Gradska apoteka se preselila u Žitni Potok, ali ni tamo ne radi

Kada je u januaru mesecu rešeno da svi objekti Apotekarske ustanove Prokuplje, koncesijom budu date privatnom preduzeću „Fili farm“ , jedna apoteka morala je da ostane u vlasništvu države, odnosno grada, zbog mreže apotekarskih ustanova koje je država propisala. Tako je odlučeno da to bude apoteka koja se nalazi u prokupačkom planinskom selu Žitni Potok, koji je nekada bilo opština. Ovo područje je prilično zabačeno, a zimi gotovo je nemoguće doći do njega. I odluka da se njima baš ostavi apoteka je, činilo se, vrlo human gest, ali ona ne radi!

Baš od januara kada je svih trinaest objekata u Prokuplju prešlo u privatne ruke i ova jedina državna prestala je da radi, a fiktivno postoji i ima v.d. direktora.

“Da, apoteku nemamo od januara meseca i za svaki lek moramo da idemo u Prokuplje.  Ne znam šta da vam kažem, ovo je strašno”, komentariše meštanin sela, koji nije želeo da se slika.

Za razliku od njega Mejra Petrović je javno progovorila o onome o čemu se mesecima ćutalo.

“Od Nove godine nema apoteke. Ovde i dalje ima puno meštana, okolnih sela i svi smo se snabdevali lekovima iz nje”, kaže Petrovićeva.

Kako su se novinari našeg portala zainteresovali za ovu situaciju, odjednomje iznađeno rešenje: da se dva puta nedeljno dopremaju potrebni lekovi u ovo selo.

“Vidite, mi smo podneli zahtev APR da se registruje, jersmo do prošle godine kao ustanova bili kod privrednog suda. Mnogo je velika gužva, pa se malo duže čeka na red za registaciju, ali zato smo našli kompromisno rešenje: da „Fili farm“ dva puta nedeljno isporučuje lekove, koje će da deli lekar koji radi u ambulanti”, kaže Zlatan Miljković, koji je bio direktor Apotekarske ustanove Prokuplje neposredno pre nego što je izvršena koncesija, a on postao načelnik Topličkog okruga.

Upitan zašto je od svih objekata baš ovaj odabran daostane u vlasništvu države i Grada Prokuplja, koji je i osnivač apoteke, Miljković je rekao da je ona najjeftinija. Već danas, obećao je on, stići će prva količina lekova.

Dakle, na pravu apoteku, onu koja postoji u mreži državnih apoteka sačekaće se još malo, ali barem, uz našu malu pomoć, lekovi će se dopremati u ovo planinsko područje.

Ovo nije usamljen slučaj u Srbiji da je nekadržavna, odnosno gradska apoteka smao fiktivno postoji. Takav je slučaj i sa Apotekarskom ustanovom iz Leskovca koja je spala na objetak koji je kod Doma zdravlja i koji sem v.d. direktora nema nijednog zaposlenog, niti radi.

B.Roganović

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare