Opasnost vreba na divljim plažama – Dalibor je godinama spašavao živote: Decu ne ispuštajte iz vida!

Samo u prethodna dva dana na kupalištima u Srbiji došlo je do četiri tragična utapanja. Spasioci koji rade ovog leta na srpskim kupalištima, rekama i jezerima upozoravaju da su najčešći uzroci utapanja nedovoljno poznavanje tehnika plivanja i održavanja na vodi, ali i nepoznavanje potencijalnih opasnosti na kupalištu(virovi, vrtlozi, brzaci).

.

Kako navode, opasnost predstavljaju i loše zdravstveno stanje kupača, zamor i grčevi.

Dalibor Jović

“Konzumiranje alkohola i velikih količina hrane pre ulaska u vodu takođe predstavljaju opasnost. Poslednjih godina dešavalo se da se utope i oni koji su koristili narkotike”, navodi spasilac iz Vlasotinca, sa dugogodišnjim iskustvom,  Dalibor Jović.

Njegova preporuka je da se kupači pre ulaska u ovdu najpre dobro rashlade.

“Ruke, noge, vrat, ramena grudi… Pa tek tada ulazak u vodu”, savetuje on.

On posebno upozorava kupače na jezerima, posebno Brestovačko jezero, na dvadesetak kilometra od Leskovca, za koje tvrdi da jeste specifično i opasno za kupače.

“Tamo nema virova, ali kod brane, koja je napravljena za potrebe vodosnabdevanja Bojnika i Lebana, primetne su jake struje. Takođe, potencijalna opsanost na jezeru je i za sve one kupače koji skaču sa takozvane izvidnice”, objašnjava.

Tridesetdevetogodišnji Dalibor Jović je spasilac sa deset godina staža i upozorava da deca nikako ne bi smela da idu na neuređena kupališta.

„I na uređena kupališta decu ne treba puštati bez nadzora starijih. Mališane uvek treba držati na oku pored vode”, kaže Jović.

Spasilac napominje da, ako se dogodi davljenje na neuređenom kupalištu, nikako ne treba pokušati spasavanje iz vode jer je takva situacija rizična i za davljenika i za spasioca.

Takve akcije mogu da rade samo spasioci koji su prošli obuku i znaju kako se prilazi osobi koja se davi, dodaje naš sagovornik.

„Ukoliko se dogodi davljenje na neuređenom kupalištu, osobi bi trebalo dodati neki predmet, poput lopte, dušeka na naduvavanje… Treba pokušati spasavanje sa obale tako što se osobi doda kanap, grana za koju će se uhvatiti”, savetuje Jović.

NIJE SRAMOTA REĆI DA SI NEPLIVAČ

“Do davljenja dolazi i zbog toga što je neplivače sramota da kažu da ne znaju da plivaju. Često se desi da grupica od par njih uđe u vodu. Tu uvek postoji jedan od njih koji ne zna da pliva. Društvo ga izaziva, i on u želji da se dokaže, krene da pliva i tu dolazi do davljenja”, objašnjava Dalibor i apeluje na sve neplivače da o tome obaveste dežurne spasioce, kako bi više pažnje obratili na njih.

Većina kupališta u Srbiji na obalama ima angažovane spasioce, ali veliku opasnost predstavljaju takozvana divlja kupališta koja su sve češće, zbog nepristupačnosti terena, manjka turista i divlje prirode, omiljena mesta za posetioce.

Poštovanje pravila ponašanja na kupalištima jedan je od ključnih faktora u sprečavanju tragedija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare