Kako deca postaju agresivna? Roditelji ih ili prestrogo kažnjavaju ili su previše popustljivi prema njima

Foto: Kurir TV / Printscreen

Vesti o vršnjačkom nasilju među osnovcima i srednjoškolcima uvek uznemire javnost, ali nas i zabrinu i podstaknu da se zapitamo zašto su nam deca nasilna?

.

Deca koja trpe ovaj vid nasilja mogu da budu deca bilo koga od nas. Šta nam se to dogodilo da kao društvo, a i roditelji koji žive u tom društvu, ne možemo da sprečimo maloletnike da zlostavljaju svoje vršnjake?

Poslednji slučaj ovakvog vida nasilja dogodio se u Leskovcu. Učenika petog razreda Osnovne škole “Vasa Pelagić” pretukli su školski drugovi, a majka dečaka, koja je slučaj prijavila policiji, rekla je da nasilje nad njenim sinom traje nekoliko godina.

Kako stati na put nasilju među decom, govorio je za Puls Srbije psiholog Zorana Crnjin.

“Ove vrste nasilja je uvek bilo. Podizanje svesti i obraćanje roditeljske pažnje na svoju decu je najbitnije. To znači razgovor sa decom obe strane i onih koji su žrtve i one koja su nasilna. Deca uče iz ličnog primera i to je najbitnije”, rekao je Crnjin.

Šta je okidač ovim sve češćim pojavama, i da li je agresija deo ličnosti od rođenja, prema Crnjinu, kompleksniji je problem.

“Deca ne svedoče tome samo u svojoj porodičlnoj okolini, ona to mogu videti i iz širog okruženja, iz vršnjačke grupe kao legitiman način rešavanja problema. Deca često i sama postaju nasilna da bi se pridružila grupi dece koja je nasilnička. Ponekad se nasilje budi u detetu jer nema saosećanja u porodici i emocionalne topline”, izjavio je Crnjin.

Da li je pre dvadeset godina bilo manje nasilja, ili je danas kroz društvene mreže dostupnije i putem medija „normalizovano“?

“Nasilje je sveprisutno i više se o tome priča, tu više nema pravila. Roditelji su preokupirani svojim problemima, a digitalni mediji su sve to olakšali. Ukoliko je dete bilo žrtva nasilja roditelj treba da pruži detetu puno podrške i pomoć da problem reši. Osnažiti to dete i roditelje da problem prijave. Ako je dete nasilnik, onda ga ni slučajno ne kažnjavati nasiljem, jer time ono nosi poruku da je fizičko kažnjavanje u redu”, saopštio je Crnjin.

Psiholog je pojasnio i kako možemo uticati na to da do nasilja ne dođe.

“Deca su bića u nastajanju. Jasne kazne bile bi u redu, to je oduzimanje privilegija, novčane kazne, oduzimanje telefona. Jasno postavljanje granica šta se može tolerisati, šta ne. Veliki je problem, kada su roditelji previše popustljivi, ili samo ignorišu ova dešavanja i traže opravdanja za svoje dete”, izjavio je Crnjin.

Najčeši vidovi nasilja kod dečaka jesu fizičko nasilje, a kod devojčica digitalno nasilje, naveo je Crnjin i dao predlog roditeljima da svoju decu pitaju kako bi se oni osećali da se nađu u situaciji žrtve.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

4 Komentara
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Ovaj gospodin teoreticar ne spada u poznavaoce stvarnih prilika. Isti je slucaj s pedagozima, lekarima. Nisu svi isti. Ima sposobnih. Znate li kada pas cepa stvari po kuci, vrsi nuzdu u kuci? Kad je zanemaren. Sta time zeli da kaze. Da skrene paznju vlasniku koji ga zanemaruje. Vec 2 decenije i vise u potrazi za placenijim poslom, da prezive, bolje zive, steknu kapital, za posllom i novcem jure i sirotinja i bogati. Ludnica. Deca su kolateralna steta. Slabo placeni prosvetari ne zele da vaspitavaju njihovu decu. Za posledicu imamo mnogo agresivne dece. Drugi razlog: Hrana prepuna aditiva, konzervansa, antibiotika, brza hrana, vestacki seceri, samo su neki od razloga hiperaktivne dece. Sem ovih, ima jos mnogo realnih razloga koji nisu u knjigama. Postoje i deca nasilnika koja kopiraju roditelje. I ona razmazena. Ali nisu samo to razlozi. Pao je obrazovni sistem u drustvu. Rec streber je novijeg datuma. U prethodnom veku nije postojala. Odlicni djaci su bili uzor. Danas su nam ministri, direktori najgori djaci. Tako su ucenjaci pogrdno nazvani streberima a prostitutke su postale starlete. Svasta nam se u zivotima izdesavalo. Nije sve sociopatoloski u udzbenicima. Socijalne razlike su vidljivije u razredima jer su telefoni, patike statusni simbol. U komunizmu su svi zato nosili radne kecelje. Da budu isti. Vremenom, kroz istoriju drustva pomerali su se standardi. I to je takodje dovelo do problema.

E ranije se znalo mesto deci a sad 😭 nedao bog nesmeš svoje dete da izlemaš malo i ja sam roditelj dva deteta od 30 i 25 god al su ljudi pošteni.

Sve se to izopačilo nezadovoljno nesrećno a sve se ima i nikad bolje i više se nije imalo ja sam se kao dete do 1 raz u štalu me majka kupala nema kupatilo .Deca su ukras sveta i najlepši je biti majka ali se preteruje

Druš mreže ukinuti pod hitno