Leskovački “Zeleni ustanak” pokrenuo peticiju za uvođenje prekršajne ili krivične odgovornosti za loše vođenje urbanističke politike

Leskovačko udruženje građana “Zeleni ustanak” formirano nakon prošlogodišnjih protesta za očuvanje parkića i igrališta za decu kod “Pepeljuge” pokrenulo je svoju novu peticiju i to preko platforme “Kreni-Promeni”. Cilj nove peticije jeste dopuna postojećeg Zakona o planiranju i izgradnji odnosno uvođenje prekršajne ili krivične odgovornosti za loše vođenje urbanističke politike i kreiranje planova u korist investitora a na štetu građana i javnog interesa. Iz udruženja tvrde da bi se na taj način zaustavilo dalje širenje investitorskog urbanizma po Srbiji imajući u vidu da je skoro svaki veći grad u Srbiji, uključujući i Leskovac naravno, više ili manje u kandžama istog.

.

Udruženje poziva sve građane da potpišu peticiju gde takođe mogu pročitati više o tome šta je investitorski urbanizam i kako ga prepoznati.

“Da bi građani lakše mogli da prate i učestvuju u realizaciji planova urbanističke politike neophodno je da se vrši pritisak na donosioce odluka, da se izmeni postojeća regulativa, a naročito u delu koji se odnosi na adekvatno učešće javnosti u donošenju odluka. Obzirom na brojne mahinacije u tom segmentu treba insistirati na uvođenju prekršajne ili krivične odgovornosti za loše urbanističko planiranje i potvrdu planova na štetu javnog interesa. Dok se sve to ne izmeni, neophodno je da stalno pratimo šta se dešava u našem okruženju, da insistiramo na standardima urbanog života koji su već ranije dostignuti, ne dozvoljavajući da se oni urušavaju u interesu investitora, a na štetu građana i javnog interesa. Takođe, moramo se u svom postojećem okruženju i korišćenjem svih raspoloživih dozvoljenih sredstava boriti za zaštitu kvaliteta urbanog života, počev od stambene zajednice u svakoj zgradi/ulici, preko mesne zajednice (danas skoro potpuno skrajnute i degradirane institucije direktnog angažovanja i uticaja građana na lokalnu komunalnu i urbanističku politiku), do širih građanskih inicijativa koje će svojim delovanjem primorati javne službenike da svoj posao obavljaju u korist javnosti, a ne u korist uskog kruga investitora”, navodi se u saopštenju.

Kako ističu, jedan od školskih primera investitorskog urbanizma navode slučaj parkića i igrališta za decu kod “Pepeljuge” u Leskovcu.

“Naime još 2010. godine izvršena je prenamena tog zemljišta i donet Plan generalne regulacije koji je još tada predviđao da se na mestu gde se godinama unazad nalaze parkić i igralište za decu izgradi višespratnica. Plan generalne regulacije je donet uzimajući u obzir isključivo interese investitora i zanemarujući javni interes i potrebe građana te urbanističke celine. Nakon toga to zemljište je počev od 2012. godine, kada ga je JP Direkcija za urbanizam i izgradnju prvi put otuđila, pa do danas promenilo nekoliko vlasnika. Sa sadašnjim vlasnikom i Gradskom upravom Grada Leskovca se sada intezivno radi na pronalaženju rešenja prihvatljivog za sve strane koje bi ispravilo grešku napravljenu još pre više od deset godina. Jedno od mogućih rešenja koje je na stolu jeste i ono pronađeno za identičan problem i drugi primer investitorskog urbanizma ali u Nišu u opštini Pantelej. Naime stanovnici tog dela grada u Nišu su pre dve godine takođe protestovali ukazavši na veliki broj stambenih zgrada u tom niškom naselju kao i na nedostatak parkova, zelenih površina, vrtića i parkinga. Gradska uprava grada Niša je uspela da pronađe odgovarajuće rešenje na zadovoljstvo svih strana. Odnosno, novi Plan detaljne regulacije koji je usvojilo Gradsko veće Grada Niša predviđa da se na prostoru “Somborska centar” umesto ranije planirane višespratnice izgrade parkić i vrtić. U dogovoru sa investitorom, planirana višespratnica će biti izgrađena na drugoj lokaciji u Nišu. Vođeni ovim veoma sličnim slučajem stanari zgrada koje okružuju parkić kod “Pepeljuge” su i dalje prilično optimistični i još uvek veruju da će i Gradska uprava Grada Leskovca takođe imati dovoljno sluha ali i snage da u dogovoru sa sadašnjim vlasnicima dođe do istog takvog rešenja i za njihov problem”, zaključuje se u saopštenju.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare