Nišvil ostaje u Nišu, pobeda normalnosti i kulture

Fotografija preuzeta sa zvaničnog sajta festivala / nisville.com

Ovogodišnji Nišvil biće održan od 10. do 13. avgusta. Prvih 500 karata je u prodaji od petka 10. februara.  Prvi kompleti prodaju se po promotivnoj ceni od 2.500 dinara, što je inače regularna cena za jedno festivalsko veče.

.

Direktor Nišvila Ivan Blagojević, govoreći za Media & Reform Centar Niš i ističući finansijske probleme koji godinama unazad muče organizatore, rekao je da su problem Niša slaba privreda i nedostatak jakog političkog lobija u Beogradu.

“Ovo bi obezbedilo novac za Nišvil. To direktno utiče na kvalitet festivala i hedlajnera za koje mogu da izdvoje novac. Zašto se škrtari na nečemu što donosi novac?”, pita se Blagojević.

U emisiji je govorio o potencijalnim izvođačima kao i onima koji su već izvesni, koliko koštaju nastupi Grejs Džouns, Čake Kan i bendova Kool and the Gang i UB40. Ovi izvođači bili su razmatrani za ovogodišnji festival džeza u Nišu, kao i Konstrakta i Dubioza kolektiv.

„Nišvil ostaje u Nišu. Na kraju je ipak pobedila normalnost i kultura, a to je ono što je najbitnije.  Za Nišvil se iz budžeta grada izdvaja oko 30 miliona dinara. Grad je, nakon što je budžetom smanjio iznos sredstava za 6 miliona dinara, sada uvećao budžet Nišvila za 5 miliona dinara i nesporazum u vezi sa budžetskom inspekcijom je rešen.   Prošle godine sam podneo odborničku inicijativu kojom sam tražio da se rebalansom budžeta obezbedi 6 miliona dinara i vrati organizatorima Nišvila, kao i da se budžetom za 2023. godinu predvide veća sredstva za održavanje manifestacije.   Održana je i debata “Alarmantno stanje u kulturi u Nišu?! – Kome smeta Nišvil?” čiji je zaključak da je Nišvil brend, jedna od najznačajnijih manifestacija u zemlji i deo identiteta građana Niša, te bi kao takav morao da bude sačuvan”, ističe Miodrag Stanković, odbornik u Skupštini Grada Niša.

Kako dodaje, ključni problem je taj što kultura deli sudbinu društva.

“A u našem društvu je zastupljen stav da je kultura luksuz, što je jedan od razloga zašto je stanje u niškoj kulturi “alarmantno”. Festivali bi trebalo samo da se unapređuju i da se stvara ambijent za stvaranje novih festivala, ne da se gase.  Ne treba kažnjavati Nišvil za postignut uspeh već nagrađivati za pune hotele tokom avgusta meseca, kada se festival održava. Grad će zaraditi trostruko više na svaki uloženi dinar, jer međunarodnu promociju Niša koju Nišvil radi svom gradu inostrane agencije bi naplatile više od milion evra“, dodaje Stanković.

Podsetimo, opstanak džez festivala u Nišu bio je doveden u pitanje, jer su organizatori razmatrali njegovo preseljenje van Srbije.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare