Bio je u pravu: ,,Isprazniće nam se zemlja“

Pred Srbijom je velika bitka za ekonomski napredak i bolji život građana, toliko željen ulazak u Evropsku uniju, ali i sprečavanje daljeg izumiranja nacije.

Naša zemlja je tokom celog 20. veka, osim u periodu balkanskih i Prvog svetskog rata, beležila porast broja stanovništva, a pravi bebi-bum bio je ranih pedesetih godina kada se godišnje rađalo i više od 160.000 mališana. Prošle godine rođene su svega 61.692 bebe, što je najmanji broj novorođenčadi od 1900. godine, prenosi B92.

Takav trend se nastavio sudeći prema najnovijim podacima Republičkog zavoda za statistiku koji pokazuju da je od početka godine pa do kraja avgusta u Srbiji rođeno 39.965 beba, a preminulo 82.681 osoba.

Demografi upozoravaju da će prirodni priraštaj u našoj zemlji i dalje biti negativan i da će nastaviti da pada, te da bi do 2030. naša zemlja mogla imati svega oko šest miliona stanovnika, što je skoro dva miliona manje nego što nas je bilo 2001. godine na početku milenijuma.

Demograf dr Goran Penev smatra da je zvanična statistika obeshrabrujuća i da će ove godine u Srbiji biti zabeleženi rekordno mali broj rađanja i rekordno velika smrtnost.

„Ako se zadrži trend broja živorođenih i umrlih u prvih osam meseci, negativan prirodni priraštaj do kraja godine u Srbiji bi mogao da bude i preko 65.000 stanovnika. To znači da ćemo ostati bez stanovništva jednog grada srednje veličine“, ocenio je Penev.

On je, upoređujući najnovije podatke o prirodnom priraštaju sa podacima iz 2019. godine, pre pandemije, rekao da je broj živorođenih manji za 6,3 odsto, dok je broj preminulih povećan za čak 20 odsto.

Kada je reč o očekivanom broju stanovnika, demograf sa Instituta za društvene nauke Vladimir Nikitović nema optimistične projekcije.

„Već do 2030. godine, to jest do trenutka kada bi Srbija trebalo da se priključi EU, ukupan broj stanovnika sa mestom uobičajenog boravka u zemlji, prema očekivanom scenariju, bio bi oko šest miliona. Smanjenje bi se nastavilo od 2030. do 2050. godine, doduše, nešto sporijim tempom, što bi do sredine veka dovelo do broja od gotovo dva miliona stanovnika manje ili za 30,4% manje nego danas“, naglašava Nikitović.

Nedavno je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić mali broj dece okarakterisao kao ključnu temu za budućnost države.

„Sela su nam pusta, druge opštine u Srbiji se prazne. Nemamo nigde dobru situaciju, pa ni u Novom Pazaru. Beograd izvlače migracije“, rekao je Vučić.

On je dodao da nigde ne postoji najbolje rešenje, ali da je situacija loša. „Ako se nastavi ovako Srbija za 20 godina neće imati ni pet miliona stanovnika. Isprazniće nam se zemlja“, rekao je on.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare