Fiskalne kase uskoro i na pijacama

Novi model elektronske fiskalizacije trebapo bi da bude u primeni od 1.maja naredne godine, a od 1. novembra ove godine do 30.aprila 2022.godine je prelazni period za fiskalne obaveznike koji će za to vreme koristiti stare fiskalne kase, dok ne kupe nove.

.


Pre toga, od 15.oktobra ove godine do kraja januara dogodine fiskalni obveznici će moći preko sajta Poreske uprave da se prijave za subvencije koje daje Vlada Srbije, po stotinu evra po prodajnom mesti i stotinu evra po elektronskom fiskalnom uređaju. Oni koji nisu još u sustemu PDV–a dobiće za 20 odsto veću subvenciju za kase jer neće moći da iskoriste ulazni PDV.

Država će putem subvencija pokriti obveznicima fiskalizacije sve realne troškove prelaska na novi model. Novac će obveznici dobijati direktno, a novi model fiskalizacije treba da smanji operativne troškove fiskalnih obveznika, ukine administrativne poslove i tako stvori bolji poslovni ambijent.

Elektronska fiskalizacija po novom modelu obuhvatiće i pijace odnosno preduzetnike koji trguju na tezgama. Ali neće važiti za registrovana poljoprivredna gazdinstva koji na tezgama na malo prodaju robu biljnog i životinskog porekla, povrće, voće, meso, mleko i mlečne proizvode. Za te proizvode neće se izdavati fiskalni račun.

Prema istraživanjima PU „Pijace Srbije“, u prvom kvartalu ove godine procena je da na pijacama u našoj zemlji posluje oko 10.000 preduzetnika,od kojih svega 3.000 evidentira promet preko kase, pa će više od dve trećine preduzentika od naredne godine morati da u potpunosti poslovanje prilagodi odredbama Zakona o fiskalizaciji, što znači da će promet morati da evidentiraju preko elektronske fiskalne kase.

Direktor PU „Pijace Srbije“ Savo Duvnjak kaže za“ Dnevnik“ da kase uglavnom nemaju preduzetnici koji rade na robnim i mešovitim pijacama , najčešće registrovani na šifre trgovina na malo na tezgama i pijacama, hranom ,pićima i duvanskim proizvodima, tekstilom , odećom i obućom i ostalom robom.

„Do sada smo imali više sastanaka sa predstavnicima Ministarstva finansija, Poreske uprave i javno komunalnih preduzeća koja održavaju pijace ,izdaju tezge i poslovni prostor –kazao je Duvnjak. – Fiskalne kase još nema na tržištu koje bi po zamisli Ministarstva finansije i Poreske uprave imale softver povezan sa Poreskom upravom da se u realnom vremenu mogu čitati pazari fiskalnih obveznika“, kazao je Duvnjak.

Koliko će one koštati još se ne zna osim da će na tržištu biti više vrsta fisklanih kasa nego sada, pa će samim tim biti i slobodno formiranje cena tih uređaja, rečeno je u Poreskoj upravi. -U skladu sa poslovnim potrebama, poreski obveznik će moći da se opredeli za hardverski fiskalni uređaj – kasa, tablet, mobilni telefon, i za kombinaciju hardverskih i softverskih komponenti uređaja.

Prema Uredbi o određivanju delatnosti kod čijeg obavljanja ne postoji obaveza evidentiranja prometa preko fiskalne kase osim registovanih poljoprivrednih gazdinstava koji prodaju robu na malo na pijacam , elektronske fiskalne kase neće biti ni u u gradskom i prigradskom prevozu,kockarnicama i kladionicama, trgovini robom na malo preko interneta i pošte, ni tamo gde se popravlja obuća i premeti od kože, satovi, nakit , ni kod uličnih prodavaca koji prodaju kokica, sladoled, štampu… Oslobođeni elektronskih fiskalnih kasa biće i oni kojima se prihod oporezuje paušalno ,poput frizera, kozmetičara, zanatlija koji se bave popravkama električnih instalacija i uređaja, nameštaja,zatim moleri, staklari…

Na fiskalnom računu pisaće vrsta računa (promet ili avans), tip transakcije (prodaja ili refundacija),naziv obveznika fiskalizacije i jedinstvena oznaka poslovnog prostora ,PIB fiskalnog obveznika.

Biće naveden i naziv, količina ili jedinica mere robe, cena po meri, oznaka poreske stope i vrednost evidentiranog prometa, specifikacija poreske stope, iznos poreza po poreskoj stopi, vrednost prometa po poreskoj stopi,ukupna vrednost evidentirnaog prometa, ukupan iznos za uplatu uz napomenu ako je plaćanje avasno, i način plaćanja – gotovinom instant transferom odobrenja, čekom, platnom karticom, kao i uplaćen iznos i iznos razlike za povrćaj kupcu odnosno korisniku usluha, dan, mesec, godinu, sat, minut i sekund sačinjavanja fiskalnog računa.

Naznačen će biti i jedinstveni redni broj fiskalnog računai jedinstveni redni broj fiskalnog računa po vrsti računa i tipu transakcije.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

A ovi sto seku i cepaju drva bez placanja poreza?Pun ih pirotski okrug.

A popovi i verski objekti?