Romi iz Leskovca zbog nerešenog imovinsko- pravnog statusa i finansijkog razloga ne mogu da ostvare pravo na priključak na struju vodu i kanalizaciju

U Leskovcu, veliki broj građana romske nacionalnosti koji su gradili svoje objekte za stanovanje imaće priliku da podnesu zateve za privremene priključke na struju, vodu i kanlaizacije, ali, mnogi se suočavaju sa nerešenim pravno imavinskim statusom, odnosno vlasništva nad parcelama na kojima su njihove kuće-objekti izgrađeni.

“Srba Bakterović predstavnik romskog naselja “Slavko Zlatanović” u kome ima največi broj domaćinstva koja nisu priključeni na struju, vodu i kanalizaciju, kazao nam je da se i on suočava sa pomenutim problemom, ali, i da se veliki broj romskih porodica suočava i sa finansijskim problem, jer prema njegovim rečima, samo priključak na struju košta od 80 do 100 hiljada dinara”, piše Rominfomedia.

Prema njegovim rečima u tom naselju postoje Tehnički uslovi za priključak na struju, vodu i kanalizaciju.

Sejda Kurtić, koji živi u romskom delu naselja “Slavko Zlatanović” u Leskovcu kazao nam je da za njega veoma  znači Uredba koju je Vlada Srbije donela jer se stvorila mogućnost da svoj nelegalno izgrađen objekat priključi na struju, vodu i kanalizaciju. Kurtić ima svu potrebnu dokumentaciju i procesu je podnošenja zahteva.


Podsetimo, uredbom Vlada Republike Srbije građani koji žive u nelegalnim objektima moći će u roku od 30 dana, počevši od 15. septembra, da podnesu prijave za priključenje na struju, grejanje, vodu i kanalizaciju putem formulara dostavljenog opštinama. Priključenje je moguće samo za jedan objekat, odnosno jedan stan istog vlasnika koji koristi za stanovanje.

Priključenje je privremenog karaktera i ne utiče na utvrđivanje pravnog statusa objekta.

Vlasnik uz zahtev dostavlja dokaz o postojećem završenom objektu, da je vlasnik objekta i da u vlasništvu ima samo jedan objekat, odnosno stan za stanovanje.

Svi građani  koji žive u nelegalnim objektima moći će da predaju zahteve za priključak na struju, vodu i kanalizaciju do 15.oktobra tekuće godine.

Šta je sve potrebno da se podnese od dokumentacije:

Ako je vlasnik bez pribavljene građevinske dozvole gradio nepokretnost, dostavlja dokaz da je pokrenut postupak ozakonjenja, a ako se radi o objektu za koji nije pokrenut postupak ozakonjenja, dostavlja se overena izjava da je objekat izgrađen i da se koristi za stanovanje ili drugi dokaz kojim se na nesporan način mogu utvrditi ove činjenice.

Vlasnik koji je kupovinom stana trajno rešavao svoje stambeno pitanje dostavlja ugovor o kupovini objekta, overen u propisanoj formi u vreme zaključenja ugovora, kao i overenu izjavu pod krivičnom i materijalnom odgovornošću. da on i članovi njegovog porodičnog domaćinstva nemaju drugi objekat za stanovanje.

Uz zahtev za privremeno priključenje dostavlja se očitana lična karta, odnosno kopija lične karte koja ne sadrži mikrokontroler (čip) vlasnika i članova njegovog porodičnog domaćinstva i geodetski snimak objekta za koji se traži privremeno priključenje. Vlasnik dostavlja i jedan od sledećih dokaza: ugovor o kupovini ili izgradnji stana odnosno porodične stambene zgrade; ugovor o kupovini objekta u izgradnji; ugovor o suinvestiranju izgradnje objekta; ugovor o zajedničkoj izgradnji; ugovor o poklonu; ugovor sa stambenom zajednicom o pretvaranju zajedničkih prostorija u stan ili nadziđivanju; pravnosnažno rešenje o nasleđivanju; ugovor o dugoročnom stambenom kreditu za kupovinu nepokretnosti ili nepokretnosti u izgradnji; pravnosnažnu sudsku presudu; drugu ispravu ili odluku nadležnog organa kojom se dokazuje pravo svojine na nepokretnosti.

Obrazac zahteva može se preuzeti u Uslužnom centru – šalter broj 4 ili putem veb prezentacije grada Leskovca.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Romi su gradjani u sivoj zoni. Kad pisu zakone, na njih ne racunaju. Nijednu prepreku ne mogu da preskoce da bi se uveli u red. Novac koji im salju iz inostranstva razna udruzenja NVO potrebno je, u dogovoru sa drzavom, usmeriti ka organizovanoj legalizaciji, da bi se ispunio minimum uslova za ozakonjenje, fizicku deobu, nasledjivanje i slicno. Tek tada ce jedan deo, opet ne svi, moci da dobija prikljucke na svoje ime. Znaci dobicemo odgovorno lice za placanje, utuzivanje, iskljucivanje, ugovaranje reprograma i slicno. Ako neko od obrazovanijih Roma ovo cita, treba u ovom pravcu da obezbedjuju sredstva. Sugradjanima ce biti lakse kad podele obaveze sa njima, kad i Romi postuju zakon. Sami nisu sposobni da preskoce zakonske i finansijske barijere. Pomozimo im. Time i sebi olaksavamo suzivot sa njima. Volim sto se mladji sve vise obrazuju, sto razumeju problematiku drustva i ukljucuju se i u ostale sfere, ne samo muzicke i plesacke. Podizanjem svesti vise ce pomoci svima nama koji vec imamo dovoljno briga oko istih drustvenih problema kao sto su obrazovanje, zdravstvena zastita, besplatna pravna pomoc, finansijska pomoc, zaposljavanje i dr.
Srdacan pozdrav