenju neizgrađenog građevinskog zemljišta u javnoj svojini zaključenog 21.03.2012. godine između JP Direkcija za urbanizam i izgradnju Leskovac i Aleksandar Čogurić trebalo biti poništeno Rešenje o otuđenju građevinskog zemljišta i zemljište vraćeno u vlasništvo Grada, obzirom da prema članu 5 Ugovora kupac nakon tri godine od pravosnažnosti Rešenja nije pomenuto zemljište priveo planiranoj nameni.
POVEZANO:
Čogurićeva dokumenta nisu falsifikati – I ŠTA SAD?
IZ IZJAVE GRADONAČELNIKA SE OVAKO NEŠTO I NASLUĆIVALO?
Nakon što smo obećali građanima u naselju Dubočica da nećemo dozvoliti izgradnju zgrade na zelenoj površini i zatražili od investitora da se izjasne da li žele da im vratimo uplaćeni novac stigao nam je izveštaj sudskog veštaka koji tvrdi da su “graditelji” oštećeni za skoro million evra, kazao je krajem juna na sednici Skupštine grada gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović.
Kako je tada objasnio, u izveštaju veštaka je procenjeno da bi se stambeni proctor, parking garaže i parking mesta na toj parceli prodala za 317 miliona 950 hiljada dinara i da oni sada traže od grada izgubljenu dobit, kao razliku od cene koštanja od prodajne cene, od 3.654,16 metara, u iznosu od 135 miliona i 251 hiljadu.
“Što znači da sada, ti isti koji ništa nisu uradili zbog toga što su se izjasnili da ne treba da se gradi, grad bi trebalo da im plati million evra.- najmanje. I sada, to postaje matrica da na svakoj lokaciji građani treba da se bune i da svaki put grad Leskovac treba to da plati”, kazao je gradonačelnik nakon zahteva opozicije da se kao tačka dnevnog reda na zasedanju ponovo uvrsti diskusija o izgradnji zgrade na parkiću iza “Madere”, zbog čega su stanari okolnih zgrada nedeljama protestovali.
GRADONAČELNIK VEŠTO IZBEGAO PRIČU O “FALSIFIKOVANIM” DOKUMENTIMA
Opozicioni odbornik iz Grupe građana “Za Leskovac – Zajedno” Nebojša Cakić, zatražio je tada od gradonačelnika da za govornicom objasni šta se to pričalo sa građanima na zatvorenom sastanku o ovom problem, ali i da pojasni njegove tvrdnje o navodnim lažnim dokumentima.
“Bilo je mnogo priča o tome da li su papiri oko parcele kod ‘Madere”, koji su izneti u medijima, istiniti, falsifikovani ili ne. Mislim da odbornici zaslužuju ne samo da se o tome raspravlja nego i da nam se dostave validna pravna dokumenta koja postoje u gradu, kako bi o tome mogli da zauzmemo neko svoje mišljenje i stav. Mi smo ovde da radimo u interesu građana, ali isto tako i u interesu grada”, kazao je Cakić.
Gradonačelnik Cvetanović je pravno objasnio ozbog čega se odbija njihov predlog i istakao da treba ostaviti nadležnim organima i stručnim ljudima u lokalnoj samoupravi da reše taj problem.
“Bojim se da se ti ljudi, koji su izazvali problem, ponovo nalaze u tim vašim istim stručnim komisijama, koji će nama da daju obrazloženje da su bili dobri i da su bili stručni”, prokomentarisao je Cakić.
Kako je izgledala tadašnja rasprava pogledajte ispod:
Podsetimo, Gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović optužio je Aleksandra Čogurića da je tokom intervjua datom Rešetki novinarima poturio falsifikovane ugovore o kupoprodaji parcele iza “Madere”, a mi smo došli u posed originalnih dokumenata koji potvrđuju da su autentični, overeni u Osnovnom sudu u Leskovcu i zavedeni u arhivi tadašnjeg javnog preduzeća Direkcija za urbanizam i izgradnju”, 21. marta 2012. godine.
Svi ovi papiri su dokaz da su objavljeni dokumenti zapravo autontečni, te da novinari i sporni investitor nikoga nisu doveli u zabludu.
Nije sporna čičnjenica da je ta parcela nakon toga još tri puta menjala vlasnike, ali jeste to što taj ugovor, prema obavezi iz njegovog člana 5., a o čemu smo pisali ranije, nije raskinut, a zemljište vraćeno gradu.
Još jednom podsećamo, taj ugovor je trerbalo da raskine tadašnji direktor “Direkcije za urbanizam i izgradnju” Milenko Milenković, a “interesantno” je da je projekat za gradnju višesprartnice novom investitoru radio upravo on, a takođe bio i član Komisije za razmatranje urbanističkih projekata, pa i njegovog, zbog kojeg jenedaljama protestovalo stotinak građana u strogom centru Leskovca.