Miodrag Stanković: Završni račun grada Niša za 2020. dokumentuje da su rezultati gradske vlasti NULA

Budžet Grada Niša za 2020. godinu iznosio je 11 milijardi i 207 miliona dinara. Ono što karakteriše budžet je solidna realizacija, kad pogledamo procentualno izvršenje od 80%, ali slaba realizacija u onom segmentu koji podrazumeva kreativnost i angažovanje lokalne samouprave, izjavio je danas Miodrag Stanković, odbornik u Skupštini Grada Niša.

.

Kako je kazao na konferenciji za novinare, realizacija programa uređivanja i izgradnje je nikakva, investicija nema, realizacija ozakonjenja nikakva, novoizgrađenih objekata nema.

„Ono što brine je veoma mala naknada za uređivanje građevinskog zemljišta. U 2019. godini je planirano 90 miliona, a u 2020. godini samo 5 miliona dinara, a realizacija je svega milion i 300 hiljada dinara. U 2012. godini je realizacija naknada za uređivanje građevinskog zemljišta iznosila 329 miliona dinara. To govori da ova vlast nije ništa niti radila niti gradila“, rekao je Stanković.

Veoma slaba realizacija prihoda od imovine, dobara i usluga, naknada za uređivanje građevinskog zemljišta, odnosno svih prihoda gde aktivizam lokalne samouprave dolazi do izražaja.

„Završni račun pokazuje da je porez na imovinu uvećan za oko 300% u odnosu na 2012. godinu. Ostvaren je prihod u 2020. godini od poreza na imovinu u iznosu od čak milijardu i 244 miliona dinara. U 2012. godini je taj prihod bio 340 miliona dinara, što kazuje da ova vlast punih 9 godina živi na grbači naroda“, dodao je Stanković.

Kako je istakao, ealizacija kapitalnih projekata je samo 68%.

„Priprema i izrada svih vrsta urbanističko-tehničkih dokumenata, realizacija svega 32%, izgradnja kanalizacione mreže realizovana samo 17%, izgradnja obdaništa u Novom selu 26%, a uređenje Trga Kralja Milana o kome se toliko govori samo 45%. Pored toga što se kapitalni projekti iz godine u godinu prepisuju, njihova realizacija se iz godine u godinu odlaže.   Od planiranih sredstava u osnovno obrazovanje realizovano oko 310 miliona, od čega je samo 268 miliona za pokriće tekućih rashoda, za tekuće popravke i održavanje 17 miliona, a za mašine i opremu samo 22 miliona dinara. Za srednje obrazovanje utrošena sredstva u iznosu od 162 miliona, 133 za tekuće rashode, a samo 8 miliona za tekuće popravke i održavanje, odnosno za zgrade i objekte oko 10 miliona dinara. Tek nešto više od 60% realizacije za osnovno i srednje obrazovanje. Grad koji ne ulaže u obrazovanje je Grad koji nema perspektivu i budućnost“, naglasio je Stanković.

Grad Niš, objašnjava, ima veće rashode za zaposlene u 2020. godini, čak 2 milijarde i 300 miliona, znači 177 miliona više nego u 2019. godini. Usluge po Ugovoru 617 miliona, specijalizovane usluge 776 miliona. Znači ukupno milijarda 393 miliona samo na usluge. Grad je mogao mnogo toga da uradi s ovim novcem, ali je taj novac otišao na partijsko zapošljavanje. U 2019. godini donacije su ostvarene u iznosu od 32 miliona, a u 2020. godini oko 4 miliona dinara.

„To je sramota za jedan ozbiljan Grad koji je centar jugoistočne Srbije.  Za realizaciju programa za bezbednost saobraćaja utrošeno je oko 2 miliona dinara, što znači samo 21% u odnosu na plan. Toliko sam govorio da treba pojačati mere se o bezbednosti u saobraćaju, po ovome vidimo da se sve završilo samo na obećanjima lokalne vlasti“,  dodao je Stanković.

Niška vlast je još jednom pokazala da niti dobro planira niti ima rezultate kojima može da se pohvali, zaključio je Stanković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare