Gde se krije i kome služi Zaštitnik prava pacijenata u Leskovcu?

Dom zdravlja Leskovac je u prethodnih šest godina imao čak 397 prigovora pacijenata na razne zdravstvene usluge, ali nijednom nije pokrenut formalni postupak i nisu preduzimane mere od strane ove zdravstvene ustanove povodom tih prigovora. Takođe, od 2018. godine broj prigovora se smanjio čak 80 puta (sa oko 160 u 2016. i 2017. godini na 2 u 2018. godini) što može ukazivati na problem u dostupnosti savetnika za zaštitu prava pacijenata građanima i građankama, zaključak je istraživanja Udruženja “Tim 42” iz Leskovca koje se u prethodnom period bavilo zaštitom prava pacijenata u Jablaničkom okrugu.

.

Broj prigovora Savetniku za zaštitu prava pacijenata iz godine u godinu pokazuje da se građani i građanke retko odlučuju za ovaj vid zaštite svojih prava. U poslednjem izrađenom izveštaju za 2019. godinu broj podnetih prigovora Savetniku za zaštitu prava pacijenata je nula (0). Odatle se može izvući zaključak da je i broj preduzetih mera u cilju zaštite prava pacijenata u 2019. godini takođe nula.

Ovi podaci su manje zastrašujući od činjenica da je do osobe koja je iz leskovačke lokalne samouprave zadužena da se bavi zaštitom prava pacijenata bukvalno nemoguće doći, a zdravstvene ustanove u ovom gradu bukvalno i ne znaju da je on promenjen.

“Kada smo Domu zdravlja ponudili da sami odštampamo obaveštenja sa podacima o zaštitniku prava pacijenata iz Leskovca i postavimo ih po hodnicima i na ulazu njihove zgrade, oni su to odbili jer, kako sun am objasnili, te informacije već stoje na njihovim vratima. Međutim, tamo stoje podaci i telefon osobe koja je ranije obavljala tu funkciju. To znači da oni i ne znaju da je promenjen”, kaže Ana Pecarski iz Udruženja “Tim 42”.

Zabrinjavajuć je i podatak da Savet za zdravlje grada Leskovca,  koji je obrazovan po Zakonu o pravima pacijenata Savet za zdravlje, obrazovan u jedinici lokalne samouprave, nije dostavio izveštaj za 2019. godinu.

U odgovoru Gradskog veća grada Leskovca navodi se da Savet za zdravlje nije usvojio izveštaj za 2019. godinu, da je u toku 2019. godine održao jednu sednicu i da je tada pokrenut proces izrade Plana javnog zdravlja47. Na kraju se navodi da Savet u toku 2020. godine nije održavao sednice. Iz ovih odgovora se može se pretpostaviti da Savet za zdravlje grada Leskovca nije obavljao zadatke iz oblasti zaštite prava pacijenata 2019. godine, ali ni u vreme pandemije Covid-19 2020. godine”, dodaje Petar Đurović, menadžer programa udruženja “Tim 42”.


Na osnovu svih analiziranih podataka može se zaključiti da je nivo transparentnosti rada Savetnika za zaštitu prava pacijenata i Saveta za zdravlje na teritoriji Grada Leskovca na veoma niskom nivou i da su dostupne informacije uglavnom zastarele. Internet prezentacija lokalne samouprave ne sadrži bilo kakve korisne informacije o radu ovih tela, kontaktima, načinu obraćanja, preduzetim merama u cilju zaštite prava pacijenata… Slična je situacija i sa zdravstvenim ustanovama, kao pružaocima usluga zdravstvene zaštite.

Ovo je samo deo poražavajućih zaključaka koji su danas bili tema onlajn Okruglog stola na temu zaštite prava pacijenata u Leskovcu, gde je predstavljena Analiza mehanizma zaštite prava pacijenata, diskutovano o dostupnosti Savetnika za zaštitu prava pacijenata i informisanosti građana i odgovaranao na pitanja građana i građanki.

Panelisti su bili Ivana Ćirković, nacionalna tim liderka ACT projekta, Dragan Marinković, novinar, urednik portala Rešetka  i Petar Đurović, menadžer programa udruženja Tim 42.

Takođe, na događaj su pozvani kao govornici da predstave aktivnosti u vezi zaštite prava pacijenata na lokalu, a odbili su ili nisu odgovorili:

  • Slaviša Stojiljković, Savetnik za zaštitu prava pacijenata
  • Aleksandra Milovanović, članica Gradskog veća i članica Saveta za zdravlje
  • Saša Mladenović, odeljenje za društvene delatnosti, član Saveta za zdravlje.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare