Kako lekovite biljke koristiti za jačanje imuniteta kod dece: Napravite ukusan čaj ili čokoladni biljni namaz

Foto: Shutterstock

Lekovite biljke za jačanje imuniteta našle su se u fokusu, posebno početkom školske godine kada je decu potrebno zaštititi od infekcija. Koje biljke mogu pomoći deci da ostanu zdrava, kako se one pravilno upotrebljavaju i, još važnije, kako da ih učinite ukusnim za decu? Uvek je bolje čuvati zdravlje, nego lečiti se kada se ono naruši, odnosno kako narod kaže: Bolje sprečiti, nego lečiti. Novinar i narodni travar Momčilo Antonijević u stalnoj rubrici ,,Tajne bilja“ zato otkriva kako koristiti lekovite biljke kao preventivu i za očuvanje zdravlja.

„Za tu namenu na prvom mestu ću izdvojiti šipurak. Važno je napomenuti da kada se sakuplja za čaj, plodovi treba da budu potpuno čvrsti da bi mogli da se osuše i pripreme za čaj, koji deluje veoma blagotvorno na organe za disanje i varenje“, navodi Antonijević za RTS. Osim vitamina C, šipurak sadrži i vitamine iz grupe B, vitamin K, kao i provitamin A koji mu daje boju. Dodatni njegov kvalitet je što je ukusan, pa uz malo meda i deca neće imati ništa protiv da ga popiju.

Druga na Antonijevićevoj listi biljaka za preventivu je ehinacea. Odmah treba naglasiti da je ne bi trebalo davati deci mlađoj od 12 godina, jer ona podstiče proizvodnju limfocita, a mala deca još nemaju u potpunosti formiran imuni sistem. Sa druge strane, sjajna je za tinejdžere i odrasle ljude jer je pravi imunostimulator i jača odbranu organizma.

Majčina dušica je još jedna lekovita biljka koja odlično deluje protiv infekcija probavnih organa kao i organa za disanje. Takođe je delotvorna i protiv bakterijskih infekcija mokraćnih kanala. Ako ljudi koriste majčinu dušicu da od nje naprave čaj, važno je napomenuti da je ne treba kuvati zato što njena lekovita etarska ulja vrlo lako vetre u kuvanju. Zbog toga, čaj od majčine dušice treba praviti tako što se ona prelije proključalom vodom, promeša, poklopi i ostaviti da odstoji 15 do 20 minuta. Majčina dušica može da se daje deci starijoj od dve godine, a za čaj je dovoljna jedna kašičica sušene majčine dušice. Za odrasle je dovoljna supena kašika.

Kod infekcija disajnih puteva i sinusa, veoma je blagotvorna inhalacija, a tu na scenu stupaju mnoge lekovite biljke.

„Kada su u pitanju esencijalna ulja koja deca mogu da koriste pri inhalaciji, izdvojio bih čajno drvo, kao jedan od najsnažnijih antiseptika, ali i limun i eukaliptus. Pomoću njih se efikasno vrši dezinfekcija gornjih disajnih puteva, što je veoma korisno u periodu respiratornih infekcija“, istakao je Antonijević. Ukoliko nemate esencijalna ulja kod kuće, za inhalaciju se mogu koristiti suve listove bosiljka.

Zova je odličan prirodni preparat za snižavanje telesne temperature, a poseduje i snažna antivirusna svojstva. Nju mogu da koriste i deca, a za tu namenu čaj od zove treba popiti što topliji. Antonijević takođe napominje i da telesnu temperaturu ne treba uvek spuštati, jer malo povišena temperatura je znak da se telo na kontrolisan način bori i ne treba mu odmagati. Za namenu spuštanja temperature treba izdvojiti i čaj od lipe, koji je takođe veoma ukusan i prijatan. Kad dođe do visoke temperature, obično dođe i do gubitka apetita, a tu može da pomogne hajdučka trava, koja osim brojnih dobrih efekata pospešuje apetit. Jedina njena mana jeste gorki ukus, a upravo zbog supstanci koje ga izazivaju ona ima ta svojstva i čaj od nje ne bi trebalo zaslađivati.

Mala deca vrlo često imaju problem sa malokrvnošću, a tu itekako može da pomogne kopriva, odnosno čaj od lista te biljke. Posebno odličan preparat za tu namenu je poseban namaz od mlevenog semena koprive, meda i sirovog kakaa, koji je takođe veoma bogat gvožđem.

„Treba vam 100 grama mlevenog semena koprive, pet supenih kašika i kilogram meda. Kada se to pomeša, imate namaz koji deca mnogo radije uzimaju jer ima taj slatki čokoladni ukus“, navodi Antonijević.

Jedna od najboljih taninskih biljaka, koje se obično koriste protiv proliva, jeste divlja kupina, odnosno njen list. Koristi se i list divlje kruške koji je takođe veoma efikasan. Dosta tanina sadrži i ranije pomenuta majčina dušica, koja takođe može da pomogne i pri dečjim problemima sa stomakom i probavom. Protiv proliva su efikasne i biljke koje sadrže inulin, poput cikorije.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare