Kada vam se političari sledeći put hvale kako su sve ovo ONI za vas uradili, trebalo bi da znate da je sve to napravljeno novcem EU

Fotografija preuzeta sa zvaničnog gradskog sajta / gradleskovac.org

Šef odeljenja za saradnju Delegacije za saradnju Evropske Unije u Srbiji Nikola Bertolini posetio je danas Leskovac, a pre svega vučjanski kraj, kako bi obišao sve objekte koji su obnovljeni ili napravljeni u ovom kraju, i to isključivo novcem iz fondova Evropske unije.

Prilikom ovog obilaska gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović, koji voli da se hvali time u javnosti, pogotovo pred izbore, kako je “on” sve to omogućio građanima, pred šefom delegacije EU morao je da prizna da su svi ti objekti zapravo napravljeni njihovim novcem.

Tako smo danas čuli da je kanjon i kupalište reke Vučjanke uređeno putem prekogranične saradnje Leskovca i Krive Palanke pod nazivom Povezivanje bisera ukupne vrednosti 236.444,50 evra.

Fotografija preuzeta sa zvaničnog gradskog sajta / gradleskovac.org

Takođe i to da je zgrada OŠ “Bora Stanković” u Guberevcu energetski sanirana sredstvima grada i EU u ukupnoj vrednosti od 172.350 evra.

Istaknuto je i to da Vučje sada ima  moderan i funkcionalan studentski hostel, čija izgradnja je koštala skoro 235.000 evra.

“I realizovan je uz velikodušnu podršku Evropske unije, koja je učestvovala sa 200.000 evra”, morao je da prizna Cvetanović.

Interesantno je da se pre samo nekoliko dana, hvalio i izgradnjom kanalizacione mreže u više naseljenih mesta, ali tada nije napomenuo, kao danas, da se i taj program finansira sredstvima zemalja Evropske unije.

“Velika sredstva zemalja Evrope usmerena su i ka ORIO programu. Njime je predviđena izgradnja kanalizacije u 16 naseljenih mesta, dužine 78 kilometara za 20 hiljada ekvivalenata. Ukupno 18 miliona evra, od toga 10 miliona evra Vlada Srbije, 8 miliona evra Kraljevina Holandije. Kada već govorimo o ekologiji, želim da iskažem i zahvalnost za činjenicu da nas očekuje poptisivanje ugovora za još dva projekta, ukupne vrednosti 650 hiljada evra, koje ćemo zajednički realizovati a tiču se upravljanja otpadom i rekultivacije zatvorene deponije Brst“, najavio je Cvetanović.

Da li bi gradonačelnik baš sve ovo izgovorio da Bertolini nije stajao tik uz njega pred novinarima? Nismo sigurni. Zato i neka ostane zapisano.

Foto: D.Marinković

KOLIKO ZAPRAVO LESKOVAC IMA ŠTETE ILI KORISTI OD EU?

Iako Ruse volimo kao „braću“ a na EU gledamo kao na nekoga ko nam stalno zavrće uši i postavlja uslove, za razliku od Rusije koja u Leskovac nije uložila ni dinar iz evropskih fondova su se do sada slili milioni.

  1. U Leskovcu od 2000-te do danas niko ne zna koliko tačno para se preko EU projekata do danas slilo u Leskovac, potvrđuju nam u kabinetu prvog čoveka grada i dodaju da bi za to sada bilo potrebno otvoriti novo radno mesto, na šta nemaju zakonska prava

I pored uglavnom negativnog stava stanovništva prema Evropskoj uniji, činjenica je da direktna strana ulaganja kompanija iz EU iznose 71% ukupnih direktnih stranih ulaganja u Srbiji u proteklih 12 godina, a samo u poslednje dve se preko njihovih fondova u Leskovac slilo preko 370.000 evra.

Ne računajući pojedine projekte u koje su iz evropskih fondova uloženi mlioni evra, a koji su nemarom lokalnih moćnika na žalost na ivici propasti – poput Zelene zone , najveći deo sredstava se i dalje ulaže u kapitalne investicije koje omogućavaju brži razvoj lokalne samouprave.

Grad Leskovac je u patrnerstvu sa programom EVROPSKI PROGRES završio i realizaciju projekta Povećanje atraktivnosti za investicije kroz funkcionalan GIS, vrednosti: 102.325,00 evra od čega je donacija Evropskog PROGRES-a – 91.965,00 evra, a učešće grada  Leskovca – 10.360,00 evra.

Maja Kocijančić / Foto: D.Marinković

EU zvaničnici komentarišu kako su ovakva ulaganja preko potrebna kako bi Srbija i Leskovac jednog dana postali punopravni članovi Evrope.

„Vi morate da shvatite da nećete ući u Evropsku uniju sve dok i poslednje i najudaljenije naseljeno mesto u vašem kraju ne bude imalo kanalizaciju i vodovodnu mrežu. To su osnovni standardi koje morate da ispunite kao buduća članica, a mi se zaista trudimo da to uradite na pravi način i što je brže moguće“, kazala je u razgovoru sa novinarom, potpisnikom ovih redova, u Briselu 2017. godine portparol visoke predstavnice za spoljnu i bezbednosnu politiku Maja Kocijančič.

BOLE IH „BRAĆA RUSI“

Evopske parlamentarce najviše boli ruska propaganda na kojoj političari u Srbiji skupljaju predizborne poene i o tome se ne libe da glasno govore.

„Konstantna priča o tome da su Rusi najveći donatori i prijatelji Srbije zna da zaboli. Činjenice su sasvim drugačije. Prema statističkim podacima Narodne banke Srbije, direktne strane investicije iz EU u Srbiju su u proteklih dvanaest godina dostigle 16,1 milijardi evra. To je dokaz da smo mi vaši najveći investitori“, zaključuje Kocijančić.

ISTINA ILI PRIČA ZA MALU DECU?

A sa druge strane, Leskovčani su čuli „za neko doniranje“, ali ne veruju u ovu priču. Većina sugrađana koje smo anketirali o tome da li imamo veću štetu ili korist od Evropske unije, odgovarali su kako su to „priče za malu decu“. Ipak, bilo je i drugačijih odgovora:

Milan (28): Pomaže preko Agencije za evropski razvoj tako što daje ljudima kredite koji se ne vraćaju u celosti. Jedan moj drug je uzeo mašine za svoju firmu pomoću tog kredita

Miroljub (42): Čuo sam da pomažu izgradnju fiskulturnih sala u osnovnim školama, ali nisam siguran da li je to istina

Stevan (62): Pomalo pomaže, ali nedovoljno. Vidite kako smo siromašan grad,  a o okolnim nerazvijenim opštinama i mestima da ne pričam. Uostalom i ako pomažu, oni ne pomažu, nego vraćaju dug što su nam razorili zemlju bombardovanjem.

REKORD: SAMO ZA JEDAN PROJEKAT 24 MILIONA EVRA!

Na osnovu odlično ocenjenog projekta, Leskovcu je pre 5-6 godina od zemalja EU odobrena donacija od, čak, 24 miliona evra za izgradnju fabrike za prečišćavanje optapdnih voda, linije mulja i izgradnju severnog kraka kanalizacione mreže za blizu dvadeset naseljenih mesta. Uslov da se dobije taj projekat bio je izgradnja glavnog gradskog kolektora, koji bi sve otpadne vode sakupljao i dovodio do fabrike vode. Istorija njegove gradnje počinje  negde oko 2005, godine, završava se 2009. Fabrika vode je u međuvremenu završena, ali kada je trebalo spojiti kolektor dugačak oko 5 kilometara s njom, ispostavilo se da se on – skapao u zemlji.

Urađen nestručno tokom česte promene vlasti ili nešto drugo, tek, krivac još nije pronađen, napravljena je šteta od 2,5 miliona evra. Pretila je opasnost da propadnu dve nareden faze, izgradnja linija mulja i kanalizaciona mreža, ali su lokalne i republičke vlasti, posle niza razgovora s predstavnicima EU, pre svega holandske vlade, uspele da ubede donatore da se ne povlače, tako što je Vlada Srbije dodatno izdvojila oko 3,5 miliona evra za gradnju potpuno novog kolektora.

I tako će od prvog potpisanog sporazuma sa predstavnicma EU do konačnog zaokruživanja sistema prečišćava otpadnih voda proteći bluzu jedne decenije, što govori o potpunom amaterizmu pojedinih izabranih predstavnika naroda u Leskovcu.

„DŽABA ULAŽEMO AKO STE I DALJE KORUPTIVNI“

Od 2005. do 2016. godine, skoro tri četvrtine ukupnih direktnih stranih ulaganja je došlo iz kompanija iz EU, zvanični su podaci izloženi na sajtu Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji.

Ipak, iako su počeli  pregovori o članstvu u Evropskoj uniji, Srbiji u ovom trenutku niko ne može da da odgovor na pitanje kada bi mogla i da uđe u porodicu evropskih zemalja.

„Transformativna moć evrointegracija u ovom trenutku ogleda se i u kreiranju institucija i pravnih okvira koji omogućavaju građanima Srbije da uživaju prava koja im nisu bila dostupna ranije, (kao što je ombudsman, agencija za borbu protiv korupcije, regulisanje slobode tržišta, zaštita ravnopravnosti…)“, zaključuju naši sagovornici iz EU parlamenta.

Implementacija je upravo ono na čemu insistira i Evropska unija. i to prvenstveno u fundamentalnim oblastima kao što su vladavina prava, slobode i, naravno, ekonomija.

D.Marinković

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

15 Komentara
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Vučje sada ima moderan i funkcionalan studentski hostel, čija izgradnja je koštala skoro 235.000 evra.

Dal je ovo realno?
Pazi STUDENTSKI HOSTEL?
Pa koji će studenti da dođu u Vučje da stanuju?
Ovi ljudi nisu svesni da su bacili tolike pare!

U EU obično studenti prilikom spremanja ispita idu u takve hostele na rekreaciju i opuštanje. Verovatno su donatori prepoznali sredinu da ulože u takvu „priču“. E sad kako ćemo mi to shvatiti druga je priča.

Pošalji ti tvoje dete da se rekreira i opušta u takav hostel u sobi metar sa metar i četiri kreveta ako mu nisi kupio diplomu pa nema potrebe da sprema ispit.

Prijatelju ti da si studirao znao bi da dok se spremaju ispiti (redovnim putem) nema ni rekreacije ni opuštanja. Samo se zakoveš za stolicu i učiš 12 do 16 sati dnevno.

Pogrešno je neko protumačio moj komentar. Nisam branio vlasti grada aludirajući na „sredinu“ već sam mislio na prirodnu lokaciju. Završio sam Ekonomski fakultet u Nišu i ispite spremao učeći u studentskoj čitaonici dok sam da bi malo „ohladio glavu “ nakon učenja šetao uveče Dušanovom do Čaira. Zato kažem pošto sam proveo dve godine u Ženevi i jednu u Lozani da su još tada krajem osamdesetih tamo postojali na dalekoj periferiji takvi hosteli gde su se studenti družili.
E sad nisam komentarisao sobe i krevete i ako je tačno da su stvarno takvi uslovi onda je neko zdipio novac jer strani donator ne bi uložio u takav projekat.

Baš lepo što ste pomenuli Ženevu. Porediti Švajcarsku i Vučje je nebo i zemlja. Hosteli u Ženevi su visoko ocenjeni u pogledu lokacije, čistiće i drugih kriterijuma. Ja bih u hostelu u Ženevi odseo i pustio svoje dete. U ovaj takozvani hostel nikada. Takođe u ovoj priči tzv. projektu pomešane su babe i žabe. Srednja škola je jedno i prostorije za praktičan rad i sticanje znanja a „studentski hosteli“ su potpuno druga priča koja nema veze sa suštinom projekta. Studenata u Vučje nema jer svako ko studira na stranu sigurno neće doći da u Vučje sprema ispite. Priroda jeste lepa ali niti je iskorišćena niti se na ovakav način može staviti u funkciju. Kad ste već toliko edukovani trebali ste da budete deo projektnog tima i da sve što ste videli u Ženevi i Lozani svojim predlogom uvrstite u ovaj projekat. Sigurno bi nakon vašeg predloga projekat bio kvalitetniji i svrsihodniji nego što je sad. Znanje, ako se stekne, treba i da se primeni. Bez toga kao i da ga ne posedujete.

Rade da bi radili i stavili pare u svoje džepove. Dugoroćno nulti efekat.

Ovilike pare su potrošli u ništa?

Nisu potrosili tolke pare,sektasi su pokrali 95 posto od te cifre, to svi znaju samo niko ne sme da kaze, zato smo valjda napredna Srbija

Pa evo Bojane ti budi smeo i prvi kaži da bi konačno Srbiji svanulo.

Ako prelistamo vesti koje se ticu ovih projekata mozemo se uveriti da Cvetanovic uvek navede finansijere projekata, koliki je udeo EU, koliko izdvaja RS, a koliko je ucesce grada. U tekstu jasno pise da je kolektor br. 1 istruleo u zemlji zbog loseg pristupa i nesposobnosti nekih politickih opcija, a treba da stoji i kojih. DS-a! Cisto, istone radi, nije ovo informacija izneta zarad prebacivanja odgovornosti nego se zaista radi o istini i cinjenici koja je nesporna!
A to sto je kasnije Vlada RS opredelila dodatna sredstva da se napravi kolektor br2. da ne propadne projekat ipak pokazuje odgovornost trenutne izvrsne vlasti. Pa zasto da onda SNS ne pripise sebi deo zasluge za uspesnu realizaciju ovih projekata? Realno, sve je zavrseno za vreme vrsenja vlasti Gorana Cvetanovica.

Boris Tadic,Ivo Josipovic i Sulejman Tihic su jedini počeli sa procesom izmirenja naroda ali su zbog toga izgubili izbore.Nekome je jako stalo da se mrzimo. Tenzije i samo tenzije, vanredna obracanja, proglasavanje poraza za pobedu, lazi kao u komentaru Makondo, to je sustina politike Oskara.

Lokalni vučjanski naprednjački funkcioneri se već nedeljama unazad na društvenim mrežama hvale izgradnjom i uređenjem hostela. Neuki i neobavešteni narod im čestita, nemajući pojma da projekat nema veze s lokalnom samoupravom, a oni svesrdno primaju čestitke.
Gebelsova propaganda!

Bravo!

„Čula žaba gde se konji kuju pa i ona digla nogu“