Zašto gradonačelnik ne raskida ugovor zbog kašnjenja radova na trgu i ko stoji iza „Bauvezena“

Firmi “Bauvezen” iz Lazarevca, koja izvodi radove na gradskom trgu u Leskovcu, nadzorni organ je do sada uputio 20 dopšisa od kojih se čak 12 odnose na probijanje rokova i kašnjenje sa okončanjem posla. I nikom ništa.

.

Kraj radovima na novom trgu se ne nazire, a Leskovac ih još nagrađuje time tako što im iz gradskog budžeta uplaćuje 17 miliona dinara po ispostavljenoj situaciji.

Vi očigledno ne smete da raskinete ugovor sa izvođačem jer iza njega stoji neko mnogo veći u SNS-u od vas”, prokomentarisao je na jučerašnjojs sednici Skupštibne grada opozicioni odbornik Nebojša Cakić.

Podsetimo, gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović izjavio je u martu obećao  da će ugovor sa izvođačem biti rakinut ukoliko radovi na novom leskovačkom trgu ne budu ubrzani i on ne bude bio završen do maja.

Još novembra 2019. godine krenula je rekonstukcija centralnog gradskog trga u Leskovcu. Leskovčani su za sređivanje trga izdvojili ukupno 223 miliona dinara, a do sada je za izgradnju trga uplaćeno 72 miliona 217 hiljada  853 dinara. Izvođač će za kašnjenje platiti i kaznu od 5 posto od dogovorene cene.

Interesantno je da je raskidanje ugovora sa istom firmom, koja obavlja radove na izgradnji trga u Nišu, najavljivala i njihova gradonačelnica, da bi se na kraju ućutala i predomislila. Umeđuvremenu, ova firma dobija i posao na izgradnjii pruge od Prokuplja do Kuršumlije.

Fotografija preuzeta sa zvanične Fejsbuk stranice grada Leskovca

KO STOJI IZA “BAUVEZENA”

Hronološki, firma koja danas posluje pod imenom „Bauvezen“ i sklapa milionske poslove sa državnim firmama osnovana je 2007. godine kao „Las krivaja“. Tri meseca kasnije menja ime u „No 2 džoker“. Tada se menjaju i osnivač i direktor i u preduzeće ulazi Dejan Živanović. Njegovo ime postaje ključno u daljem poslovanju firme. Upravo on 2010. i menja ime kompanije u „Bauvezen“.

Nešto kasnije, krajem 2011. Živanović je uhapšen pod optužbom da je bio u grupi privatnika koji su u saradnji sa direktorima Rudarskog basena Kolubara oštetili ovaj ogranak EPS za oko dva miliona evra prilikom iznajmljivanja mehanizacije.

U januaru 2014. Živanović napušta „Bauvezen“ (ispostaviće se fiktivno, odnosno samo papirološki) i ova firma tada postaje vlasništvo Borivoja Trifunovića (65), koji je registrovan u APR i kao preduzetnik jer poseduje servis za popravku gorionika i puromata (mašina za pranje pod visokim pritiskom). Uz Trifunovića, međutim, u „Bauvezenu“ bez zvanične funkcije ili udela u vlasništvu ostaje i Živanović, koji se pre dve godine u razgovoru s novinarkom Pištaljke predstavio kao jedan od rukovodilaca firme.

Za sve to vreme,, „Bauvezen“ je zbog ogromnog poreskog duga, većeg od 100 miliona dinara, bio zvanično na crnoj listi državnih institucija, ali je nekim čudnim putevima dobijao poslove i nesmetano poslovao.

“Iskreno, nikome nije jasno kako je „Bauvezen“ dobijao poslove. Oni su imali negativnu referencu na portalu Uprave za javne nabavke, a na njihov rad su primedbe imali Ministarstvo privrede, Zavod za izgradnju grada Novog Sada, Direkcija za izgradnju i uređenje Pančeva. Da tu nešto debelo nije bilo u redu, svima je jasno, međutim, „Bauvezen“ evo i dan-danas radi važne poslove”, pisao je polovinom prošle godine Srpsi telegraf.

Takođe, nije jasno kako je „Bauvezen“ dobijao poslove i zbog dosijea koji ima njegov vlasnik, zvanično upisan u APR, Borivoje Trifunović.

Trifunović je više puta osuđivan za krivična dela iz oblasti privrede. A u propisima koji regulišu javne nabavke jasno stoji da ponuđač u postupku javne nabavke mora da dokaže da vlasnik i zakonski zastupnici nisu članovi organizovane kriminalne grupe, da nisu osuđivani za krivična dela protiv privrede, prevaru, davanje ili primanje mita i srodne prestupe.


Borivoje Trifunović (65)

  • Preuzeo firmu 2014.
  • Upisan u APR kao vlasnik 100 odsto udela
  • Više puta osuđivan za krivična dela u oblasti privrede

Dejan Živanović

  • Ušao u firmu 2007. i promenio joj ime
  • Uhapšen 2011. u aferi „Kolubara“
  • Fiktivno napušta „Bauvezen“ 2014.
  • Pre dve godine u intervjuu za novine predstavlja se kao jedan od rukovodilaca firme

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Ali ko je nevidljivi sa kojim je direktor pregovarao