Odeš kod lekara, sutradan ceo grad zna šta ti je

Da li doktor sme da pregleda pacijenta tako što ga pita „Na šta se žališ“ dok ovaj stoji na vratima ambulante preprečena stolicom? Ovo je samo jedna od zamerki koju su Leskovčani imali odgovarajući na pitanja da li su im ikada povređena prava kao pacijentima u zdravstvenim ustanovama.

Povreda prava na privatrnost je jedan od ključnih problema sa kojima se, tvrde Leskovčani, susreću nakon odlaska kod lekara.

„Leskovac je sredina u kojoj se svi međusobno znaju. Dešava se često da lekar poznaje nekog iz vaše porodice ili familije i onda, ne razmišljajući šta zapravo čine, povrede pravo na privatnost i saopšte vašim bližnjima ono što bi ne bi trebalo, barem pšrema datoj hipokratovoj zakletvi. To je ipak, čini se, u leskovačkom zdravstvu praksa“, komentariše Petar Đurović, menadžer programa udruženja “Tim 42”, koje je juče organizovalo panel diskusiju na temu  zaštite prava pacijenata u Leskovcu, gde je predstavljena Analiza mehanizma zaštite prava pacijenata.

Redakciji Rešetke javila se i jedna Leskovčanka koja tvrdi da je lekar koji je lečio odao njenu dijagnozu njenom poslodavcu.

“I to pre nego što sam ja uspela da saopštim svojoj porodici. Moj poslodavac mi je to sam priznao. Kazao mije da se čuo sa mojim lekarom odmah nakon pregleda i da mu je ovaj sve ispričao. Bez trunke srama , odgovornosti ili bilo kakvog izvinjenja. Odmah sam zahtevala da sledeći termin zakažem kod drugog specijaliste”, priseća se ova žena.

Leskovčani, koji su pre onlajn emitovanja okruglog stola ostavljali svoja pitanja i zapažanja na Fejsbuku na ovu temu, žalili su se i na instituciju Savetnika za zaštitu prava pacijenata.

Kako smo juče pisali, Dom zdravlja Leskovac je u prethodnih šest godina imao čak 397 prigovora pacijenata na razne zdravstvene usluge, ali nijednom nije pokrenut formalni postupak i nisu preduzimane mere od strane ove zdravstvene ustanove povodom tih prigovora. Takođe, od 2018. godine broj prigovora se smanjio čak 80 puta (sa oko 160 u 2016. i 2017. godini na 2 u 2018. godini) što može ukazivati na problem u dostupnosti savetnika za zaštitu prava pacijenata građanima i građankama, zaključak je istraživanja Udruženja “Tim 42” iz Leskovca koje se u prethodnom period bavilo zaštitom prava pacijenata u Jablaničkom okrugu.

PROČITAJTE VIŠE:


Gde se krije i kome služi Zaštitnik prava pacijenata u Leskovcu?


Broj prigovora Savetniku za zaštitu prava pacijenata iz godine u godinu pokazuje da se građani i građanke retko odlučuju za ovaj vid zaštite svojih prava. U poslednjem izrađenom izveštaju za 2019. godinu broj podnetih prigovora Savetniku za zaštitu prava pacijenata je nula (0). Odatle se može izvući zaključak da je i broj preduzetih mera u cilju zaštite prava pacijenata u 2019. godini takođe nula.

Ovi podaci su manje zastrašujući od činjenica da je do osobe koja je iz leskovačke lokalne samouprave zadužena da se bavi zaštitom prava pacijenata bukvalno nemoguće doći, a zdravstvene ustanove u ovom gradu bukvalno i ne znaju da je on promenjen.

“Kada smo Domu zdravlja ponudili da sami odštampamo obaveštenja sa podacima o zaštitniku prava pacijenata iz Leskovca i postavimo ih po hodnicima i na ulazu njihove zgrade, oni su to odbili jer, kako sun am objasnili, te informacije već stoje na njihovim vratima. Međutim, tamo stoje podaci i telefon osobe koja je ranije obavljala tu funkciju. To znači da oni i ne znaju da je promenjen”, kaže Ana Pecarski iz Udruženja “Tim 42”.

Zabrinjavajuć je i podatak da Savet za zdravlje grada Leskovca, koji je obrazovan po Zakonu o pravima pacijenata Savet za zdravlje, obrazovan u jedinici lokalne samouprave, nije dostavio izveštaj za 2019. godinu.

“U odgovoru Gradskog veća grada Leskovca navodi se da Savet za zdravlje nije usvojio izveštaj za 2019. godinu, da je u toku 2019. godine održao jednu sednicu i da je tada pokrenut proces izrade Plana javnog zdravlja47. Na kraju se navodi da Savet u toku 2020. godine nije održavao sednice. Iz ovih odgovora se može se pretpostaviti da Savet za zdravlje grada Leskovca nije obavljao zadatke iz oblasti zaštite prava pacijenata 2019. godine, ali ni u vreme pandemije Covid-19 2020. godine”, dodaje Petar Đurović, menadžer programa udruženja “Tim 42”.

Na osnovu svih analiziranih podataka može se zaključiti da je nivo transparentnosti rada Savetnika za zaštitu prava pacijenata i Saveta za zdravlje na teritoriji Grada Leskovca na veoma niskom nivou i da su dostupne informacije uglavnom zastarele. Internet prezentacija lokalne samouprave ne sadrži bilo kakve korisne informacije o radu ovih tela, kontaktima, načinu obraćanja, preduzetim merama u cilju zaštite prava pacijenata… Slična je situacija i sa zdravstvenim ustanovama, kao pružaocima usluga zdravstvene zaštite.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

A sto uzmu pa vam preko drustvenih mreza pisu i slikaju podatke iz kartona . To su ljudi koji imaju dostupan vas karton. Tu gde se lecite.