“Pazite šta kačite na društvene mreže da se kasnije ne biste kajali”

Foto: Pixabay.com / Eric_Lucatero

”Mladi treba da znaju da svaki put kada se uloguju na svoj profil, pregledaju tuđi profil, potraže određenu stranicu ili prijatelje, kliknu na oglas koji se nalazi na stranici, Fejsbuk dobija i čuva te podatke o njima. Tačnije, Fejsbuk ih profiliše”, kaže u razgovoru za portal N1 poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Milan Marinović.

.

Sagovornik portala N1 naglašava da je važno da građani, a posebno mladi, vode računa koje podatke daju o sebi i koje slike i video-snimke ”kače” na društvene mreže, jer će, kako kaže, jednog dana možda poželeti da uklone određeni sadržaj, a to neće moći da učine tako lako.

”Ako govorimo o Fejsbuku, treba naglasiti da ta društvena mreža nije imenovala svog predstavnika za zaštitu podataka o ličnosti, kao i da nije odgovorila na dva upita Poverenika. Propisane kazne su suviše male za tako veliku kompaniju, tako da bi Fejsbuk pre platio kaznu nego što bi ispunio zakonsku obavezu. Dakle, mladi i svi ostali zainteresovani građani pre svega moraju da se informišu o politici privatnosti i da nauče da sami zaštite svoje podatke”, savetuje Marinović.

Poverenik smatra da je razvoj modernih tehnologija u velikoj meri ugrozio ličnu privatnost, a sama činjenica da je lične podatke moguće prikupljati, pohranjivati, distribuirati, umnožavati, objavljivati i činiti dostupnim širokom krugu ljudi, kako ističe, stvara osećaj nesigurnosti i nedovoljne zaštićenosti.

”Vrlo je važno da mladi i svi ostali zainteresovani građani budu upoznati sa politikom privatnosti koju svaka društvena mreža mora da ima i na taj način saznaju kako se obrađuju njihovi podaci, po kom pravnom osnovu i u koju svrhu, kome se prosleđuju, koliko dugo se čuvaju, kako se brišu…”, podvlači Marinović.

Korišćenje interneta, uz sve njegove dobre i korisne strane, nosi sa sobom i brojne opasnosti, upozorava.

”Najčešće teškoće i opasnosti sa kojima se mladi susreću su preplavljenost sadržajima i izloženost nasilju. Nasilje na internetu podrazumeva preteće ili ucenjujuće poruke, uznemiravanje, vređanje, širenje neistina, objavljivanje privatnih podataka, montaže, seksualno uznemiravanje. Takva vrsta nasilja najčešće se dešava na društvenoj mreži Fejsbuk”, napominje Marinović.

Kako kaže, sve rašireniji oblici zloupotrebe mladih na internetu su sajber kriminalne aktivnosti poput krađe identiteta i informacija, zatim dečja pedofilija, sajber maltretiranje, kao i vršnjačko nasilje.

”Opasnost korišćenja interneta ogleda se i u tome što socijalni sajtovi postaju njihov prvi prioritet, a ne ono što zaista jeste prioritet – škola, porodica i sport. Mladi se prikazuju onakvim kakvi nisu zaista, upućuju im se poruke svakakvih sadržina, što može dovesti do depresije i samoubilačkih misli. Na neke tinejdžere je lako uticati da promene svoj fizički izgled tako što se upoređuju sa drugim osobama koje vide u medijima i mogu stvoriti zavisnost”, opominje Marinović.

Na pitanje kako zaštititi mlade od negativnih uticaja na internetu, Marinović odgovara da je cilj pre svega da “naučimo mlade da se kontrolišu i sačuvaju na internetu”.

”Bitno je da znaju da gašenjem interneta ne nestaje ono što je objavljeno. Mladi moraju da budu svesni posledica koje mogu da izazovu svojim ponašanjem u digitalnom svetu. Takođe, nužno je uvesti edukaciju u školama i sistematski raditi na razvijanju svesti o negativnim posledicama zloupotrebe digitalnih medija. Neophodno je pružiti informacije o pozitivnim i negativnim aspektima korišćenja interneta, potencijalnim rizicima i načinima bezbednog korišćenja digitalnih medija svim učenicima, nastavnicima i roditeljima”, napominje Marinović.

O zaštiti mladih bilo je reči i u inicijativi kojom je Poverenik predložio donošenje nove Strategije zaštite podataka o ličnosti za period do 2028. godine.

”Jedan od ciljeva Strategije je da se unaprede instrumenti zaštite maloletnih lica i pripadnika drugih osetljivih društvenih grupa u vezi sa obradom njihovih podataka. Jedna od mera koja vodi ostvarivanju ovog cilja je i uvođenje zaštite podataka u sadržaje programa nastave u svim nivoima obrazovanja”, ističe Marinović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare