Prodavci sa buvljaka protestuju ispred kabineta gradonačelnice Niša

Foto: B.Roganović

Prodavci polovne robe na buvljoj pijaci na parkingu pored Tvrđave u centru Niša, koju je tržišna inspekcija zatvorila u subotu, nastavili su protest ispred kabineta gradonačelnice Dragane Sotirovski.

.

Nezadovoljni predlozima gradonacelnice o preseljenju, posle iznenadnog „proterivanja“ iz Jadranske ulice, traže ravnopravan položaj u odnosu na susednu pijacu na prostoru poligona za vožnju, gde se prodaju nove stvari kao u radnjama i gde prodavci nisu socijalno ugroženi.

Novi sastanak u Gradskoj kući, kako prenosi N1, zakazan je za utorak u 14 sati.

„Ako oni ostanu na tom prostoru u centru grada, a mi budemo pomereni kod Mašinske industrije, izvan centra ili na Trošarinu – to je propast. Zašto bi bilo ko od nas koji smo u istom položaju bio privilegovan? Zašto bismo mi bili bačeni u prostor u kojem možemo još manje da zaradimo nego sada?“, kaže jedan od prodavaca polovne robe.

Ostali, takođe, smatraju da su diskriminisani i da je jutrošnji predlog iz Gradske kuće da se sele kod Mašinske industrije ili na prostor „kvantaša“ na Trošarini – nedopustiv.

„Nas iz gradske vlasti smatraju ruglom, jer mi građanima nudimo ono što je već korišćeno, istrošeno. Ali, svako kupi ono što mu treba i to za sitne pare. Mi ove nedelje nemamo čime da nahranimo decu, jer ovog vikenda nismo prodali ništa“, pričaju u glas prodavci, koji su deset godina radili svakog vikenda na površini koju im je, izmedju zida tvrđave i trotoara u Jadranskoj ulici, izdavala firma OK taxi.

Ona taj prostor ima u zakupu do 2024. godine, a vlasnik je za N1 objasio da je već pokrenuo postupke pred sudom, jer mu je aktom Tržišne inspekcije onemogućeno izdavanje prostora, što je on, tvrdi, sasvim legalno i radio prodavcima polovnih stvari.

„Oni nikome ovde ne smetaju. Nisu ni na kolovozu, ni na trotoaru. I svuda u svetu su ovakve pijace u centru gradova, jer sirotinja koja ovde pazari nema načina da ode pet kilometara od centra kako bi kupila stari kabl za šporet od 40 dinara“, rekla je jedna od prodavačica.

U petak je Tržišna inspekcija rešila da zabrani rad prodavcima na prostoru kod Tvrđave, jer preduzeće koje im je po parče parkinga izdavalo nema potrebne akte o organizovanju pijačne prodaje, iako deset godina, na isti način, stvari funkcionišu i stotinak porodica tu zarađuje svoj nedeljni „minimalac“.

Većina prodavaca su socijalno ugroženi građani, mnogi žive neuslovno i bez struje.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare