U leskovačkom SNS-u objašnjavali šta donose ustavne promene o kojima se glasa na referendumu

Foto: leskovac.sns.org.rs

Referendum će biti održan u nedelju, od 7 do 20 sati, na već postojećim biračkim mestima, a građani treba da izađu u što većem broju i glasaju za promenu Ustava, odnosno potvrđivanje akta o promeni Ustava u delu, i isključivo u delu pravosuđa, rečeno je na današnjoj pres konferenciji Saveta za pravna pitanja Gradskog odbora Srpske napredne stranke u Leskovcu.

.

Kako je rečeno, u Ustavu neće biti nikakvih drugih promena, i sve drugačije informacije su zlonamerne.

“Detaljnije, one se tiču izbora sudija i tužilaca. Tekst sa informacijama o temi predstojećeg referenduma je otišao na adrese svih punoletnih građana Srbije, a u digitalnom obliku, dostupan je na sajtu Vlade i grada Leskovca. Neodgovorni pojedinci izmišljali su i širili dezinformacije o temi i ciljevima predstojećeg referenduma, a promene se odnose samo na pravosuđe i ni na šta više”, rekao je predsednik Saveta, Predrag Momčilović.

Sve je potpuno transparentno, ističe on, pozivajući pojedince i grupe, koje agituju protiv promena Ustava, da obrazlože zašto na listiću treba zaokružiti “ne“.

Sekretar Saveta, Jelena Miljković, podsetila je da se promene odnose samo na članove od 142 do 165 Ustava Srbije, usvojenog 2006. Godine.

“Ove promene su bile neophodne, jer se morala obezbediti veća samostalnost sudstva i tužilaštva. Ovim izmenama se potvrđuje stalnost sudijske funkcije, odnosno utvrđuje da sudije budu birane samo jednom, te da funkciju obavljaju do kraja radnog veka, a Ustavom je predviđeno i pod kojim okolnostima mogu biti razrešene. Druga važna promena tiče se samostalnosti i nezavisnosti sudija, koji odluke treba da donose po svom slobodnom uverenju, a iste mogu preispitivati samo nadležne više instance i Ustavni sud”, kazala je.

Dragoljub Đorđević, član Saveta, takođe je pozvao građane da glasaju za promene Ustava, dodajući kako, tek nakon usvajanja sledi primena usvojenih izmena.

“Treba doneti najpre Ustavni zakon, a potom i niz akata iz oblasti pravosudne organizacije. Sam referendum, obezbediće postavljanje zdravog temelja za preciziranje ustavnih odredbi. Promene najvišeg pravnog akta, tiču se i Visokog saveta sudstva i Visokog saveta tužilaštva, odnosno dva stuba pravosudne organizacije Srbije, pa je vrlo važno na koji se način predlažu i biraju sudije i tužioci, ko može da čini ova tela i kakve su njihove ingerencije i nadležnosti”, zaključio je Đorđević.

Referendum, na kome će svi građani Srbije sa pravom glasa, moći da odlučuju o promeni Ustava, će biti održan u nedelju, 16. januara, na redovnim biračkim mestima u Leskovcu.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Kad bi Vi znali šta je Ustav i kad bi isti poštovali gđe bi nam bio kraj!!!

Zaokruži ne daj boze „Da“, pa će tek onda vidiš kako izgleda kad te neko tepa a ne da ti da plačeš jer neće smeš.