Usvojen Zakon o referendumu kojim se ukida obavezni cenzus za izlazak potrebnog broja glasača

Skupština Srbije usvojila je večeras Predlog izmene zakona o referendumu i narodnoj inicijativi, kojim se, kako je ranije obrazloženo, otklanjaju nedostaci niza rešenja iz važećeg zakona zbog kojih su gradjani retko koristili te institute u praksi.

.

Od 180 prisutnih poslanika, 178 je glasalo za izmenu zakona, a isto toliko bilo je saglasno da ta izmena „zbog naročito opravdanih razloga“ stupi na snagu dan od objavljivanja u Službenom glasniku.

Njime se, kako smo ranije pisali, zapravo ukida obavezni cenzus za izlazak potrebnog broja glasača kao uslova za uspeh referenduma.

I dok iz vladine Kancelarije za saradnju s medijima saopšteno je da će ovaj zakon građanima omogućiti da „efikasno ostvaruju svoje Ustavom zagarantovano pravo na učešće u vršenju vlasti putem narodne inicijative i referenduma“, sa tim se ne slaže nevladin sektor.

“Kada se ukine cenzus, onda i troje ljudi može da izglasa bilo kakvu odluku koja će važiti za sve građane u državi. Zato pamet u glavu i olovku u ruke, pa kad se bude glasalo za izmenu ustava ili dozvole za Rio Tinto, svi na biračka mesta. Izmena ustava sledi, a kakve će biti, to izgleda zna samo jedan čovek”, napisao je na svom Fejsbuk profile građanski aktivista iz Leskovca Bratislav Stamenković.

Ovim postupkom Vlada je postupila suprotno upozorenjima Venecijanske komisije i civilnog društva, saopštila je ranije grupa nevladinih organizacija.

“Vlada je usvojila predlog zakona i pored toga što su organizacije civilnog društva u više navrata ukazivale na izostanak suštinske javne rasprave o nacrtu ovog zakona, njihovu neusaglašenost sa međunarodnim standardima i brojna rešenja koja onemogućavaju ostvarivanje osnovnog prava građana da kao nosioci suverenosti putem referenduma i narodne inicijative odlučuju o najznačajnijim društvenim pitanjima” , naglašava  se u saopštenju.

Rešenja predviđena Predlogom zakona zasnivaju se na preporukama Saveta Evrope iz „Revidiranog kodeksa dobre prakse u oblasti referenduma“ iz oktobra 2020. godine.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare