Arheološki institut iz Beča istražuje praistorijski lokalitet kod Lebana

Od 11. do 22. marta 2024. godine, u Narodnom muzeju u Leskovcu, u toku je realizacija prolećne kampanje projekta istraživanje praistorijskog lokaliteta Svinjarička Čuka u selu Štulac, kod Lebana.

U pitanju je međunarodna saradnja tri institucije: Austrijskog Arheološkog Instituta u Beču (Austrija), na čelu sa dr Barbarom Horejš, Arheološkog Instituta u Beogradu, na čelu sa dr Aleksandrom Bulatovićem i Narodnog muzeja u Leskovcu, sa višim kustosom Vladimirom Stevanovićem, rukovaocem Praistorijske zbirke muzeja.

Tokom navedenog perioda, stručnjaci iz navedenih institucija će raditi na obradi i dokumentaciji arheološkog materijala prikupljenog sa sistematskih arheoloških iskopavanja na lokalitetu Svinjarička Čuka, prethodnih godina.

Dodatnom i daljom obradom ovog materijala, predmeti i podaci dobijeni tokom arheoloških istraživanja će se naći u novim naučnim publikacijama i doneti novo svetlo u stručnoj i široj javnosti o životu u praistoriji unutar Leskovačke kotline, ali i centralnog Balkana.

Takođe, cilj ovogodišnje kampanje je priprema za prezentaciju materijala sa lokaliteta široj javnosti u 2025. godini, koja je na nivou Republike Srbije predviđena za Godinu Arheologije.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare