Jecaji žrtava upokojenih na Špitaljskom groblju i danas se čuju

Na Špitaljskom groblju u Leskovcu i danas plače spomenik koji je svedok najveće tragedije koja je zadesila grad na Veternici u prošlom veku.

.

Sa nadgrobne ploče jecaju imena oca i petoro dece kojis u nesrećno izgubili život 9. aprila 1944. godine, kada je grad bombardovala saveznička alijansa u kordinaciji sa Narodno oslobodilačkim pokretom. U 12 sati i 18 minuta Leskovac je tada sravnjen sa zemljom, a poginulo je oko dve hiljade ljudi.

Čini se, kada zastanete ispred ovog spomenika, da se i dalje čuju jecaji nesrećne Stake koja je u jednom danu izgubila svog supruga Mateju (57), sinove Vojina (27), Radomira (23) i Stanišu (23) i kćeri Radmilu (21) i Veru (11).


Tek od skora su poznate tajne i jezive sudbine koje kriju parcele na najstarijem srpskom groblju u Leskovcu gde su tokom Prvog svetskog rata svi, i vojnici i civili, svi koji su pomagali ranjenicima, razoleli se i umrli od tifusa, sahranjivani. U pojedinim grobovima bilo je sedam do osam vojnika.

Naime, zbog velikog priliva vojnika u rezervnoj vojnoj bolnici u Leskovcu tokom 1914. i 1915. godine, koja je bila stacionuirana u Poljoprivrednoj školi, u gradu na Veternici je izbio tifus koji je kosio i vojnike, ali i civile, najnovija su saznanja leskovačkih istoričara.

Vojnici su stizali u Leskovc sa svih strana fronta, najviše iz Kolubarske i Cerske bitke, a u njoj su lečeni i austrougarski vojnici.

U Leskovcu je samo 16. novembra 1914. godine lečeno 636 ranjenika.

JOŠ UVEK  POČIVAJU U NEPOZNATIM GROBNICAMA NA ŠPITALJSKOM GROBLJU

“U bolnici su radili i lekari iz međunarodnih misija u to vreme, iz Engleske i Švajcarske. Jedan od njih je i umro i sahranjen na Špitaljskom groblju, ali na žalost, grob mu se više ne zna”, navodi istoričarka i direktorka Narodnog muzeja Mira Ninošević.

Svi, i vojnici i civili, svi koji su pomagali ranjenicima, razoleli se i umrli od tifusa, sahranjivani su na Špitaljskom groblju. U pojedinim grobovima bilo je sedam do osam vojnika.

“Posle prvog svetskog rata to groblje je devastirano, uništeno, te se njihovi grobovi ne znaju. Preko njih su kasnije sahranjivani Leskovčani i izgrađene porodične parcele i grobnice”, navodi Ninoševićeva.

Na istom mestu sahranjivani su i francuski vojnici 1918. godine, koji su učestvovali u oslobađanju ovih krajeva nakon proboja Solunskog fronta.

Ova priča je samo deo monografije “Ratni put Moravske divizije”, odštampane povodom sedamdesetogodišnjice Narodnog muzeja Leskovac.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare