Leskovački profesori Vladimir Mičić i Milica Mišić dobitnici jubilarnog priznanja Društva za srpski jezik i književnost

Povodom desetogodišnjice takmičenja “Književna olimpijada“, Društvo za srpski jezik i književnost nagrađuje nastavnike čiji su učenici tokom decenije ostvarivali izuzetne uspehe. Među 30 laureata je i dvoje leskovačkih profesora: Vladimir Mičić iz Gimnazije i Milica Mišić iz Medicinske škole.

.

Deset nagrada u deset godina takmičenja. To je produkt rada profesora Mičića sa generacijama đaka naklonjenih srpskom jeziku i književnosti. Priznanja prijaju, pogotovo kada dolaze od struke, koja prepoznaje koliko je priprema učenika za “Književnu olimpijadu“ dugotrajan i naporan proces,

„S druge strane, to je za profesora, veliko zadovoljstvo, jer se radi o izuzetnoj deci, opredeljenoj ka književnosti i umetnosti, spremnoj za dodatno učenje. Uspešno učešće na ovom takmičenju podrazumeva mnogo čitanja, mimo školskog plana i programa, kako bi se stekao bolji uvod u celinu različitih književnih epoha. Otuda dobri rezultati učenika, pa samim tim i moji“, kaže profesor Mičić.

Iako se nastavni sadržaji danas umnogome razlikuju od nekadašnjih, pre svega u obimnosti, što pred nastavnike i đake postavlja veći izazov, nove generacije dece, koju književnost interesuje, hrabro se hvataju u koštac sa njim:

„Oni idu za onim što je novo, radoznali su, pa i mi učimo paralelno sa njima. Rad sa nadarenim đacima,  nastavnicima predstavlja veliko zadovoljstvo. Gimnazija i dalje pruža najšire obrazovanje, postavlja najviše zahteve i ove škole su rasadnici talenata. Kad su u pitanju srpski jezik i književnost, odajem priznanje kolegama koje rade u stručnim školama, jer su njihovi uspesi na takmičenjima poput ‘Književne olimpijade’, zaista izvanredni“.

Sa ovom konstatacijom se slaže profesorka Medicinske škole, Milica Mišić, pre svega zbog činjenice da se, u stručnim školama, predmet Srpski jezik i književnost obrađuje sa svega tri časa nedeljno.

„Naš godišnji fond časova je gotovo duplo manji nego u Gimnazijama, a program ‘Olimpijade’ je, pritom, gimnazijski, što nikako ne umanjuje sjajne rezultate kolege Mičića i njegovih đaka. Hoću da kažem samo da učenici u stručnim školama moraju mnogo više da uče i čitaju. Zato, iako se nagradi radujem i važna mi je, najveće zasluge za uspeh pripisujem vrednim, nadarenim i istrajnim mladim ljudima, kojima srpski jezik i književnost nije primarni predmet“.

Bez obzira na to što se u Medicinsku školu upisuju jer naginju ka ovoj oblasti, pojedini učenici dolaze sa već razvijenom sklonošću ka književnosti, koja se, uz njenu pomoć, sa godinama samo produbljuje, ističe profesorka Mišić:

„Duboko verujem da je to glavni pokretač, i moj i njihov. Nisam primetila da su im pripreme za takmičenje posebno naporne, jer smo na dodatnim časovima zaista uživali. Generacijski na ‘Olimpijadu’ ide po dvoje-troje đaka i ono što je najvažnije jeste što razviju timski duh i dobre međuljudske odnose, pa nam odlazak u Sremske Karlovce uvek pričini veliko zadovoljstvo. I oni đaci koji ne osvoje nagrade, raduju se uspehu drugara. Na tako izgrađen odnos sam najponosnija“.

Nagrađenim profesorima će priznanja biti uručena 10. februara, u Sali heroja, na Filološkom fakultetu u Beogradu.

S.Stojiljković

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare