Zbog ukrajinske krize radnike u Leskovcu i Nišu šalju na neplaćeno, kasne zarade, planiraju se štrajkovi

Više od 100.000 radnika u proizvodnji kablova već sada je u velikom problemu, jer ih kompanije šalju na prinudne odmore zbog rata u Ukrajini. Takva je situacija i u leskovačkom “Aptivu” i niškom “Leoniju”, dok radnici u leskovačkom “Džinsiju” – investitora iz Turske – najavljuju totalnu obusatavu rada ukoliko im do ponedeljka ne budu isplaćene zaostale tarade.

.

Da li su strane investicije na staklenim nogama zbog ukrajinskog rata tbog poremećaja u globalnim lancima proizvodnje ili će posledice tek biti vidljive, pokazaće naredni meseci.

“Ceo državni vrh, pa i mi na lokalu, zaista se trudimo da se ukrajniska kriza što manje oseti u našoj privredi. Jedini cilj je da očuvamo radna mesta jer od plata kod stranih investitora, kao što i sami znate, živi na desetine hiljada Leskovčana i svih ovih godina smo ulagali nadljudske napore da dovedemo nove. Naši sugrađani nemaju razloga da se plaše gubitka posla”, komentariše za Rešetku gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović.

Željko Veselinović, predsednik sindikata „Sloga”, izjavio je pre par dana da su pojedini radnici „Leonija” iz Niša upućeni na plaćeno odsustvo zbog smanjenog obima posla, jer se čekaju delovi iz EU. Iako poslodavci ne spominju otkaze, radnici su zabrinuti da li će ih uopšte pozvati da se vrate na svoja radna mesta.

“Ista situacija i kod nas u ‘Aptivu’. Određeni broj radnika je poslat na neplaćeno odsustvo zbog obustave dela proizvodnje, ali je interesantno da sa druge strane, barem je to informacija koja je preneta radnicima, u leskovačkoj fabrici se polako seli proizvodnja iz ukrajinskih pogona. Bilo je proteklih meseci oko 300 dodeljenih otkaza, ali su i primani novi radnici. Tačan broj onih koji trenutno ‘pauzraju’ sa poslom niko ne zna, niti nam je zvanično saopšten”, priča za naš portal jedna radnica iz leskovačkog “Aptiva”.

Navode radnika u ovoj britanskoj kompaniji pokušali smo da proverimo kod uprave “Aptiva” i njihovog sindikalnog predstavnika, ali sui m telefoni do objavljivanja ovog teksta bili nedostupni.

Što se radnika ‘Džinsija’ tiče, pouzdano znamo da će im zaostale zarade biti ubrzo isplaćene”, tvrde u leskovačkoj lokalnoj samoupravi nakon razgovora sa predstavnicima ove turske kompanije.

Veselinović sa druge strane tvrdi da gotovo nema kompanije u Srbiji koja radi u punom kapacitetu. Dodaje da upravo globalna kriza elektronskih komponenti, pa tako i rat u Ukrajini, utiču na proizvodnju u takozvanoj niskobudžetnoj industriji Srbije.

“Poslodavac može da upućuje zaposlene na privremeno odsustvo sa rada uz naknadu zarade najduže do 45 radnih dana u kalendarskoj godini, ali postoji mogućnost da vlada i Socijalno-ekonomski savet donesu odluku da se to produži i više od tog roka. Čak ni to ne može da traje unedogled, ali takve situacije, kao što je rat u Ukrajini, nisu nešto na šta može da se utiče. Zbog toga sve to može da dovede i do otkaza”, objašnjava Veselinović za Politiku.

I u Privrednoj komori Srbije (PKS) potvrđuju da su, zbog situacije u svetu, a posebno u Evropi, prilično ugroženi hemijska i metalska industrija, a u okviru nje proizvođači auto-delova koji uvoze sirovine i komponente za svoju proizvodnju iz ovih zemalja.

Raspolažu informacijama da su određene firme iz tekstilne i hemijske industrije na neki način smanjile proizvodnju, jer su primarno bile orijentisane na rusko tržište, ali i dalje ne odustaju od njega.

Očekuju da će za nekoliko meseci ta kriza da se prebrodi i tržište nastaviti da funkcioniše.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare