,,Tajna“ jeftinog mesa u Vranju jeste kupovina od domaćih stočara

Kilogram junećeg mesa u Vranju košta oko 750 dinara, piletina se može naći po ceni od 300 i više dinara po kilogramu, belo meso bez kosti je oko 450-500 dinara, svinjsko meso je sada oko 500-550 dinara, dok je, prema navodima portala „Potrošač“, prasetina početkom godine u Vranju bila tek 420 dinara, za razliku od ostalih gradova gde je bila i do 200 dinara skuplja.

.

Prema rečima sagovornika portala Nova, „tajna“ jeftinijeg mesa u Vranju su lokalne mesare koje kupuju od stočara iz planinskih sela u okrugu, poput onih u okolini Trgovišta (Pčinja) i Preševa, dok su cene jela od mesa u restoranu niže u odnosu na ostatak Srbije samo odraz standarda koji je niži.

Kako objašnjava vlasnik poznatog lokalnog restorana domaće kuhinje Ivica Cvetković, cena se razlikuje zbog načina snabdevanja, jer se u većim gradovima meso nabavlja preko velikih sistema – velikih mesara koje dobro rade, ali one uglavnom uzimaju od dobavljača meso koje do njih stiže.

„Ovde, međutim, još uvek funkcioniše sistem da neke male mesare mogu da otkupljuju stoku, a nakon veterinarskog pregleda se klanje vrši u lokalnim klanicama“ , započinje.

Kako objašnjava, stočarima u okolini Trgovišta i Preševa se više isplati da lokalcima prodaju stoku, nego li velikim sistemima, „koji se dodatno tamo ugrađuju“.

„Manji je lanac, od proizvođača do mesare je samo jedan posrednik i meso ne dobije više puta „ugradnju“. U startu je skuplje, ali krajnja varijanta je jeftinija. Ispada da Vranjanci jedu mnogo bolje meso za manje pare!“ – ističe.

Tako je, na primer, velika razlika između cena junetine.

„Kad bih uzeo od firme koja se time bavi u Nišu, obična junetina me košta negde preko 800 dinara po kilogramu, a ovo što sam na primer uzeo za stekove, cela leđa, ispada oko 6-7 evra po kilogramu“, dodaje.

Cene jela od mesa u lokalnim restoranima umeju da budu i dva do tri puta niže od cena u većim gradovima, iako se nabavna cena mesa ne razlikuje toliko drastično u ostalim krajevima Srbije.

Kako objašnjavaju sagovornici reportera, niske cene u menijima nisu odraz drastično jeftinijeg mesa, već standarda u Vranju.

„Zbog slabije kupovne moći naša marža je manja nego u većim gradovima, bez obzira na to što imamo manje-više iste troškove“, zajljučuju oni.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare