Jovanović: Novim Zakonom o bezbednosti na radu nameću se ozbiljnije obaveze i poslodavcima i radnicima

Predlogom Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu, koji će se menjati nakon punih 18 godina, uvodi se niz novih rešenja, a sve u cilju veće zaštite zaposlenih, smatraju upućeni.

.

Skupštinski Odbor za rad, socijalna pitanja, društvenu uključenost i smanjenje siromaštva, čiji je član narodna poslanica iz Leskovca Tatjana Jovanović (SPS) razmatrao je juče Nacrt Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu, a ona smatra da se njime znatno unapređuju uslovi rada za zaposlene i smanjenje povreda na radu.

“Potrebu donošenja novog zakona nametnuli su savremeni izazovi radnih procesa i okolnosti pod kojima se rad obavlja. Obaveze poslodavaca propisane novim zakonskim odredbama definišu viši nivo bezbednosti, ali i obaveze radnika i poštovanje zakonskih odredbi od strane samih radnika. Obaveza poslodavaca je posebno prepoznata u građevinskoj delatnosti gde je po novom zakonu poslodavac u obavezi da izradi elaborat o uređenju gradilišta, vodeći između ostalog računa i o bezbednosti radnika. Međutim, ovo istovremeno znači zakonsku obavezu zaposlenog za njeno korišćenje i novčano kažnjavanje zbog nekorišćenja iste ili nepoštovanja mera bezbednosti”, objašnjava Jovanović.

Novine u odnosu na važeći zakon su:

  • propisivanje obaveze poslodavca da zaposlenog na njegov zahtev uputi na lekarski pregledkoji odgovara rizicima na radnom mestu u redovnim intervalima, a najkasnije u roku od pet godina od prethodnog pregleda;
  • obaveze poslodavca da izda dozvolu za rad zbog veće zaštite zaposlenih pri obavljanju određenih visokorizičnih poslova (prilikom izvođenja radova na visini, u dubini, u skučenom prostoru, u prostoru sa potencijalno eksplozivnim atmosferama);
  • propisana je veća nadležnost inspektora rada da zabrani rad na privremenim ili pokretnim gradilištima od tri, odnosno 15 ili 30 dana u zavisnosti koliko puta su utvrđene okolnosti koje dovode do ugrožavanja bezbednosti i zdravlja na radu na gradilištu, kada utvrdi da su neposredno ugroženi bezbednost i zdravlje zaposlenog.
  • Inspektor rada je dužan da zabranu rada javno istakne na gradilištu, a gradilište vidno obeleži.
  • Maksimalne kazne su povećane sa 1.000.000 na 2.000.000 dinara.

Novi Predlog zakona se trenutno nalazi u skupštinksoj proceduri.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Nemoj više da štitite nas radnike,mnogo vam hvala,ali nema potrebe.Spuštavasmo se mi radnici na vaše uže.Prvo nas je „branila“ isto leskovčanka Snežana Plavšić i Trećeprezmenić nekad G17plus sada u SNS istom tom „Skupštinskom Odboru za rad, socijalna pitanja, društvenu uključenost i smanjenje siromaštva,“ a odbranila je samo sebe i svoju porodicu.Ima li još neki da veruje u ovakve praznim pričama da ćete da štitite radnike.kaznite mog gazdu iz bilo kog razloga a samo da bi punili budđet da se vama preliva kaznite ga ne sa dva nego sa dvaes miliona sve ćemo to mi radnici da platimo i otplaćujemo jer nema koj.