Stanari zgrada oko “Madere” sami čistili park za čije očuvanje protestuju već par nedelja

Iako im možda neće poći za rukom da spreče gradnju na parkiću iza “Madere” u kojem se igraju njihova deca, stanari okolnih zgrada u centru Leskovca ne odustaju od namere da očuvaju ovu parcelu koja je u privatnom vlasništvu, te su danas samoinicijativno i očistili celu površinu od stakla, opušaka i ostalog đubreta.

.

Kako kažu, ovo im nije prvi put, te da slične akcije organizuju na svakih nekoliko meseci.

“Ovo ne radimo iz inata bilo kome, ne zbog toga što smo počeli da protestujemo, već zbog naše dece koja i najviše  orave u njemu”, kažu za Rešetku stanari.

U akciji sui m se pridružili i aktivnisti GG “Dubočica u Srcu” koji se već dve godine bore za očuvanje parkovske površine u drugom leskovačkom naselju Dubočica, gde je takođe planirana izgradnja stambene zgrade.

Podsetimo, parcelu iza Madere u Leskovcu su još 2012. godine lokalne vlasti, na čelu sa demokratskom strankom, prodali poznatom biznismenu Aleksandru Čoguriću koji je dozvolio da se iz budžeta svih poreskih obaveznika grada Leskovca na ovom mestu plati izgradnja partka u vrednosti od skoro 7 miliona dinara. Od tada je ova parcela promenila još dvojicu vlasnika, a poslednji je građevinska firma u vlasništvu sinova poznatog advokata Gandija. Svih devet godina, grad Leskovac je na ovom mestu menjao mobilijar i kosio travu, o trošku građana.

POVEZANO:


Ko će da vrati milione građanima Leskovca zbog „povlašćenog“ ulaganja u privatnu svojinu?


Pravnici kažu da je reč o klasičnoj “povlašćenoj prodaji, kojom je napravljena šteta gradu bez ikakve šanse da ona bude nadoknađena.

“To bi bilo isto kao da sam sada ja dobar sa sadašnjim gradonačelnikom i da se dogovorim sa njim da se u mom dvorištu napravi nešto što će biti plaćeno novcem iz gradskog budžeta. Sutra mi se to više ne sviđa, ja ga prodam, i nikome ništa.To su strašne stvari koje se, nažalost, dešavaju i danas. A to će tek izlaziti na videlo. Pitanje je da li ovaj problem može da se reši i da li će neko vratiti te milione Leskovčanima koji su uloženi u nečiju privatnu svojinu, a da to oni nisu ni znali. To je maltene nemoguće. U ovom trenutku može da se zatraži samo revizija upotrebne dozvole celog projekta sadašnjeg investitora koji trenutno planira da gradi, ali to je nepotrebno. Taj investitor nije uradio ništa protivzakonito. On ima potpuno pravo da nastavi sa svojim planovima i ne radi ništa pogrešno. Problem ima mnogo dublje korene i dalekosežnije posledice”, komentariše za naš portal pravnik iz lokalne samouprave koji je vrlo dobro upućen u ovaj slučaj, a koji zahteva da ostane anoniman.

Odluku o prodaji,a par meseci kasnije i o gradnji doneli su tadašnji gradski većnici: Ivana Cakić Kukardiplomirani farmaceut specijalista, Saša Pešićprivatni preduzetnik, pravnik Marko Mladenović, Ašim Saitović, inženjer saobraćaja iz Gornjeg Stopanja Predrag Petković, privatni preduzetnik Svetislav Marjanović,diplomirani ekonomistaJovana Tasić, sadašnji predsednik Skupštine grada socijalnista Aleksandar Đurović, penzionerBratislav Zdravković, profesor fizičke kulture Marjan MladenovićiMiodrag Kostić, lekar internista iz Grdelice, ranije potpredsednik Skupštine Leskovca.

Nakon prvog protesta, stanari okolnih zgrada kod “Madere” u Leskovcu, pokrenuli su i onlajn peticiju za očuvanje parkova u ovom gradu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare