Mazut iz Zdravlja se nadvio nad Leskovcem

Meštani nekoliko naselja u Leskovcu u blizini fabrike “Zdravlje Actavis” uočili su sinoć posle više od deset godina dim iz dimnjaka koji se nalazi u njihovom kompleksu, a kako saznajemo, reč je o sagorevanju mazuta iz njihove kotlarnice.

.

Usled grejanja na mazut kontaminacija vazduha je povećana u većini gradova u Srbiji. Zbog korišćenja mazuta kao alternativnog goriva u nedostatku prirodnog gasa, u Leskovcu se često beleži visoko zagađenje vazduha. Sumpor-dioksid, čađi suspendovane čestice (prašina, gar, pepeo) inače beleže vrednosti koje prelaze dozvoljenu granicu.

“Sve fabrike u Leskovcu to rade. Problem je da ne postoji još uvek uređen zakon, a mazut je najjeftinije gorivo. Ali je tačno da pravi i najveće zagađenje”, komentariše naš izvor iz ove fabrike.

Prirodni gas bi uskoro trebalo da stigne i do “Zdravlja”. Naime, u drugoj fazi gasifikacije koja je već završena, gasovod u Leskovcu vodi od autoputa kod Aptiva do kompleksa Apostolović, dalje preko naselja Kumlak, Podvorca, do SRC Dubočica, fabrike „Zdravlje“ i novog zatvora. Treća faza je gasifikacija Zelene zone, gde se nalazi i fabrika „Aptiv“.

Činjenica da je Leskovcu iz Ministarstva zaštite životne sredine odobreno million i po dinara za pošumljavanje a Toplani  18 miliona dinara za projekat zamene kotla i prelaska sa uglja na gas, dokaz je da se u ovom gradu napokon realizuje do skora pripreman  Kratkoročni akcioni plana za rešavanje problema zagađenja vazduha na teritoriji grada.

Šef Odeljenja za zaštitu životne sredine Slađan Đikić zapravo tvrdi, po trenutnim procenama, da su najveći zagađivači u Leskovcu zapravo sami građani.

“Individualna ložišta. Sve zavisi i od toga da li se grejete na drva, kakva drva, kakav je njihov kvalitet; ugalj ili nešto treće. Toplana u Leskovcu pokriva svega 12 posto stanovništva i čini svega jednu petinu izvora zagađenja. Moraćemo da u narednih godinu do dve da nađemo model kako da što veći broj građana, recimo, pređe na daljinsko grejanje, a da to za njih ne bude skupo ulaganje. To je samo jedna od stvari koju ćemo pokušati da pokrijemo ovim lokalnim akcionim planom”, navodi Đikić.

Plan je zapravo pokušaj da se u naredne dve do tri godine reši sve evidentniji problem sa kojim se suočava i Leskovac, pored većine gradova u Srbiji, i smanji emitovanje štetnih čestica.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare