Svetski dan slobode medija novinari u Srbiji obeležavaju uz pretnje, pritiske, nasilje i u jednoj zatrovanoj atmosferi

Danas je Svetski dan slobode medija kojim se ukazuje na značaj slobode medija i podsećaju državne vlasti da su dužne da poštuju i podržavaju pravo na slobodu izražavanja.

Udruženje novinara Srbije upozorava da je broj pretnji i napada na novinare u Srbiji udvostručen u odnosu na 2021, a sindikat novinara Srbije (SINOS) ukazuje da su novinari u Srbiji nedovoljno plaćeni, te da čak 90 odsto njih ima plate manje od proseka.

Na objavljenom svetskom Indeksu medijskih sloboda Reportera bez granica za 2023. godinu, Srbija zauzima 91. mesto, što u odnosu na prošlogodišnji plasman predstavlja pad od 12 mesta.

Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) ocenila je da novinari u Srbiji rade u sve težim okolnostima, suočeni sa sve češćim pretnjama, pritiscima, nasiljem i političkim diskvalifikacijama.

“Pretnje, pritisci i nasilje s kojima se suočavaju novinari u pokušaju da izveštavaju pravovremeno i profesionalno, sve češći putem političkih diskvalifikacija, hajke u medijima, SLAAP tužbi“, navodi se u saopštenju.

Udruženi sindikati Srbije “Sloga” upozoravaju na alarmantnu situaciju u medijskom prostoru naše zemlje.

Kako navode, zatrovanost medijskog prostora dovela je do neviđene mržnje koja preti društvu i podstiče nasilje.

“Takvi postupci su ravni zločinu sa umišljajem i ukazuju na sve veći pritisak na medijske slobode i željom za učvršćenje totalitarne autokratije. Pored toga, postoji niz drugih problema poput autocenzure novinara, nedostatka solidarnosti i nerazumevanje opasnosti medijskih manipulacija, koje već deceniju u kontinuitetu ozbiljno ugrožavaju integritet novinarske profesije i demokratskih vrednosti na kojima naše društvo počiva. Sve više vesti je u službi propagande, a sve manje u smislu informisanja građana”, ističu u Slogi.

Kako tvrde, najveću odgovornost za ovakvo stanje u medijima snosi isključivo vlast, koja je generator dobro osmišljene propagande, preslikane iz vremena za koja smo mislili da se nikada više u istoriji neće ponoviti.

“Zato imamo odgovornost da podržimo sve novinare, medijske radnike i širu javnost u borbi za slobodu medija i zaustavljanju širenja mržnje koja vodi ka nasilju. Takođe, želimo da istaknemo da se ozbiljno bojimo da zbog evidentnog zanemarivanja problema medija može doći do još težih incidenata sa posledicama iz kojih nema nazad. Ukoliko ne preduzmemo odlučne korake ka zaštiti slobode medija i obuzdavanju širenja mržnje i nasilja, možemo se suočiti sa nepovratnim štetama po naše društvo i demokratske vrednosti koje svi zajedno treba da negujemo”, dodaje se u saopštenju.

Novinarska udruženja Svetski dan slobode medija tradicionalno obeležavaju akcijom „Pet minuta gromoglasne tišine“ kada u 11.55 časova mediji prekinu program.

Svetski dan slobode medija je ustanovljen 3. maja 1991, u Vindhuku, u Južnoj Africi, povodom usvajanja Deklaracije o slobodi medija u Africi na konferenciji Ujedinjenih nacija. Tom deklaracijom cenzura je proglašena grubim kršenjem ljudskih prava, a vlade svih zemalja pozvane su da obezbede poštovanje ustavnih garancija slobode medija.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare