Advokat koji se ponudio da besplatno zastupa dekicu iz Lebana: Od građana se očekuje da budu podanici, a ne građani

Nakon vesti da je 87-godišnji Milutin Cvteković uhapšen jer je pucao na provalnika u njegovoj kući u Lebanu, prvi koji se ponudio preko društvenih mreža da ga besplatno zastupa bio je leskovački advokat Dušan Mitić.

.

Kako kaže za Rešetku ovaj advokat, u našoj zemlji isuviše je dugo prisutna paternalistička praksa u pravosuđu, u smislu da se od građana očekuje da budu podanici a ne građani, da je država tu da ih zaštiti od svega i svakoga i da oni nikako ne smeju da uzimaju pravdu u svoje ruke, pa ni da se brane.

„To podrazumeva da, kad je u pitanju nužna odbrana ili kolokvijalno „samoodbrana“, onaj ko brani sebe, svoje bližnje ili imovinu i tom prilikom napadaču nanese telesne povrede ili oduzme život gotovo uvek bude procesuiran, pa se tek u tom sudskom postupku utvrđuje da li je ta njegova radnja bila u samoodbrani ili ju je prekoračio. Ta priča je odraz nekih prošlih vremena, kad „se moglo spavati na klupi u parku“ i kad je organizovana kocka bila „težak kriminal“, ali pravo je takvo, konzervativno, da bi se neka praksa izgradila potrebne su godine, čak i decenije, pa je isto toliko potrebno i da bi se promenila. Međutim, ispušta se iz vida da je to praksa koja je važila za „onu državu“ takvu kakva je bila, da je kriminal od tada narastao do neslućenih razmera i da bi se možda i građaninu malo liberalnije trebalo priznati pravo da se brani“, kaže za Rešetku advokat Dušan Mitić.

On ističe da se, logično, postavlja pitanje – koga zakon štiti, koje vrednosti štiti, i šta je starije – pravo provalnika, razbojnika ili lopova na život i telesni integritet, ili pravo poštenog čoveka na nepovredivost stana, imovinu pa i prečesto takođe njegov telesni integritet.

„Meni je ostao u sećanju slučaj Saška Bogeskog iz Žarkova, koji je 2013. godine u svom stanu, u sred noći, ubio provalnika koji je želeo da ga opljačka, i to u rvanju s njim, pošto je primetio da je neko provalio u stan u kome su pored njega tada spavale žena i kćer. On je na kraju pravnosnažno oslobođen svih optužbi, ali je prošao petogodišnju sudsku golgotu koja mu je verovatno iz korena izmenila život i pokidala nerve. To ni njemu ni njegovim najbližima niko neće nadoknaditi, taj strah i neizvesnost koji ubija, dok čekaju kako će im država presuditi što su branili sebe i svoje“, navodi.

Kako ovaj advokat objašnjava,  nije kod nas zakon uopšte loš, loše je tumačenje tog zakona.

„Ne treba ministar policije da predlaže ministru pravde da menja definiciju nužne odbrane u Krivičnom zakonu, da donose neki novi „Marijin zakon“, „Tijanin zakon“ ili slične reality ideje. I ovom postojećem ništa ne fali. Treba samo malo bolje da se zamisle tužioci i sudije kako taj zakon u ovakvim slučajevima primenjuju, ko je tu počinilac a ko je žrtva, i koje vrednosti treba da štite. Zato sam i prokomentarisao da bih ovaj slučaj i bez naknade branio, iz ubeđenja, pošto smo mi kao narod i naša država kao organizovano društvo majstori da neku u osnovi dobru zamisao okrenemo u svoju suprotnost. Isuviše dugo to traje“, zaključuje Mitić.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare