Leskovački arheolozi u okolini Lebana otkrili čak 130 lokaliteta iz dobra praistorije, rimskog i ranovizantijskog perioda

Foto: Narodni muzej / Iz arhive

Samo u poslednja dva meseca arheološki odsek Narodnog muzeja u Leskovcu izvršio obilazak svih 39 sela u opštini Lebane gde su arheolozi evidentirali čak 130 lokaliteta u 37 naseljenih mesta.

.

Kako navode iz leskovačkog muzeja, od ovog broja 87 lokaliteta nisu do dada evidentirani u arheološkoj literaturi.

“ Deset lokaliteta su višeslojna – ima ostataka više epoha na jednom lokalitetu, pa je ukupan broj lokaliteta veći, kada se razvrstaju po epohama. Zabeleženo je 19 lokaliteta koji sadrže ostatke iz doba praistorije – od toga je 11 novih, a dva lokaliteta su višeslojna. Iz rimskog i ranovizantijskog perida evidentirano je 43 lokaliteta. Od tog broja devet lokaliteta su višeslojni, a novih je 27. Najviše evidentiranih lokaliteta potiče iz srednjeg veka –ukupno 74. Od toga su 8 lokaliteta višeslojni, a 49 je novih. Za pet lokaliteta nije bilo moguće odrediti kojoj epohi pripadaju”, navodi se u saopštenju.

Lokaliteti su otkriveni u okviru realizacije projekta „Rekognosciranje arheoloških lokaliteta na teritoriji opštine Lebane“.

“Posebna pažnja posvećena je toponimima mesta, koji su ukazivali na postojanje određenih ostataka materijalne kulture u tom području. Svaki površinski nalaz je ubeležen prema koordinatama osnovne mreže. Zabeleženi su podaci o izgledu lokaliteta tekstualno, fotografijama, video snimcima i GPS-om, kojim će se na topografskoj karti i precizno locirati položaj. Prikupljeni su površinski nalazi  pomoću kojih će se preciznije odrediti hronologija i vrsta lokaliteta.  Nakon terenskog istraživanja izvršena je sistematizacija lokaliteta po periodima. U toku je izrada detaljne digitalizacije stanja na terenu, a što podrazumeva fotografisanje, tehničku dokumentaciju i video dokumentaciju”, dodaju iz muzeja.

Kustosi upozoravaju da ukoliko se arheološka rekognosciranja ovakvih oblasti ne budu sprovela u relativno skorijem vremenskom periodu, preti nam opasnost da stručnjake na terenu neće imati ko da uputi ili odvede do određenih lokaliteta.

“Isto tako, divlji arheolozi i arheoamateri koriste ovakvo stanje za uništavanje arheoloških lokaliteta i pokretnih kulturnih dobara, pa bi prisustvo službenih lica iz nadležne muzejske institucije imalo i preventivni karakter”, ističu.

Kraj projekta podrazumeva i pripremu za publikaciju rezultata arheološkog rekognosciranja opštine Lebane, i na samom kraju montaža kratkog dokumentarnog filma, sastavljenog od video materijala sakupljenog za vreme trajanja projekta.

Projektni tim su činili arheolozi: kustos Vladimir Stojanović – rukovodilac projekta, muzejski savetnik Julijana Pešić, muzejski savetnik Smilja Jović i viši kustos Vladimir Stevanović. Isti tim je 2018. godine dobio nagradu Mihailo Valtrović od strane Muzejskog društva Srbije kao najbolji stručni tim u Srbiji.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Iskopaše li Džaftine kamile više.

Bravo za tim. Nekada nije važilo „da je južnije sve tužnije“