Popis stanovništva počinje u subotu: Već ga prate teorije zavere i pretnje kaznama

U subotu počinje popis stanovništva i sem toga što će se raditi elektronski, nekih većih novina nema. Građani će odgovarati na 69 pitanja. Oni koji ne budu kod kuće kad anketar dođe mogu telefonom da se dogovore o terminu, a ko ne želi, ne mora da odgovori na pitanja o nacionalnoj pripadnosti, veroispovesti i maternjem jeziku.

.

Srbijom će pipis vršiti 15.000 popisivača i 2.200 instuktora koji prate rad popisivača. Samo u Leskovcu, taj posao će obavljati 250 unapred obučenih ljudi.

Inače, za građane koji odbiju da učestvuju u popisu kazna je od 20.000 do 50.000 dinara, a za popisivače koji zahtevaju odgovor na etnička pitanja kazna je od 30.000 do 50.000 dinara.

TEORETIČARI ZAVERE

Iako smo popise imali i pre, odjednom su se pojavili teoretičari zavere koji tvrde da iza toga stoje razne organizacije koje žele da zloupotrebe naše podatke.

Mnogi preko društvenih mreža pozivaju na bojkot popisa i objašnjavaju zašto ne treba davati podatke popisivačima, prenosi Nova.

„Svrha je ta da sačuvaš privatnost jer će tvoji podaci biti zloupotrebljeni od strane EU i Velike Britanije koje finansiraju ovaj popis. Videćes njihov logo na formularu za popis. Takođe će tvoji podaci biti iskorišćeni za tvoju socijalnu kartu, uvod u socijalni kreditni sistem“, piše jedan tviteraš.

Pojedinci na društvenim mrežama „dižu pobunu“ tvrdeći da anketari neće nositi maske i da će širiti koronu, da je opasno puštati nepoznate u dom i da će podaci biti zloupotrebljeni. Stručnjaci sve to negiraju.

Popisivači će nositi zaštitne maske, poštovati fizičku distancu i, ukoliko građani to budu zahtevali, i izuvati obuću prilikom ulaska u nečiji dom. Pored toga, dozvoljeno im je da se posluže i kafom, ukoliko ih neko ponudi.

Miladin Kovačević, direktor Republičkog zavoda za statistiku, rekao nam je da je upoznat s tim da su se pojavili pojedinci koji se protive popisu i oni koji razvijaju teorije zavere na društvenim mrežama.

“Ove ludačke objave pojedinaca i priče protiv popisa su iracionalne, zlonamerne i protiv države. Kao što je bio slučaj s vakcinama, tako imamo i sad pojedince koji se bune protiv popisa. Popis je državna tekovina, to sve države imaju i to je akcija koja se radi na svakih deset godina. Popis je normalan domet savremenog društva. Lični podaci građana su zaštićeni svim sredstvima zaštite i tu nema razloga za brigu”, ističe.

POVEZANO:


Na popisu će nas biti 700.000 manje nego 2011. godine


Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Milan Marinović rekao je za Kurir da je nakon Nacrta zakona o popisu 2019. godine urađena i procena uticaja takvog vida obrade podataka, kao i da je to urađeno kvalitetno.

“Zaključeno je da nema potrebe za intervencijom poverenika. Ne treba da bude prisutan strah kod građana. Popisivači su imali obuku i prilikom obuke su upoznati sa tim da kao poverljive čuvaju sve podatke do kojih dođu prilikom popisa. Tim podacima će rukovoditi RZS i oni mogu biti korišćeni samo u statističke svrhe. Predviđeno je i da se nakon popisa uradi i anomalizacija podataka da se ne može znati na koga se neki podatak tačno odnosi”, objašnjava Marinović i dodaje da ako neko posumnja da se podaci ne obrađuju na zakonit način, ima pravo da se obrati prvo RZS, a ukoliko ne bude zadovoljan odgovorom ili ne dobije odgovor, može se obratiti povereniku.

0800 444 005

Info-centar Popisa stanovništva, domaćinstava i stanova 2022. počeo je sa radom 15. septembra 2022. Pozivom Info-centra, putem broja telefona 0800 444 005, građanima će se javljati operateri koji će davati potrebne informacije, kao i odgovore na sva pitanja koja se odnose na Popis 2022.

Pozivi ka Info-centru su besplatni i dostupni sa teritorije cele Srbije, iz fiksne mreže Telekoma Srbije i mobilnih mreža.

Radno vreme Info-centra je od 8 do 20 časova – svakoga dana.

Popis  stanovništva, domaćinstava i stanova u Republici Srbiji sprovodi se u periodu od 1. do 31. oktobra 2022. godine, u skladu sa Zakonom o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova 2022. godine („Službeni glasnik RS“, br. 9/2020 i 35/2021).

Sve informacije o Popisu 2022 dostupne su i na veb-sajtu Republičkog zavoda za statistiku www.stat.gov.rs  i na veb-sajtu Popisa popis2022.stat.gov.rs

Popis stanovništva, domaćinstava i stanova u Republici Srbiji 2022. finansiran je sredstvima EU i kofinansiran sredstvima Vlade Republike Srbije.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare