Muke mladih bračnih parova koji su odlučili da odgajaju decu na selu: Umesto da im pomognu, opštinari im otežavaju uslove života

Miloš i Kristina Đokić, mladi supružnici iz Lebana odlučili su da se presele na seosko imanje i zasnuju svoju porodicu u selui Buvce u ovoj opštini. Dvadesetdvogodišnja Kristina je u sedmom mesecu trudnoće, a dvadesetpetogodišnji Miloš odbrojava dane kada će postati otac. U Gornjem Štulcu, takođe u ovoj opštini, dečji plač se prvi put začuo posle 21 godine. Bračni par Smilja Stojiljković (34) i Zoran Draganović (41) dobili su dečaka Gavrila.

Ipak, obe ove porodice, koje su odlučile da ostanu na selu imaju velike probleme jer se osećaju kao da su odsečeni od sveta. Putevi, ionako neasfaltirni, kada padne prvi sneg se ne čiste, a da odu do lekara ili prve prodavnice prolaze pravi “rodeo”. Za to krive loaklnu vlast, za koju kažu da godinam ne ulaže ništa u ova sela u kojima je svaki dečji plač prava sreća.

Miloš Đokić

“Moja supruga je u sedmom mesecu trudnoće. I svaki put kada je vodim na pregled u Lebane strepim da joj se nešto ne desi jer je put prepun rupa, nenasipan, a sada kada je pao sneg i neočišćen. Do sada smo stotinak puta podnosili zahtev opštinarima da se ovaj put preko Klajića barem posipe, ali odgovora nema. Nema čak ni naznake da ćemo ući u plan za narednu godinu. Mi ovde nismo sami. Postoji još jedan mladi bračni par sa malom decom, ali uslova za život, ma koliko želeli da ostanemo da živimo na selu, bukvalno da nema”, tvrdi dvadesetpetogodišnji Miloš.

U prilogu nam je poslao trenutno stanje na ovom putu kojim barem jednom nedeljno vozi suprugu u poodmakloj trudnoći do lekara:

Slična je sudbina i Zorana i Smilje iz Gornjeg Štulca.

“Od 2016. godine kako je SNS na vlasti, ništa nisu uradili u Mesnoj zajednici Štulac. Put koji vodi do škole u Štulcu je katastrofalan, a škola nema vode ni sanitarnog čvora. Zimi se ne čsti snega, a mi imamo dete 20 meseci koje se rodilo posle 21 godine u ovom selu.  Ipak, mi nemamo nameru da idemo iz sela jer moje pretke nisu oterali ni Turci ni Švabe,  pa neće ni vlast SNS-a. Najmanje što mogu da urade za nas, u ovom trenutku kada se propagira politika ostajanja na selu, je da nam obezbede normalne uslove za život i poboljšaju infrastukturu”, priča za Rešetku Draganović.

On čak tvrdi da su iz lokalne samouprave predvideli novac u budžetu za nasuipanje puta, kao i za instaliranje ulične rasvete prema Štulcu, ali da to nikada nije urađeno, šta nam prilaže u dokumentaciji do koje je došao.

“Ja ne znam da li našim opštinarima nešto znači što planiramo još dece, bez obzira što su uslovi u selu katastrofa”, pita se ovaj čovek.

Selo Štulac, prema poslednjem popisu, broji 279, a Buvce 72 stanovnika.

Podsetimo, Ministarstvo za brigu o selu kao što znamo 25.06.2021. godine raspisalo je Javni poziv za dodelu bespovratnih sredstava za kupovinu kuće na selu sa okućnicom. Konkurs je trajao do 01.11.2021. godine, odnosno do utroška sredstava.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Meh, to je samo par glasova na izborima. Da ih je bar 200-300…

Lebane selendra veca od ovih sela jer selo rec je casno i posteno bravo mladi stitite svoje intrese .Gde su sad lokalni patriote da Vas posete