Još uvek nejasno da li su građani u obavezi da plaćaju troškove izdavanja i slanja računa za struju

Uz račun za struju već sedam godina plaćamo „Trošak garantovanog snabdevača“, koji je do skoro bio velika misterija, jer se nije znalo šta obuhvata. Ispostavilo se da se njegovim naplaćivanjem krši Zakon o zaštiti potrošača i da građani mogu da tuže EPS, kako bi u svoj džep vratili po 14.000 dinara.

.

I dalje je nejasno da li su potrošači koji se snabdevaju električnom energijom kod Elektroprivrede Srbije u obavezi da plaćaju troškove izdavanja i slanja računa. O tome postoje dve oprečne presude, piše Politika.

Naime, presuda Osnovnog suda u Prijepolju potvrđena je odlukom Višeg suda u Užicu, prema kojoj EPS-u ovo nije dato za pravo, već ima obavezu da obešteti potršača koji ga je tužio.

Postoji i presuda Višeg suda u Leskovcu kojom je potvrđena prvostepena odluka Osnovnog suda, kojom je ovaj isti zahtev odbijen, te EPS nema razloga da nadoknađuje štetu.

„Dakle, postoje dve oprečne presude dva viša suda i o ovome bi konačnu odluku trebalo da donese Vrhovni kasacioni sud. On bi na sednici Veća građanskog odeljenja trebalo da zauzme načelni obavezujući stav, nalik onom koji je zauzeo po pitanju troškova obrade bankarskih kredita“, objašnjava za Politiku advokat Đorđe Popović.

Prema pisanju Udruženja „Efektiva“, problem je nastao kada je utvrđeno da je EPS neosnovano naplaćivao troškove garantovanog snabdevača od 121 do 142 dinara po računu, a da je članom 12 Zakona o zaštiti potrošača zabranjeno da se potrošaču naplaćuje taj trošak.

Iz „Efektive“ su saopštili da se povodom naplaćivanja „Troška garantovanog snabdevača“ oglasio i Zaštitnik građana, koji je utvrdio da računi za struju „ne sadrže jasne i precizne informacije koju uslugu potrošač plaća kroz taj trošak“ i da je „pružalac usluga dužan da korisniku izda račun na osnovu kog korisnik može na nesumnjiv način da utvrdi šta je platio, odnosno šta plaća“.

Račun za pružene usluge obuhvata samo pruženu uslugu. On ne sme da kupca optereti davanjima za one radnje koje nisu deo pružene usluge. Zakon je opredelio šta se računom može naplaćivati, a šta pružalac usluge nije ovlašćen da kroz račun naplaćuje. Prodavac, shodno zakonskim odredbama, nije ovlašćen da naplaćuje izdavanje i slanje računa; to je trošak pružaoca usluga i može padati samo na njegov teret“, navodi se u izveštaju Zaštitnika građana.

Iz EPS-a poručuju da se trošak garantovanog snabdevanja plaća od 132 dinara i u mesecu kada nema potrošnje, a služi za pokriće troškova, izrade računa, poštanskih troškova i slično.

Iz EPS-a za Politiku kažu da sve rade po zakonu. Oni podsećaju da je garantovano snabdevanje regulisana delatnost i dodaju da ukidanjem ove tarife ne bi bio smanjen račun kupca, nego bi se taj trošak prebacio na neki drugi tarifni element.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare