Povećava se broj zaraženih zdravstvenih radnika u leskovačkoj bolnici

Oko 90 zaposlenih u Opštoj bolnici u Leskovcu zaraženo je koronavirusom, izjavio je za agenciju Beta direktor te zdravstvene ustanove Nebojša Dimitrijević.

.

Rekao je da su među obolelima lekari, medicinske sestre, spremačice, servirke, majstori, vozači, odnosno radnici sa svih odeljenja.

„To je oko šest odsto zaposlenih, dobra stvar je da se posle sedam do osam dana vraćaju na posao, tako da nije ugroženo poslovanje bolnice. Sve što je ispod 10 odsto može da se radi, a i vraćamo ih sa odmora”, kazao je Dimitrijević.

On je napomenuo da zaraženi uglavnom imaju lakše kliničke slike i da su za sada hospitalizovana samo tri radnika.


Korona je u ovom, dosad najjačem naletu, desetkovala i zdravstveni kadar, kako u ustanovama u kovid-sistemu, tako i tamo gde se zbrinjavaju isključivo nekovid pacijenti.

U Ministarstvu zdravlja je u ponedeljak rečeno da je van stroja zbog infekcije koronom trenutno 2.000 zdravstvenih radnika, od kojih se 29 leči bolnički, a ostali su u izolaciji, odnosno na kućnom lečenju.

Profesor dr Radmilo Janković, zamenik direktora UKC Niš, potvrdio je da se poslednjih dana beleži povećanje broja pacijenata na bolničkom lečenju, ali da je situacija pod kontrolom, iako je u njegovoj ustanovi inficirano oko stotinu zaposlenih.

“Naučili smo na udare u kojima smo imali i po 1.000 hospitalizovanih u Kruševcu, gde je najveći kovid-centar u centralnoj i južnoj Srbiji. Imamo po poslednjem izveštaju 130 pacijenata, što je daleko manje od kapaciteta”, rekao je Janković:

Sada se zaražavaju mlađi, ali biće problem kada se to bude slilo ka starijoj populaciji.

“Većina hospitalizovanih je jako stara. To su pacijenti sa drugim bolestima, oboleli i od malignih bolesti, hirurški pacijenti. Očigledno je da omikron daje blaže kliničke slike, a videćemo da li ćemo kasnije imati dodatne postkovid posledice. Još nismo dostigli pik talasa. Očekujem da će brojke rasti do sredine februara i da ćemo imati mirnije proleće i leto“, dodao je.


U Srbiji je, prema poslednjim podacima, testirano gotovo 40.000 ljudi, a oboleo je svaki drugi, njih 19.214. Preminulo je 58 osoba. Više je obolelih na bolničkom lečenju, od kojih je 148 životno ugroženo.

Više od 19.000 novozaraženih u jednom danu u Srbiji je zabeleženo 25. januara, kada je bio i najveći broj potvrđenih slučajeva zaraze – 19.901.

Procene stručnjaka su da će i u narednih desetak dana rasti kovid brojevi.

Lekari upozoravaju da su najugroženiji najstariji građani, jer imaju i hronične bolesti. Raste i broj obolelih na respiratoru, nažalost i preminulih.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare