Koliko je zaista opasan Hisar i koliko brzo klizi – Po santimetar za godinu dana?

Brdo Hisar se sastoji od peskovito-šljunkovite gline i jezerskih sedimenata, te za geologe nije nikakva nepoznanica,kao ni klizišta koja se javljaju na njemu.

.

Zavod za hidrogeologiju i inženjersku geologiju Beograd, sa svojom radnom jedinicom u Leskovcu, vršio je dugogodišnja ispitivanja na ovom prostoru  počev od 1965. pa do 2006. godine.

“Istraživanje brda Hisar od strane Geozavoda otpočela su inženjersko-geološkim istraživanjima područja aktivnog klizišta na Hisaru za potrebe sanacije klizišta u zoni Hisarske ulice i Spomen parka (neposredno iza raskrsnice Hisarske ulice i puta Leskovac – D. Jajina(1975.godine), zatim inženjersko-geološkim uslovima fundiranja vodovodnog rezervoara i seizmičkom mikrorejonizacijom  na lokaciji ‘’Hisar ‘’ u Leskovcu (1984), inženjersko-geološkim uslovima izrade cevovoda, vodovodne i kanalizacione mreže i rezervoara na brdu Hisar (1995), detaljnim inženjersko-geološkim istraživanjima terena za potrebe DUP-a dela bloka 40 na severoističnim padinama Hisara (1998.god.), kao i inženjersko-geološkim istraživanjima terena  za potrebe rekonstrukcije Hisarske ulice (2002.god.) – taksativno je za medije navodio još 2017. godine diplomirani inženjer geologije Slobodan Tasić, koji je bio rukovodilac ovog istraživanja.

Na osnovu svih dosadašnjih istraživanja, kartiranja terena i bušenja istražnih bušotina, detaljno je upoznat litološki sastav terena i urađene inženjersko-geološke karte, profili terena itd.

U litološkom pogledu, teren je predstavljen posmatrajući profil terena odozgo naniže:

–          Nasutim  tlom ( prašinaste gline, građevinski šut i krupne valutice),

–          Deluvijalni sedimenti predstavljeni peskovitim glinama i peskovito-šljunkovite gline

–          Jezerski sedimenti – peskovi, glinoviti i prašinasti peskovi, slabo vezani peskovi, glinoviti šljunak, šljunkovita glina

–          Laporovite i peskovite gline


Brdo ispod Hisara, podsetimo, u Ulici Milutina Bojića počelo je da se urušava još 2015. godine i pretilo da zatrpa dve obližnje kuće i u potpunosti odseče deo ulice od ostatka grada.

Pet godina ranije krenulo je klizište i u Hisarskoj ulici na ulazu u Svetoilijsko groblje, a zatim je uništilo i na desetine grobnica u delu prema takozvanom jajinskom putu.

Klizište pokrenuto januara 2010. godine u Hisarskoj ulici

Odbornik u leskovačkoj Skupštini Živojin Stefanović, upozorio je na poslednjoj sednici lokalnog parlamenta da, ukoliko se nastavi sa izgradnjom na Hisaru, “mrtvima sa groblja ćete paliti sveće na ulici, a nas iz Balkanske i Radanske ulice dočekaćete kod reke da vam budemo komšije”, jer je Hisar opasan i klizi.

On je kazao da za to ima validne dokaze stare 58 godina.

“Još 1963. godine je validni Institut iz Beograda uradio seizmološki plan i ustanovio da je brdo Hisar u Leskovcu aktivno opasno klizište. Još tada smo obustavili pojedine planirane gradnje, a tada je naloženo da na tom području mora biti zabranjena gradnja i da ne sme da bude sazidano ništa od čvršćeg materijala od drveta. Sve to imate u arhivi. Nađite i pročitajte gospodo”, kazao je Stefanović.

On je kazao da je i kod kuće sproveo eksperiment koji dokazuje da je u pravu.

“Postavio sam kočić u svom dvorištu, nakon što ste me prošle godine ovde u lokalnom parlamentu demantovali sa ovom pričom, a koji se, dođite pa vidite, pomerio već za ceo jedan santimetar. Imaćemo veliki problem ako se tamo nastavi gradnja i ako se na tom mestu nastavi proširenje groblja”, poručio je Stefanović.

Interesantno je da je prethodnih 40 godina, kao vinovnik vlasti, i pored ovog saznanja koje je nakon 58 godina  saopštio javnosti, lično odgovoran, ako ne za davanje mnogobrojnih dozvola za gradnju na Hisaru, onda za prećutkivanje svega što je ovog popodneva saopštio, ukoliko je sve što je saopštio u potpunosti tačno.


Inače, generalni urbanistički planovi grada Leskovca rađeni su i dopunjavani od 1948. godine do danas čak šest puta. Njihov istorijat možete pogledati OVDE.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare