Evo kolike su cene zdravstvenih usluga u privatnim ordinacijama

U poslednje dve godine, zbog prelaska državnih zdravstvenih ustanova u kovid sistem, mnogi građani su bili primorani da pomoć potraže u privatnim ordinacijama.

.

Istraživanje Danasa, a kao što smo već u nekoliko navrata pisali, pokazuje da ovakav način lečenja, međutim, osim svojih prednosti, ako je suditi po cenama usluga kod privatnika, za većinu građana predstavlja ozbiljan udarac na porodični budžet.

POVEZANO:


Ne dao ti Bog da se razboliš ako nemaš para da platiš potrebno lečenje


Cene pregleda u privatnim ordinacijama su približne, a u poslednjem periodu pacijenti su im se, kako kažu u nekima od njih, najčešće obraćali zbog analize krvi.

To je ujedno i jedna od najjeftinijih usluga u privatnim ordinacijama i uz analizu urina košta od 1.000 do 1.500 dinara. Može biti skuplja, ukoliko je potrebno uraditi dodatne analize. Primera radi, ukoliko se rade markeri štitne žlezde samo dva hormona, to košta 1.500 dinara, dok je analiza D-dimera oko 2.000 dinara.

Pregled specijaliste opšte medicine, koji postavlja dijagnozu, košta oko 2.500 dinara, a ukoliko je u pitanju pedijatar oko 1.500 do 2.000 dinara.

NIŠ: Osnovne biohemijske analize oko 2.000 dinara

U privatnim poliklinikama u Nišu cene usluga su slične, tako pregled pacijenta kod lekara opšte prakse u gotovo svim košta 2.000 dinara.

Međutim, za pregled kod interniste treba dati 2.800 dinara, za kardiologa 3.000, a kardiologa subspecijaliste još 400 dinara.

Ginekološki pregled košta 3.000, kao i pregled ginekologa subspecijaliste. Bezbolan prekid trudnoće košta 13.000 dinara.
U jednoj od najstarijih i najpoznatijih poliklinika u Nišu kažu da ne postoji cenovnik za vođenje trudnoće i porođaj.

“Svaka trudnica je svet za sebe. Ne možemo unapred da znamo koje će sve analize trebati nekoj trudnici. Ne postoji tarifa za porođaj, jer se on izvodi samo na Ginekološko-akušerskoj klinici u Nišu”, navode iz ove poliklinika.

Ultrazvuk štitaste žležde košta 2.800, a kolor doplera abdinoalne aorte 4.300 dinara.

Cene pregleda na magnetnoj rezonanci se kreću 6.500 do 12.000 dinara.

Osnovne biohemijske analize se naplaćuju uglavnom oko 2.000 dinara, ali mogu da budu znatno skuplje zavisno koje su sve analize potrebne. Cene pojedinačnih analiza su od 100 do 400 dinara.

Kod niških privatnih lekara ne postoji cena za lečenje postkovida. Svaka potrebna dijagnostika ili analiza se naplaćuje posebno.

VRANJE: Ginekološki pregled od 3.500 do 5.000 dinara

Iz meseca u mesec u Vranju je sve više privatnih lekarskih ordinacija, laboratorija, za preglede iz internističke, ginekološke, neurološke, oftamološke, stomatologije i drugih grana medicine. U njima su zapošljeni uglavnom lekari koji kao dopunsku delatnost obavljaju honorarno, jer su stalno zaposleni u Opštoj bolnici ZC u Vranju.

U Vranju ne postoje privatne zdravstvene ustanove za pružanje usluga porođaja i hirurških intervencija.

Najčešće se koriste usluge ultrazvučne dijagnostike. Tako internistički pregledi srca sa eho pregledom srca koštaju izmedju 3.000 i 5.000 dinara. To se odnosi i na pregled abdomena, kao i snimanje debelog creva i želudca.

Medju najkorišćenijim privatnim uslugama u Vranju su i one iz oblasti stomatologije. Tako vađenje zuba košta 1.200 dinara, dok je plombiranje od 2.000 do 3.500 dinara. Izrada proteze u zavisnosti od materijala koji se koristi i broja zuba košta od 60.000 do 80.000 dinara.

Pregled na magnetnoj rezonanci koja odnedavno postoji u Vranju je 10.000 dinara, bez dodatne naplate za tumačenje nalaza od strane lekarskog konzilijuma.

Ginekološki pregledi koštaju izmedju 3.500 i 5.000 dinara, a analize poput različitih testova od 4.000 do 6.000 dinara.
Laboratorijske analize u zavisnosti od parametara koji se uzimaju za izveštaj (glukoza, trigliceridi, krvna slika, gvožđe) naplaćuju se od 800 do 1.600 dinara, dok su duplo skuplje analize koje se odnose na štitnu žlezdu, kao i sve vrste tumor markera.

Najveće gužve vladaju za internističku dijagnostiku (pregledi srca, želuca, debelog creva, prostate) i ti pregledi se u privatnim ordinacijama po pravilu zakazuju. Sve privatne ordinacije i laboratorije u Vranju su sve bolje opremljene medicinskim uređajima za dijagnostiku, uz poštovanje zakonskih standarda u pogledu higijene i korišćenje tehničkih sredstava.

Sve ovo ukazuje da su se Vranjanci, ali i pacijenti iz susednih šest opština Pčinjskog okruga, pre svega iz Preševa i Bujanovca, navikli na sve češće korišćenje usluga u privatnim lekarskim ordinacijama i laboratorijama, izbegavajući velike gužve koje vladaju za iste preglede u Opštoj bolnici u ZC u ovom gradu.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare