U Srbiji na pragu rizika od siromaštva živi oko 2,5 miliona ljudi

U Srbiji na pragu rizika od siromaštva živi oko 2,5 milona građana, objavila je danas Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS) povodom Svetskog dana borbe protiv siromaštva, 17. oktobra.

Kako je ukazano, najteže je mladima do 24 godine, starijima od 65 godina i porodicama sa decom, posebno sa onima troje i više dece, gde u siromaštvu živi njih 40 odsto.

„Кada se tome tome doda oko 350.000 radnika čije porodice žive od minimalca, kao i porodice više od 1,6 miliona radnika koji zarađuju manje od 50.000 dinara, dobijamo realnu sliku kako živi narod u Srbiji“, naveli su iz ASNS.

Smatraju da je u Srbiji „socijalno raslojavanje osnovna odrednica društva“.

Nepravedna raspodela društvenog bogatstva se, kako smatraju, sprovodi se tako da se rezultati rada naroda prelivaju u profite velikih kompanija i banaka i u državni budžet.

Kako je naglašeno, društvenio bogatstvo se izrazito preliva u džepove privilegovanih pojedinaca i porodica i to, „ne na osnovu njihovog rada i sposobnosti, već kao produkt šema, kobinacija, korupcije i političkih privilegija“, što je dovelo da „najproduktivniji sloj društva preživljava od danas do sutra“, a od najvećeg dela stanovništva je napravljena sirotinja.

Iz ASNS su istakli da se svojim sindikalnim potencijalom i društvenim uticajem, kao i svim pravnim, sindikalnim i građanskim sredstvima bore da se ovakvo stanje promeni.

„Naš cilj je pravedno društvo zasnovano na socijalnoj pravdi i solidarnosti i možemo ga ostvariti samo zajedničkom borbom za socijalnu i pravnu državu u kojoj će samo rad biti merilo svih vrednosti“, navedeno je u saopštenju.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Od toga bar 70% glasaci sns sa minimalcem ili penzijom 200e i dan danas veruju u bolje sutra a vise ne mogu ni hranu da kupe.sto se mene tice neka pocrkaju od gladi

Mi da se borimo za njihova prava? Ako su poslovno nesposobni u redu, ali za ostale nikako.