Najznačajniji radovi Milana Konjovića izloženi u Leskovačkom kulturnom centru

Reprezentativna izložba slika, jednog od naših najznačajnijih slikara 20. Veka, Milana Konjovića iz somborske galerije, koja nosi ime velikog umetnika, otvorena je danas u Galeriji Leskovačkog kulturnog centra otvorena, a Leskovčani će imati prilike da je pogledaju do 7. aprila.

Direktorka Leskovačkog kulturnog centra Sanja Conić je kazala da se rodila ideja da se ova izložba priredi još pre dve godine ali je epidemiološka situacija odložila planove.

“Danas imamo sreće i prilike da vidimo ovu nesvakidašnju izložbu i da zabeležimo još jedan značajan događaj pored silnih izložbi koje smo u prethodnim godinama organizovali, čineći tako zadovoljstvo leskovačkoj publici da se upozna sa stvaralaštvom svetskih i domaćih autora, tako da je danas za nas izuzetno značajan dan”, istakla je ona.

Kustos i autor izložbe Nebojša Vasić je u kratkim crtama publici predstavio život i rad jednog od najeminentnijih stvaralaca u istoriji modernog srpskog slikarstva.

“Ja sam zaista prijatno iznenađen jer odavno nisam video toliki broj posetilaca na jednoj izložbi, a posebno ovoliki broj mladih ljudi, hvala vam zaista na tome što baštinite kulturu i umetnost jer je to ono što nas kao ljude određuje. Prvu svoju samostalnu izložbu Konjović je imao 1914. godine sa tek 16 godina. On je govorio da je slikarstvo čudo, zagonetka – stalno mislite da ste stigli do kraja horizonta, a otvara vam se neko novo polje”, kazao je on.

Gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović, koji je i otvorio izložbu, naglasio je da je Leskovački kulturni centar bastion kulture u našem gradu.

“Nastavljajući sa organizovanjem značajnih i atraktivnih kulturnih događaja, omogućio žiteljima Leskovca i ljubiteljima slikarstva, da od danas, do 7. aprila, uživaju u delima jednog od najeminentnijih srpskih slikara Milana Konjovića. On je zadužio srpsko slikarstvo i jedan je od najznačajnijih slikara prve polovine 20. veka. Zato je otvaranje ove, značajne izložbe, ponovo pokazalo, da su zaposleni u Leskovačkom kulturnom centru na čelu sa direktorkom Conić, uvek na visini zadatka kada leskovačkoj publici treba pružiti kvalitetan sadržaj i srca naših sugrađana oplemeniti umetnošću”, zaključio je Cvetanović.

Milan Konjović (1898-1993), istaknuti domaći slikar 20. veka, studirao je na likovnim akademijama u Pragu i Beču, usavršavao se u Minhenu, Berlinu i Drezdenu. Zapažen uspeh postigao je u Parizu, gde je živeo od 1924. do 1932. godine. Potom se vratio u rodni Sombor. Ostvario je opus od preko 6.000 radova (među kojima su ulja na platnu, pasteli, akvareli, crteži, grafike, tapiserije, pozorišne scenografije, skice za kostim , vitraži, mozaici). Izlagao je na više od 300 samostalnih i preko 700 kolektivnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Bio je član Srpske akademije nauka i umetnosti; član Vojvođanske akademije nauka i imetnosti u Novom Sadu i dopisni član Jugoslovenske akademije znanosti i umjetnosti u Zagrebu. Dobitnik je značajnih priznanja među kojima su nagrada AVNOJ-a, Sedmojulska nagrada, Orden rada prvog reda i Orden zasluga za narod sa zlatnom zvezdom.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

lepo je videti ovu decu iz srednje škole, pretpostavljam umetničke.
tako sam i ja pre 20 godina išla na otvaranja svih izložbi u gradu…
Postoji mnogo razlika, nekad i sad a jedna od njih je da gradonačelnici nisu otvarali izložbe, već su to činili istoričari umetnosti ili sami autori.
Sada su se uvukli i ovde, takvi kakvi su. No možda će nešto i naučiti onako usput