Stanari zgrada koje okružuju parkić i igralište za decu kod “Pepeljuge”, udruženi u svoje udruženje “Zeleni ustanak” će uskoro i javnosti i gradskoj upravi predstaviti svoje urbanističko rešenje za najavljeni urbanistički haos u bloku kod “Pepeljuge” obzirom da su još uvek u toku konsultacije stanara za nezavisnim urbanistima, odnosno urbanistima koji nikada nisu bili povezani sa bilo kojim vladajućim strukturama i/ili investitorima.
Kako navode u saopštenju koje jed anas prosleđeno medijima, oni sada već počeli sumnjaju da je prethodno obećanje bilo samo predizborno, dok se o konkretnim rešenjima gde će biti parkić a gde zgrada i parking u bloku kod “Pepeljuge” razgovaralo samo sa privrednicima i investitorima na Danu otovrenih vrata.
“Stanari još jednom podsećaju gradsku upravu da se pre donošenja bilo kakvih konačnih odluka i detaljnijih planova u bloku kod “Pepeljuge” kao i početka realizacije istih najpre reše postojeći nagomilani problemi na koje stanari ukazuju nadležnim organima godinama unazad u tom bloku, koji je ujedno i deo užeg gradskog centra iako se po sadašnjem izgledu to nikada ne bi moglo zaključiti. Na primer, problemi sa neasfaltiranim ulicama i parkingom. Zatim problemi sa bespravno izgrađenim objektima, za neki od tih objekata prema saznanjima stanara postoji i rešenje o uklanjanju koje se iz stanarima nepoznatog razloga još uvek ne izvršava. Zatim problem sa oronulim i napuštenim kućama od kojih su neke na gradskom zemljištu i pored kojih i deca i odrasli svakodnevno prolaze”, navodi se u saopštenju.
Kako objašnjavaju, jedna od tih kuća je postala čak javni toalet i stecište narkomana i kao takva veoma opasna ne samo za decu koja se tu svakodnevn igraju već i za sve stanare tog bloka.
“Zatim problem pasa lutalica kojih je iz godine u godinu sve više i više i koji su sve agresivniji, napadju decu, stanare, prolaznike. Ili se možda svi ovi problemi sa namerom godinama ne rešavaju kako bi se deca rasterala i načisto prestala da se igraju u parkiću kod “Pepeljuge” u kom se godinama unazad igraju, a zatim počupale ljuljaške, tobogani i klackalice, i izgradilo par novih višespratnica koje će možda i rešiti neke od navedenih problema ali ujedno prouzrokovati druge nove i veće i tako sve u krug”, dodaje se u saopštenju.
Kako zaključuju, imajući u vidu da stanari takođe plaćaju svoje poreske obaveze gradu i na taj način i oni pune gradski budžet stanari smatraju da imaju isto pravo kao i privrednici i investitori da učestvuju na takvim sastancima i utiču na planove i odluke gde će se njihova deca igrati a gde graditi višespratnice i parkirati u naselju u kom žive. Svoje poreske obaveze redovno izmiruju i pored činjenice da u poređenju sa svim drugim gradovima u Srbiji rade za najmanje plate, i to vrlo često kod istih tih privrednika i investitora.