Leskovačka vlast obeležila desetogodišnjicu čišćenja divljih deponija, aktivisti upozoravaju da je očišćeno čak šest puta manje otpada od planiranog

Fotografija preuzeta sa zvaničnog gradskog sajta / gradleskovac.org

Leskovačka lokalna vlast obeležila je danas u naselju Ančiki tačno deset godina od kako se krenulo sa prvom akcijom uređenja i čišćenja javnih površina i uklanjanja divljih deponija na teritoriji grada.

.

  1. Akcije organizuju Odeljenje za zaštitu životne sredine, JKP Komunalac, JKP Grdelica, u saradnji sa Odeljenjem komunalne milicije i kompanijom PWW

Kako su istakli, za deset godina uređeno je preko 600 lokacija u Leskovcu, a neke su čišćene više puta.

“Uklonjeno je preko 9500 tona otpada, a ovakve vikend akcije su se sprovodile 728 dana, pored redovnog i svakodnevnog uređenja i čišćenja grada”, rečeno je danas

Gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović istakao je da je kaznena politika, kada je zaštita životne sredine u pitanju, blaga i da u Leskovcu ima samo sedam komunalnih milicajaca, nedovoljno da se pokrije cela teritorija grada.

„Naša je obaveza da upozoravamo građane kada vidimo da narušavaju životnu sredinu. Ne da okrenemo glavu na drugu stranu, nego da ih zamolimo, upozorimo i ukažemo da oni svojim ponašanjem ugrožavaju životnu sredinu i da je mnogo teže očistiti ono što sami uprljamo“, poručio je on.

Sa druge strane, prema istraživanju Udruženja “Tim 42”, grad Leskovac je u proteklih godinu dana uspeo da očisti čak šest puta manje otpada od planiranog.

“Od planiranih 1.300 tona otpada očišćeno je 216 – š𝗲𝘀𝘁 𝗽𝘂𝘁𝗮 𝗺𝗮𝗻𝗷𝗲”, navode iz ovog udruženja.

Kako se dodaje, potrošeno je i značajno 𝘃𝗶š𝗲 𝗻𝗼𝘃𝗰𝗮 𝗽𝗼 𝘁𝗼𝗻𝗶 otpada nego što su sami planirali.

“Planirano je da uklanjanje tone otpada košta građane Leskovca 3.500 dinara, a potrošeno je oko 5.500 dinara po toni”, zaključuje se u istraživanju.

U periodu od 5. maja 2022. godine do 5. maja 2023. godine uklonjeno je 10 divljih deponija na lokacijama:

  • Turekovac – 23 tone
  • Kumarevo – 14 tona
  • Lokošnica – 28 tona
  • Donje Trnjane – 25 tona
  • Vinarce – 32 tone
  • Gornje Krajince – 16 tona
  • Brejanovce – 7 tona
  • Jašunja – 23 tone
  • Lipovica – 9 tona
  • Vinarce, pored reke – 39 tona

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Pitajte štigličara ko plaća gorivo za čišćenje deponija,ko plaća mašine,radnike …..nije valjda on doneo od kuće a nije ni ušlo u budžet grada,pa odakle je.

Kojih 7 tona u Brejanovce?? kad je to čišćenje bilo????
Možda u Meskovu vikendicu, u selo nije. Jedno od najneuglednijih sela trenutno, uraslo u travu i korov. Ko prolazi tu zna o čemu pričam