Američka ambasada finansirala sumnjiv medijski konkurs u Nišu?

Američka ambasada u Srbiji bila je donator programa “malih medijskih grantova” koju je kao resurs centar sproveo Media i reform centar Niš (MIRC). Na konkursu je ukupno utrošeno 200.000 dolara za ukupno 18 programa organizacija i medija, od kojih je 5 organizacija iz Niša.

.

Američka ambasada po saznanjima koje ima Niška incijativa, nije uticala na rezultate, već je Media centar imao tročlanu komisiju koja je vrednovala programe.

“Sastav tročlane komisije smo tražili od MIRC-a preko novinarskog pitanja, ali su odbili da sastav obelodane pod izgovorom da fonder ima podatke o sastavu komisije, a da javnost nije upoznata zbog mogućih pritisaka na istu. Na naše novo, drugo pitanje i konstataciju da pošto je konkurs završen, nema više ni pritisaka na komisiju, uprava Media centra nije dala nov i drugačiji odgovor”, navodi se u njihovom tekstu.

Dva programa dve organizacije su kroz istraživanje detektovani kao “krajnje sumnjivi”. Na drugom mestu po vrednovanju nepoznate komisije, nalazi se portal glavne.com koji je vrednovan sa 87 bodova i kome je opredeljeno 12.690 USD. Podaci o ovom mediju i pravnom licu govore da je kao medij ovaj sajt registrovan 3 meseca pre samog konkursa, dok je firma koja je osnivač medija “Prevodilačka agencija Avokado” u isto vreme (pre oko 3 meseca) preseljena u Niš iz Beograda. Na Apr-u do sada, ovo pravno lice nema nijedan finansijski izveštaj. Delatnost ovog pravnog lica upisana u APR je “prevođenje i usluge tumača”.

“Daljim uvidom u sajt, vidljivo je da jedna od zaposlenih u Media Centru, Vesna Milić Radosavljević, bivša novinarka Južnih vesti i trenutni projektni koordinator u Media centru, ustvari nagrađivana za tekst na ovom portalu, i može se naći veći broj njenih tekstova na glavne.com. Jedini oglašivač na ovom sajtu je hotel iz Beograda, dok je veliki broj tesktova vezan za teme iz glavnog grada”, piše Niška incijativa.

Kriterijumi za ocenjivanje projekata su bili: RELEVANTNOST, UTICAJ I IZVODLJIVOST, INSTITUCIONALNI i PROFESIONALNI KAPACITETI, UTEMELJENOST I UTICAJ U ZAJEDNICI.

“U razgovoru sa više kolega iz Niša i okoline, niko nije čuo za ovaj portal kao i za glavnog i odgovornog urednika pre nego su objavljeni razultati. Ostaje nepoznanica na koji način se ostvaruje relevantnost, uticaj u zajednici i profesionalni kapaciteti”, navodi se u tekstu.

Drugi program koji je nemoguće zaobići je rangiran na 11. mestu, koji je dodelio 8720 USD “Novinarskom udruženju krug”. Jedini trag je nagrada “Pol Polanski” koja je dodeljena urednici ovog udruženja Maji Kostić. Ovo pravno lice je registrovano početkom 2022. godine, postoji jedan finansijski izveštaj na APR-u za 2022. godinu. U trenutku objavljivanja rezutata ovo udruženje je bilo u blokadi.

“Potpuno je nemoguće je naći bilo kakav trag o medijskom ili bilo kakvom drugom radu, ni na Google pretrazi, Youtube ili pretragama na društvenim mrežama. U razgovoru sa kolegama novinarima, i ovom sajtu niko ništa ne zna. I u ovom slučaju ostaje pitanje kako se ostvaruje ‘relevantnost, uticaj u zajednici i profesionalni kapaciteti’”, dodaje se u tekstu.

Treći program je dobio medij “Sport Juga” sa 5790 USD, koji je do sada u istraživanjima bio vidljiv po ugovorima i konkursima javnog sektora u Nišu, kao i bliski saradnik u medijskom smislu Sportskog saveza Niša, određenih sportskih klubova, ali i delova javnog sektora, što je i vidljivo na njihovom sajtu.

Kao i u prethodnim godinama, dobitnici na konkursu iz Niša su i Medijski istraživački centar i Produkcija Roma World.

Niška incijativa prenosi da učesnici u konkursu kojima su odbijeni predlozi projekata, u rešenju o odbijanju nisu dobili nikakvo obrazloženje, bodovanje ili obrazloženje o odbijanju, dok i njima nije bio poznat sastav komisije koja je vrednovala projekte. Na sajtu MIRC-a ne postoji ni lista odbijenih projekata na ovom konkursu.

Redakcija Rešetke koja je takođe aplicirala za ova sredstva, partnerski sa kolegama sa portala Stav.Life, nije prošla na ovom konkursu.

U šturom obrazloženju, koje smo nakon upućenog zahteva dobili, navodi se da “projekat nije isplativ”.

“Interesantno je to da su ljudi koji se bave pisanjem sličnih projekata, pre nego što smog a poslali, ocenili isti kao inovativan i više nego odličan. Ideja je bila da se u produkciji dva medija iz Leskovca, koji pokrivajau region južne Srbije, snime dokumentarni filmovi o novinarima istraživačima iz Leskovca, Niša, Vranja i Prokuplja koji su se već trpeli razne vidove pritisaka, napada i pretnji, kao i o njihovim životima. Nastavak prjektnih aktivnosti bazirao se na video intervjuima sa predstavnicima tužilaštva, policije i iz nevladinog sektora koji prate rad medija na jugu Srbije. Sve zaključno sa tribinom i pokušajem formiranja prve regioanlne javne baze zabeleženih napada na novinare, u saradnji sa nadležnim organima”, objašnjava urednik Rešetke Dragan Marinković.

Ovakav projekat nije zadovoljio kritetijume komisije.

“Mada, i pre nego što smo konkurisali, u krugovima koji su bili bliski ljudima preko kojih se konkurs sprovodioi, rečeno nam je da pokušamo, ali da najverovatnije nećemo proći jer se već unapred zna koji mediji će iz Leskovca proići, kao da je i za jedan od njih već, kako nam je bilo rečeno, lobirano, s obzirom da je njihov projekat pisao uticajan čovek iz civilnog sektora u Leskovcu, privatno blizak odlučiocima”, tvrdi Marinković.

“Ovakav način sprovođenja konkursa u potpunosti po modusu operandi podseća na konkurse javnog sektora u Nišu i Srbiji, sa kojima smo se susretali u novinarskom radu”, tvrde iz Niške inicijative.

Media centar na svom sajtu ima i priručnik za organe koji raspisuju konkurse u sferi javnog informisanja sa jasnim preporukama o načinu i trasparentnosti ovog procesa. Iste postulate i preporuke sami nisu ispoštovali trošeći 200.000 američkih dolara na unapređenje ove oblasti. MIRC organizuje i “akademiju za razvoj lokalnih medija”.

“U Nišu je u zadnjih 10 godina primetan pad i broja slobodnih medija i medijskih radnika, uprkos činjenici da imamo odsek za žurnalistiku kao i za komunikologiju na Filozofskom fakultetu u Nišu. Sa druge strane budžeti medijskih i civilnih organizacija u Nišu pariraju budžetima ozbiljnih organizacija iz Beograda. Moguće je da su pekari krivi za ovo stanje u javnom informisanju u Nišu, nikako mediji i medijski radnici, kao i profesori sa ovih studijskih grupa. Tako je moguće uraditi poređenje između Transparentnosti Srbija i MIRC-a, kao i Komiteta pravnika za ljudska prava (YUKOM) i Nacionalne koalicije za decentralizaciju, koji imaju zavisno od godine, slične bilanse priliva sredstava na račune. O poređenju uticaja nema potrebe da se izjašnjavamo”, zaključuju iz Niške incijative.

Kakao dodaju, o svemu napisanom obavestiće i američku ambasadu u Srbiji.

“Podaci koje imamo govore da je još prigovora stiglo na adresu ambasade povodom ovog konkursa”, zaključuju iz Niške incijative.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare