U Leskovačkim menjačnicama evra ni za lek, u Vranju se prodaje po 120 dinara

Leskovčani koji su prethodna dva dana želeli da kupe evre, to im je bilo onemogućeno jer, kako kažu, u menjačnicama u ovom gradu evra nema ni za lek. Tačnije, građani tvrde da su u menjačnicama namerno povukli ovu valutu zbog mogućeg kursnog rasta.

.

Da ova njihova sumnja ima osnove je činjenica da se već danas evro u vranju prodaje za 120 dinara, a beogradski mediji prenose da je ovoj valuti porasla vrednost, te da se u menjačnicama u glavnom gradu on od jutros kreće od 118,3 do 120 dinara.

„Juče ga uopšte nisam ni imao”, podižući ruke uvis objašanjava za Danas vlasnik menjačnice.

„Pokušao sam juče da dođem do njega, ali veliki menjači su očigledno i sami čekali da vide šta će biti. Uspeo sam da ga dobijem za 119 i evo sada moram da uračunam proviziju i ne mogu da ga dam ispod 120 dinara”.

Bankama nije ograničeno formiranje prodajnog i kupovnog kursa evra, ali ovlašćenim menjačnicama jeste. Srednji kurs evra plus/minus 1,25 odsto raspon je u kojem menjačice moraju da pronađu svoju „računicu“. To znači da tokom ovog vikenda kurs evra ne sme da pređe 119,09 dinara, a u ponedeljak 119,08 dinara.

Zvaničan srednji kurs u Srbiji tokom tri dana – petka, subote i nedelje je 117,6179 dinara, dok će u ponedeljak, 7. marta biti 117,6147 dinara za evro.

Ovo ograničenje Narodna banka Srbije je, podsetimo, uvela krajem 2018. godine, s početkom primene od 2019. Razlog je bio što su pojedini menjači „debelo“ zarađivali na velikim kursnim razlikama prilikom kupovine i prodaje evra građanima. Takva velika odstupanja beležena su na specifičnim menjačkim mestima poput – tržnih centara, benzinskih pumpi, aerodroma…

S obzirom da je proteklih dana veća potražnja građana za kupovinom evra, Narodna banka Srbije je u petak veče, saopštavajući da je krenula u kontrolu menjačnica, ponovila da razloga za paniku nema.

„Narodna banka Srbije već obezbeđuje bankama i dinarsku i deviznu likvidnost u dovoljnoj meri, a pojačano je snabdevanje banaka stranom gotovinom kako bi menjačnice brzo i efikasno mogle da odgovore na pojačanu tražnju građana koja se pojavila“, istakla je NBS.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

3 Komentara
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

king prodaje na 120 bez racuna

Banke mogu formirati kurs kako im odgovara i još im država daje dovoljne količine dinara i deviza a vi menjači ko vas šiša,snalazite se.
Gde je tu logika i zdrav razum!?

Pa nego? Treba zaštititi banke.