S obzirom na skorašnja nemila dešavanja u našem gradu (poput ubistva u po bela dana na beznijskoj pumpi, krvničko prebijanjem mladića mačetama pred porodicom u kafani od strane tri napadača, ptvorene pretnje novinaru ili skorašnje vršnjačko nasilje) među građanima se javio određeni vid strepnje i zloslutnosti, kao i sumnji da Leskovac više nije bezbedan grad u tom smislu. Ulični obračuni, nažalost, i sa smrtnim ishodima, sve su češći.
Takođe, po mišljenju građana i građanki, dva najveća bezbednosna problema u Leskovcu su razbojništva (47,91%) i nasilje povezano sa narkomanijom i alkoholizmom (40,52%). To je informacija koja već punih šest godina stoji javno objavljena na zvaničnom sajtu grada Leskovca kao rezultat anketiranja građana o stanju bezbednosti na teritoriji grada koje je izvršio Savet za bezbednost. Predsednik Višeg suda u Leskovcu Nebojša Stojičić upozorio je pre par meseci da se priroda maloletnične delikvencije drastično promenila u poslednjih par godina, a da se drastično povećava broj dece koja se bavi prodajom droge na ulicama Leskovca.
Građani sve češće komentarišu da su institucije sistema zatajile pred „ulicom“ i u njih imaju sve manje poverenja. Kako tome stati na put i da li je Leskovac bezbedan grad – bili su osnovni povod da sa od prvog čoveka Leskovca, gradonačelnika Gorana Cvetanovića zatražimo intervju.
Takođe, u intervjuu, za koji je gradonačelnik zahtevao da bude urađen u pisanoj formi, nalaze se i odgovori na pitanja građana koji su u komentarima na društvenim mrežama zamolili da ih postavimo.
Pitanje i odgovore prilažemo u integralnoj verziji:
Da li funkcionišu Savet za bezbednost, kao i Odbor za prevenciju bolesti zavisnosti i borbu protiv verskih sektiSavet za borbu protiv nakromanije i verskih sekti pri lokalnoj samoupravi? Koliko se često članovi saveta sastaju na godišnjem nivou? Imali smo tvrdnje opozicionih odbornika u lokalnom parlamentu da ovi saveti bukvalno ne funkcionišu od početka epidemije korona virusa i ako je to tačno, zašto je to tako?
Navedeni Savet i Odbor funkcionišu pri Skupštini grada Leskovca i od formiranja do danas su dali veliki doprinos radu, svaki u svojoj oblasti.
Kada je reč o Savetu za bezbednost, formiran je 13. juna 2018. godine sa mandatom predsednika i članova u trajanju od 4 godine. Radne grupe ovog Saveta su od početka epidemije korona virusa, učestvovale u radu Štaba za vanredne situacije i predlagale mere iz svoje oblasti.
Odbor za prevenciju bolesti zavisnosti i borbu protiv verskih sekti, formiran na moju inicijativu kao odbornika opozicije u Skupštini Leskovca pre 18 godina i nažalost zbog situacije nije realizovao planirane aktivnosti u toku 2020. godine, dok je u 2021. godini realizovao likovni konkurs za predškolce, učenike osnovnih i srednjih škola pod sloganom „Igraj za zdravlje droga, jok bree!!!!“, obeležavanje Svetskog dana protiv zloupotrebe i nezakonite trgovine drogom, kao i finansijsku podršku i pomoć sportistima poput paraolimpijaca, karatista i mladim sportskim nagradama.
U toku je likovni konkurs za predškolce, učenike osnovnih i srednjih škola pod sloganom „Igraj za zdravlje, droga jok bree!!!!“ koji traje do 25.03.2022. godine. Pored konkursa u tekućoj godini Odbor planira brojne edukacije na temu zloupotreba psihoaktivnih supstanci, štetni uticaj verskih sekti, kao i štetni uticaj interneta i igrica na zdravlje, izdavanje publikacija i promociju zdravih stilova života.
Zadovoljstvo nam je što je u radu Odbora učešće uzela i profesorka Mirjana Perišić, odbornica Grupe građana Za Leskovac zajedno koja može dati veliki doprinos istom, s obzirom na to da se bavi obrazovno-vaspitnim radom i da je u konstantnom kontaktu sa decom i mladima.
(Direktan odgovor na pitanje o bezbednosti nismo dobili – prim.nov).
Stanje saobraćajne infrastukture je još jedan bezbedonosni problem koji su građani Leskovca videli kao gorući u sprovedenoj anketi. Činjenica je da se u centralnom gradskom jezgru mnogo toga promenilo i da je mnogo toga urađeno, ali građani se i dalje žale na sporost i astronomska kašnjenja prilikom izvođenja radova.
Čitava država je veliko gradilište, pa i sam grad Leskovac. Leskovac kontinuirano i predano ulaže u putnu infrastrukturu, uređenje vodovodne mreže, uopšte u poboljšanje svih uslova života za naše sugrađane. Od kako smo preuzeli odgovornost za rukovođenje gradom, krajem 2012. godine, do sada je u putnu infrastukturu, bilo da se saobraćajnice nalaze u gradu ili u ruralnim sredinama, uloženo preko milijardu i 920 miliona dinara, što je, priznaćete, jedna impozantna suma. Naš grad ima 144 naseljena mesta i nije lako stići do svakog sokaka, do svake ulice, ali vredno radimo, bez dana pauze, stvarno dajemo sve od sebe da naši građani budu zadovoljni.
Pomenuću ulaze, odnosno izlaze iz grada. Bulevara Nikole Pašića čija rekonstrukcija je najpre procenjena na 268,7 miliona dinara. Tokom izvođenja radova u dužini od skoro jednog kilometra, odobreno je i izmeštanje energetskih kablova, sa dodatnim ulaganjem od 50 miliona dinara, što znači da će u Bulevar biti uloženo oko 320 miliona dinara. Završetkom radova Leskovac će, nakon puta između našeg grada i Vlasotinca u koji je uloženo 283,3 miliona, dobiti modernu i pre svega bezbednu saobraćajnicu, rasteretiće se saobraćaj u centru grada, dok će, istovremeno, ulaz na severnom delu oslikavati pravo lice grada na Veternici, savremenog i posvećenog ubrzanom razvoju. Tu spada i put prema Lebanu, koji će biti rekonstruisan od mosta na Hisarskom kanalu u Donjem Sinkovcu do Gornjeg Trnjana, u dužini od 4,6 kilometara ulaganjem od 176,6 miliona dinara. I stanovnici porečkog kraja će nakon niza decenija dobiti moderan i rekonstruisan put ka Vučju. Prva faza se trenutno izvodi i obuhvatiće radove do Strojkovca u dužini od 9 kilometara za šta će biti izdvojeno 282 miliona dinara.
Samo navedeno, a i mnogi drugi važni projekti koji se izvode u našem gradu, ali i u čitavoj državi, potvrđuju činjenicu da je velika većina firmi angažovana, neke rade istovremeno i na nekoliko gradilišta, i zbog toga, ponekad, dolazi do kašnjenja, zbog čega upućujemo izvinjenje svim građanima Leskovca.
Kad smo već kod probijenih rokova, moramo da pomenemo i gradski trg, ali ovog puta oko nadolazećeg koncerta Ace Pejovića. Najavili ste da će to biti koncert izvinjenja, ali zar ne mislite da je malo neumesno da to izvinjenje ponovo plate isti ti građani?
Decenijama unazad pričalo se o uređenju centra grada i neuglednom izgledu prostora između Robne i Modne kuće koji je, priznaćete, bio primeren centralnom jezgru. Pedeset godina niko nije imao hrabrosti da se upusti u jedan tako složen i značajan poduhvat. Mi smo imali nesreću da taj projekat započnemo neposredno pre početka pandemije virusa korona, pred početak zime, ali je najviše poteškoća nastalo zbog neodgovornog i neprofesionalnog pristupa izvođača radova. Građanima Leskovca dugujemo veliko izvinjenje i zahvalnost na strpljenju. Raskidanje ugovora i biranje novog izvođača radova, iako deluje suprotno, nije bila dobra solucija, jer stručnjaci sa sigurnošću tvrde da bi cena izvođenja ovih radova bila znatno viša, ako bismo sada počinjali izgradnju trga, zbog povećanja cene materijala, bila znatno viša od ugovorene koja iznosi 222.958.050,42 dinara. Izvedeno je oko 90% radova u vrednosti od 201 milion dinara, bez ikakvog plaćanja unapred a plaća se isključivo nakon ispostavljene situacije.
Odlučili smo da koncert koji smo planirali za doček Srpske nove godine, održimo 22. marta 2022. sa početkom u 20 časova i to na gradskom trgu koji je u velikoj meri otvoren, budući da se radovi privode kraju. Reakcije prolaznika i građana sa kojima sam razgovarao su pozitivne, a sledeće nedelje ćemo prvi put u velikom broju zajedno biti na mestu koje smo i predvideli za centar raznih dešavanja i manifestacija u gradu. Leskovčani će imati priliku da simbolično na početku proleća, kada slavimo jedan od najlepših praznika koji je posvećen mladim bračnim parovima – Mladenci, uživaju u koncertu Ace Pejovića. Postupak javne nabavke je, podsetiću vas, sproveden krajem prošle godine, ali je zbog nepovoljne epidemiološke situacije koncert odložen, tako da su se sada stvorili uslovi za organizaviju istog, jer su ukinute sve protivepidemijske mere.
Izjavili ste da ćete podneti ostavku ukoliko ista firma koja izvodi radove na trgu u Leskovcu dobije posao i na rekonstrukciji leskovačke bolnice. Dokle se stiglo sa tim postupkom?
Kada govorim o temama koje se tiču zdravstva volim da istaknem činjenicu da su upravo zdravstvo i obrazovanje stubovi na kojima počiva čitav razvoj, napredak društva i budućnost. Za modernu i razvijenu zemlju pored infrastrukture koja diktira razvoj ostalih društvenih oblasti, izuzetno je važno i ulaganje u bolji kvalitet života građana, što se velikim delom postiže razvijenim sistemom pružanja zdravstvene zaštite, a što naša država na čelu sa predsednikom Aleksandrom Vučićem i pokazuje.
U Srbiji se ulagalo i ulagaće se u obnavljanje i izgradnju mnogih zdravstvenih ustanova poput Kliničkog centra Srbije, Tiršove, bolnice u Loznici, Pirotu. Moram da izrazim ogromno zadovoljstvo što će država nastaviti sa investiranjem u rekonstrukciju naše Opšte bolnice, na čemu ogromnu zahvalnost dugujemo predsedniku i Vladi Srbije.
Ulaganje u ustanove poput naše bolnice je način da se građanima Leskovca pruži sigurnost i obezbedi savremeno lečenje. Prva faza rekonstrukcije, sa ulaganjem od oko pet miliona evra, je završena. Obuhvatila je radove na energetskoj sanaciji (uređenje fasade i zamenu stolarije i rekonstrukciju dela krova). Početak druge faze (koja obuhvata kompletno uređenje unutrašnjosti glavne zgrade bolnice), vredne čak četiri i po milijarde dinara, što je skoro u visini budžeta našeg grada, očekujemo kada postupak javne nabavke za izvođenje građevinskih radova bude gotov. Naručilac je doneo odluku o dodeli ugovora, nakon čega je od strane grupe privrednih subjekata koja je zainteresovana za izvođenje radova, podnet zahtev za zaštitu prava ponuđača. Postupak javne nabavke će biti nastavljen nakon donošenja Rešenja od strane Republičke komisije za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki.
Pored svega navedenog, još će oko milijardu dinara biti izdvojeno za nabavku opreme.
Grad Leskovac je dao veliki doprinos realizaciji ove kapitalne investicije. Finansirali smo izradu projektno-tehničke dokumentacije, i izdvojili sredstva za angažovanje nadzornog organa za izvođenje radova u ukupnom iznosu od 95,5 miliona dinara.
Prvi put, od izgradnje, nakon ovih ulaganja, bolnica će imati magnetnu rezonancu, centralnu intenzivnu negu i u Službi urgentne medicine će biti posebno organizovane ambulante za sve grane medicine, sa laboratorijom i novom čekaonicom. Pomenuta Služba će imati potpuno izdvojen ulaz za pacijente sa urgentnim stanjima.
O reputaciji ove ustanove govori činjenica, da je prilikom poslednjeg zapošljavanja medicinskog kadra u Srbiji, najveće interesovanje vladalo za leskovačku bolnicu. 135 lekara iz čitave republike se prijavilo za 25 slobodnih radnih mesta u našoj bolnici. Od subote je 25 lekara radno angažovano u Opštoj bolnici Leskovac na čemu im čestitam. Veliki je uspeh naći se među 530 lica koja su u Palati Srbija dobila rešenja o radnom angažovanju u zdravstvenim ustanovama u zemlji putem programa kadrovskog jačanja zdravstvenih ustanova koje sprovodi Ministarstvo zdravlja.
Leskovački “Zeleni ustanak” pokrenuo je peticiju za uvođenje prekršajne ili krivične odgovornosti za loše vođenje urbanističke politike. Ovo udruženje formirano je nakon prošlogodišnjih protesta za očuvanje parkića i igrališta za decu kod “Pepeljuge”. Podsećanja radi, godinu pre toga, imali smo sličan slučaj pobune stanara u naselju Dubočica. Mnogo puta ste davali izjave na tu temu, pa bih želeo da vas pitam kako je došlo do toga da isključivo građani preko svojih incijativa primoravaju nadležne gradske institucije da rade odgovorno i u okviru zakona?
Kada se grad ubrzano razvija, kada se grade ulice, bolnice, škole, parkovi, igrališta, stambeni objekti, zgrade, poslovni prostori, tržni centri, grad se menja tako da i očekivanja građana postaju još veća. Još jedan pokazatelj da grad Leskovac sada ide napred je to što, za razliku od perioda pre 2013. godine, kada je monopol nad građevinskim radovima držala nekolicina firmi, sada u Leskovcu imamo mnogo veći broj građevinskih kompanija koje mogu u skladu sa propisima, zakonima, urbanističkim planovima da grade. Pritom se u građevinskoj sezoni sa većim brojem gradilišta aktiviraju i mnoge druge delatnosti (dobavljači materijala, ciglane, prozora, majstori, arhitekte, parno grejanje, vodoinstalateri…) koji time zarađuju za život, hrane svoje porodice i pozitivno utiču na privredni ambijent grada. Više puta sam govorio o tome i odgovorno tvrdim da je gradnja stambene zgrade na ovoj parceli planirana još 2010. godine kada je formirana građevinska parcela za otuđenje, dok je 2012. godine ista, na javnom nadmetanju, prodata Aleksandru Čoguriću, naglašavam da je u tom periodu druga politička opcija donosila odluke. Izmenom plana generalne regulacije 1 koje su se kasnije dešavale 2014. i 2019. godine nije bilo uticaja na tada određenu namenu i svojstvo ovog zemljišta, navedena lokacija je preuzeta kao stečena urbanistička obaveza nastala realizacijom Plana detaljne regulacije za blok 8 u Leskovcu i ta lokacija nije je bila predmet razmatranja niti promena nakon 2010. godine. Predmetne parcele su od tada do današnjeg dana promenile više vlasnika što se može videti na osnovu istorijata o kretanju parcele iz Službe za katastar nepokretnosti Leskovac. Nedavno je u daljem postupku na zahtev trenutnog vlasnika parcele izvršena stručna kontrola provere usklađenosti sa dokumentima višeg reda i Komisija za planove je utvrdila da je ovaj plan u saglasnosti sa višim dokumentima nakon javne prezentacije u trajanju od 7 dana.
Odgovorno tvrdim da se nikada ne mešam u rad nadležnih službi, još manje u odluke struke, podaci koje sam sada izneo su suve činjenice koje su mi prenela stručna lica zaposlena u Gradskoj upravi. Nikada nisam bežao ni od jednog problema, kada je u pitanju interes građana, spreman sam da učinim sve da on bude zaštićen zato što takav pristup radu smatram prioritetnim. Od mene nikada nećete čuti da mi je nešto teško i uvek sam spreman da pomognem u skladu sa svojim ingerencijama kada mi se građani obrate. Odgovornost se vidi i u tome što smo u trenutku kada su nam građani ukazali na problem koji se tiče izgradnje stambenog objekta u Dubočici, inicirali niz sastanaka i ukazali investitoru da je neophodno da stopira projekat, što je i učinjeno. Nedavno smo mu uputili i dopis u kojem je predložen raskid ugovora zbog novonastalih okolnosti, čime će se parcele vratiti u imovinu grada, a novac koji smo prihodovali investitorima će biti vraćen. Time pokazujemo odgovoran i transparentan odnos prema imovini građana Leskovca, jer je poznato da sam od nastanka tog problema javno govorio da nećemo dopustiti da se donose odluke koje su na štetu grada i građana. Iako sam lično organizovao nekolicinu sastanaka u svom Kabinetu sa stanarima dela grada u kojem se nalazi takozvana Pepeljuga, želim da iskoristim ovu priliku da im se zahvalim na inicijativi i želji da Leskovac bude bolje mesto za život, taj cilj nam je zajednički, iako je ovaj slučaj nepotrebno politizovan.
Gradonačelniče, da li zaista ima sprega između lokalnih moćnika, privrednika, biznismena i Vas kao prvog čoveka grada? Često su vas zbog toga optuživali i za skupštinskom govornicom, govorili da pojedinci dobijaju određene investicione projekte i poslove samo zbog toga što su bliski vama preko partijskih, kumovskih prijateljskih (kakvih god) veza. Ali vi nikada niste javno govorili o tome. Možda je ovo prilika?
Kao što imam obavezu da razgovaram sa građanima koji žive u blizini takozvane „Pepeljuge“, u obavezi sam i da održavam kontakte sa licima koja zapošljavaju građane Leskovca, koja investiranjem u naš grad i preko poreza pune gradsku kasu.
Prošle godine je počeo sa radom novi proizvodni pogon ciglane Mladost koji je vredan 30 miliona evra i gde radi 50 naših sugrađana. Prima nova koja broji 1000 radnika je u novi proizvodni pogon investirala preko 2.500.000 evra, otvoren je 4M – najveći salon nameštaja na Balkanu na 12.000 metara kvadratnih (preko milion evra), dok je kompanija Bimteks u veliki magacinski prostor i dve solarne elektrane uložila milion evra. Leskovčani su dobili novi trgovinski centar Svetofor, dok je kompanija Katalog otvorila novi poslovni centar, kompanija Dits je proširila proizvodne kapacitete (milion evra za novi prodajni salon, proizvodni pogon, perionicu automobila i kafe restoran), kao i firma Big ben, koja je otvorila još jedan prodajni objekat u centru grada. Prošlo leto će ostati upamćeno po tome što je u Leskovcu otvoren prvi akva park (2 miliona evra) koji je izuzetno posećen, a otvaren je i novi šoping centra u zgradi nekadašnjeg Sajma, kao i hotel Leskovac.
Lokalna samouprava grada Leskovca je u obavezi da sa svim investitorima i preduzetnicima sarađuje i da im omogući i olakša procedure neophodne za realizaciju investicija. Dobra saradnja, domaćinski pristup poslu i zajednički doprinos razvoju privredne slike grada je ono čemu smo posvećeni te ponavljam otvoreni za svaku saradnju.
Manjak parking prostora u Leskovcu je jedan od gorućih problema. Govorili ste često o tome, da ljudi moraju da stvaraju nove navike, da se prilagode trenutnoj situaciji, ali kada ćemo i da li ćemo dobiti dugo najavljivanju parking garažu?
Iako se na teritoriji grada Leskovca konstantno radi na unapređenju uslova života, smanjenju stope nezaposlenosti i razvoju privrede, postoje neki problemi za koje i dalje tražimo adekvatna rešenja. Jedan od njih je i problem manjka parking mesta prevashodno zbog velikog broja automobila, što je ponovo pokazatelj povećanja životnog standarda, jer je setićemo se, pre manje od deceniju, posedovanje automobila bilo luksuz. Nadležna odeljenja i stručne službe uveliko rade na pripremanju dva parking prostora koji će u velikoj meri rešiti ovaj problem.
Prvi planirani parking će biti između ulice Branislava Nušića i ulice Đorđa Lešnjaka. Prostor za planirani parking sa saobraćajnicom će biti površine 1.575m2. Postupak eksproprijacije je sproveden za sve parcele i upisana je javna svojina grada Leskovca na tim parcelama. Ono što sada sledi je izrada tehničke dokumentacije od strane JP “Urbanizam i izgradnja“ Leskovac, pribavljanja građevinske dozvole, raspisivanje tendera i početak izvođenja radova.
Drugi planirani parking će biti na prostoru iza Narodnog pozorišta, Elektrodistribucije i Privredne komore. Ovaj parking prostor će se graditi u dve faze. JP „Urbanizam i izgradnja“ je izradila Urbanistički projekat, projekat parcelacije je sproveden u katastru. Gradsko veće je donelo odluku o pokretanju postupka za utvrđivanje javnog interesa, gradski pravobranilac je podneo predlog Vladi za utvrđivanje javnog interesa. Sada čekamo rešenje Vlade kojim se utvrđuje javni interes i čim Vlada donese rešenje krećemo u postupak eksproprijacije. Površina planirane garaže, saobraćajnice i površina za objekat administracije iznosi 7.634m2.
Građani su nas zamolili da vas takođe pitamo kada će Leskovac napokon dobiti još jedan novi vrtić. Bilo je najava još 2018. godine da će se graditi novi, da će se dograditi već tri postojeća vrtića, ali se sve nekako svelo na sufinansiranje privatnih vrtića. Ako se dobro sećam, čak je i narodna poslanica Olivera Pešić u Narodnoj skupštini tražila da se sagradi novi vrtić u Leskovcu 2017. godine.
Često ističemo da nam je obrazovanje jedan od prioriteta prilikom formiranja budžeta, što planirani budžet za 2022. godinu i potvrđuje. Oko 400 miliona dinara je bilo opredeljeno za sve nivoe obrazovanja 2012, dok je danas za funkcionisanje obrazovnih ustanova, od predškolskog, preko osnovnog i srednjeg obrazovanja do Centra za stručno usavršavanje planirano 781,4 miliona dinara ili 16% ukupnog budžeta grada. Za predškolsko obrazovanje je planirano 397 miliona ili 32,8 miliona više nego prošle godine. Za funkcionisanje osnovnih škola 225,5 miliona ili 11,9 miliona više od prošle godine, za srednje 139,2 miliona ili 19,2 miliona više nego prošle godine.
Grad Leskovac je od 2013. obnovio skoro sve škole na svojoj teritoriji u čiju je energetsku sanaciju uloženo preko 255 miliona dinara. Pored toga radili smo na poboljšanju uslova za boravak u učionicama, kao i u dvorištima škola.
Što se tiče vrtića, u planu je izgradnja novog objekta u mesnoj zajednici Moša Pijade u vrednosti od 70 miliona dinara. Što se tiče tog projekta, Plan za upravljanje životnom sredinom i socijalnim okruženjem za objekat vrtića u Leskovcu je dobio saglasnost od strane Svetske banke, i sledeći korak je organizovanje Javnih konsultacija i prezentacije Plan koji je danas objavljen na sajtu grada Leskovca i u prostorijama Odeljenja za društvene delatnosti i lokalni razvoj danas. Javne konsultacije zakazane su za 30.3.2022. godine u prostorijama Centra za stučno usavršavanje u obrazovanju, u 11.00 časova. Nakon usvajanja Plana, Ministarstvo prosete, nauke i tehnološkog razvoja priprema i realizuje javnu nabavku radova na izgradnji vrtića. Grad Leskovac obezbeđuje stručni nadzor i prati realizaciju izgradnje vrtića.
U martu prošle godine ste obećali našem novinaru da ćete nakon emitovanja dokumentarnog filma „Moderni robovi“ u produkciji Rešetke u posebnom intervjuu govoriti na ovu temu. To obećanje našem novinaru niste ispunili. Tada je članica predsedništva Stanke slobode i pravde Jelena Spirić izjavila da je lokalna valst u Leskovcu nakon pritisaka od strane rukovodstva kompanije „Jura“ u Srbiji odlučila da razgovara sa predstavnicima drugog stranog investitora „Aptiv“ o visini zarada zaposlenih u ovoj fabrici, što je automatski dovelo do smanjivanja plata radnicima, te da naša vlast namerno snižava cenu rada. Evo prilike da odgovorite svojoj političkoj kolegenici.
Najambiciozniji poduhvat kojem smo krajem 2012. godine pristupili bila je borba protiv nezaposlenosti. Ono što smo od tada radili na jačanju privrede rezultiralo je otvaranjem preko 9.300 novih radnih mesta, tako da smatram da smo taj zadatak uspešno ispunili, verujte mi da sam najponosniji kada vidim reku ljudi i desetine autobusa koji radnike prevoze do industrijskih zona. Nakon Jure, Falkea, Aptiva, Leskobegza, Autostopa, DŽinsija, u Leskovac će do početka leta početi sa radom i turska kompanija Erenli koja je prošlog ponedeljka svečano ozvaničila završetak radova na prvoj fazi radova izgradnje proizvodnog pogona u prisustvu predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića. Godinu dana unazad posvećeno smo pregovarali sa turskim investitorima kako bi za svoju investiciju izabrali baš naš grad. Uvažena gospođica Spirić verovatno nije imala prilike da nekada prisustvuje sastancima takvog tipa, tako da se ovako nesmotrena, neoprezna, i nadasve neproverena izjava može pripisati neiskustvu. Svako novo radno mesto nekoj porodici donosi još jednu platu, veću i bolju mogućnost za školovanje dece i šansu da žive od svog rada, da ostanu u svom rodnom gradu. Statistika i brojevi idu u korist privrednog razvoja u Leskovcu prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, prošle godine je zaposleno 2041 lice.
Uspevamo da se borimo, da sačuvamo stabilnost i nastavimo razvoj, a ako uzmemo u obzir da je prosečna plata u odnosu na 2012. godinu povećana za 69%, jasno je da je napravljena ogromna razlika i veliki pomak, iako ćemo ubuduće raditi još više na tom polju. Ako predstavnici opozicije misle da mogu bolje, neka pobede na izborima pa neka to i pokažu. Od ideje do realizacije put je dug, još veći problem je što pojedine političke figure iznose ideje, ali gde su dela?
Zelena zona je, u vreme prethodnih vršilaca vlasti bila prazna livada, a danas je moderna industrijska zona koja je u potpunosti komunalno opremljena ulaganjem većim od 2 miliona evra. Pored stranih kompanija o kojima sam već pričao, napominjem da je u toku i izgradnja distributivnog centra lokalne firme Statovac, jer ne zapostavljamo ni investicije domaćih privrednih subjekata.
Činjenica je da je u Leskovcu na hiljade više zaposlenih u odnosu na prethodnih par godina, ove dobijamo još jednu fabriku, ali po koju cenu? Veoma dobro znate da su radnici tih istih fabrika sami sebe nazvali „modernim robovima“ zbog teških uslova rada a njihova prava, kako je čak i utvrđeno, bila kršena. Imate li nešto danas da im poručite?
Uvodni deo ovog pitanja je priznanje meni i gradu Leskovcu da je pomak u pogledu smanjenja stope nezaposlenosti ogroman, a ja sam u odgovoru na prethodno pitanje pomenuo samo deo onoga što je na tom polju postignuto. Ubediti stranu kompaniju da svoj kapital uloži je naporan, zahtevan i dugotrajan proces. Kao što sam već kazao, pregovori sa predstavnicima turske kompanije Erenli trajali su duže od godinu dana, a pritom je preporuka Razvojne agencije Srbije i Vlade RS bila da se ova fabrika otvori u nekom drugom delu Srbije koji je manje razvijen. Zdušno sam se borio i zalagao da vlasnicima dokažemo da boljeg mesta za ulaganje u ovom delu Evrope nema, u tome smo i uspeli, tako da će 340 naših sugrađana raznih nivoa obrazovanja biti zapošljeno u ovoj firmi. Da li je trebalo da odbijemo investiciju i propustimo šansu da obezbedimo egzistenciju u odličnim uslovima rada za 340 Leskovčana? Zahvaljujem našim sugrađanima na tome što pošteno, vredno i stručno rade svoj posao, podsetili ste me na izjavu direktora Erenli Leskovac d.o.o gospodina Fikreta Ajnibala da su Leskovčani u poslovnim krugovima poznati kao vrlo posvećeni, snalažljivi i marljivi.
Za vas često govore da ste ubedljivo najbolji političar u Leskovcu, pa i šire. Vidite li u bilo kome sa političke scene u našem gradu svog naslednika?
Gradski odbor Srpske napredne stranke Leskovac važi za jedan od najbrojnijih i najbolje organizovanih u Srbiji sa mnogo kvalitetnih i sposobnih političata. Nedavno ste mi priznali da uvek na lokalu glasate za mene, jer nema političara koji može bolje da upravlja našim gradom,što je još jedna potvrda činjenice da sam posvećen našim sugrađanima kada to prepoznaju i apolitični predstavnici medija poput Vas. Srećan sam što u svom timu imam one iskusne ljude od kojih sam mogao da učim, poput Zorana Vukašinovića, sekretara Skupštine grada Leskovca, ali i mlade ljude jer na mladima svet ostaje. Stoga, u mom timu ima i dosta mladih, stručnih ljudi poput vrsnog pravnika Miloša Cvetanovića, načelnika Gradske uprave, koji odlično radi svoj posao. Tu su i nove mlade generacije, pred kojima je, siguran sam, blistava karijera. Pre svega mislim na članove Gradskog veća, nekadašnje i sadašnje, poput Stefana Kitanovića, Jelene Stamenković, Brankice Stamenković, Andrije Atanasković, Aleksandre Đorđević, Milice Ristić; kao i kandidate za narodne poslanike, pored Stefana, tu su i dve dame, Andrijana Vasić i Marija Jovanović, koji će nakon parlamentarnih izbora, ukoliko dobiju poverenje građana, dobiti priliku da se dokažu kao političari, steknu kontakte, iskustvo i nadograde znanje i veštine.
Spoj mladosti i iskustva je dobitna kombinacija, to se pokazalo u više navrata, da je najbitnije da smo dobar tim, da zajedno radimo za opšte dobro i za budućnost naše dece.
Izbori će brzo. Nakon toga i formiranje novog republičkog parlamenta. Teoretski, da se u ovom trenutku formira lokalni parlament sa ljudima iz koje političke opcije nikada ne bi pristali da pregovarate o mogućoj vladajućoj većini?
Izbori su, za sve ozbiljne političare, jedino priznato borilište u političkom životu. Otkako je Srpska napredna stranka preuzela odgovornost za rukovođenje državom i gradom napredak je vidljiv na svakom koraku, zato što su našoj stranci na prvom mestu ljudi i stvaranje boljih uslova za njihov život. Zato smo svakog radnog dana, i subotom i nedeljom sa našim sugrađanima, saslušavajući njihove potrebe, pohvale, eventualne probleme i primedbe. Mi radimo za njih, naš narod, našu decu, našu budućnost. Očekujemo da nam građani ponovo daju svoje poverenje u velikom procentu, jer je politika sa kojom i na ove izbore izlazimo, politika ostvarenih značajnih ciljeva i velikih planova. Reč je o impresivnim rezultatima bilo da se radi o spoljnoj politici, ekonomiji, društvu ili kulturi. I zaista se Srbija nije nikada uspešnije razvijala, tako da glasajući za Aleksandra Vučića građani biraju razvoj, mir, stabilnost.
Prilikom pregovora sa drugim političkim opcijama, uvek se i isključivo vodimo napred navedenim. Važno je da su spremni, da zajedničkim snagama vredno i posvećeno rade za dobrobit naših sugrađana.
„Pogledajte kakve su se promene dogodile u Leskovcu, imali smo velike probleme sa Cvetanovićem, velike probleme i onda bukvalno preko noći odjednom je usledila velika finansijska disciplina. Leskovac više nema finansijskih problema, ima 680 miliona na računu, ali je morao sebe da promeni jer više ne bi bio to što jeste i čovek je veoma odgovorno i ozbiljno postupio“, rekao je u suboru predsednik Srbije Aleksandar Vučić gostujući na televiziji Pink. Apropo Vučićeve izjave o Vama u vezi sa stanjem u budžetu, lično smatram da to što je kazao nije u pravu i da je budžet grada stabilniji mnogo duže, kao i da ste, posle Gage Živković, jedini gradonačelnik koji se domaćinski ophodi prema budžetu. Da li se bilo ko usudio da Vučiću kaže da, barem što se ovoga tiče, nije u pravu?
Predsednik Vučić je u pravu. Poslednjih nekoliko godina je stabilizovan budžet, konstantno je između 5-7 miliona evra na računu. Konstatacija da je jedini doktor nauka koji je bio pre nas, dr Živković, ostavio pozitivno stanje u budžetu, je takođe tačna, ali je tačno i da gospodin Živković tokom tih godina nije pokrenuo nikakve projekte koji bi pozitivno uticali na život građana, setite se da jednostavno nikakvog pomaka nije bilo.
Mi danas sve obaveze redovno izmirujemo, isplatili smo zaostale zarade sa 195 miliona i pri tome uspeli da napredujemo u svim sferama – kada je kultura u pitanju, među najboljima smo u Srbiji, u sportu smo strahovito napredovali, otvorili veliki broj fabrika, povećali stopu zaposlenosti, renovirane su sve važne instuticije grada, kao i svi simboli grada, renovirane hale, škole, ambulante, bolnica.
Podsetio bih da smo po preuzimanju odgovornosti zatekli budžet grada sa dugovima od oko 2 milijarde dinara, ruiniran javno komunalni sektor, kašnjenja u platama budžetskih korisnika od 4 do 8 meseci, prinudne naplate kao način naplate potraživanja iz gradskog budžeta, arhive bez dokumentacije, objekte bez dozvola, nezavršene ali zato avansno plaćane situacije, 3,5% gradskog budžeta je u 2012. godini bilo potrošeno na prinudne naplate.
Zahvaljujući rukovodstvu prethodne vlasti na teritoriji grada Leskovca 33 mesne zajednice su bile u blokadi zbog zatečenih dugovanja za električnu energiju i druge komunalne usluge, sa dugom od 65 miliona dinara koji smo mi izmirili i sada sa ponosom mogu da kažem da smo i taj problem rešili i postavili osnovne jedinice društva u nesmetano funkcionisanje.
Međutim, tim koji rukovodi našim gradom je svojim radom u prethodnih devet i po godina podigao Leskovac na noge, pokrenuo razvoj i uređenje te postavio naš grad na mesto koje mu oduvek pripada.
Danas je situacija više nego zadovoljavajuća. Ponoviću da plaćamo sve obaveze na vreme koje nam pristižu u centralni registar faktura, obaveze prema svim dobavljačima, izmiruju se redovno i sve obaveze po osnovu konkursa iz oblasti socijalne zaštite, kulture, sporta, javnog informisanja, prošle godine smo ih isplatili i pre roka. Obaveze po osnovu javnog duga takođe izmirujemo na vreme i zahvaljujući stabilnim finansijama pre roka dospeća smo isplatili dva kredita.
U budžetu grada Leskovca za 2022. godinu i prihodi i rashodi su projektovani uz poštovanje svih makroekonomskih pokazatelja i smernica datih od strane Ministarstva finansija. Ujedno su ispoštovani i predlozi svih budžetskih korisnika. U velikoj meri za ovaj budžet se može reći da je razvojni, s obzirom na to da je planirana realizacija velikog broja investicionih projekata u cilju stvaranja sve boljih uslova za život građana.
A zahvaljujući odgovornom vođenju budžeta i ekonomske politike ostvaruju se i dobri ekonomski rezultati, povećana je ekonomska aktivnost u gradu, rastu poreski prihodi, uz stabilne prognoze za dalji razvoj grada, kako bi se poboljšalo poslovno okruženje i povećale investicije.
I za kraj, nismo čuli vaše impresije nakon premijere… Kako vam se dopada film (Bilo jednom u Srbiji)?
Film o Srpskom Mančesteru koji je snimljen u Leskovcu uz učešće velikog broja Leskovčana kao statista, smo mi, Leskovčani, imali privilegiju da vidimo prvi, čak i pre beogradske premijere. Prisustvovao sam i premijeri u prestonici u Kombank areni i reakcije publike su izuzetno pozitivne. Od početka sam verovao u ovu ideju i zato sam je svesrdno i podržavao. Slika koja je o Leskovcu otišla u svet kroz ovaj film, topla ljudska priča i zanimljiv zaplet su na mene ostavili najjači utisak.
Ovaj film oslikava početak 20. veka kada su naši preci uz velike napore, znanje i trud Leskovac podigli iz pepela. Trenutna situacija u Leskovcu donekle oživljava to vreme jer reka ljudi svakodnevno ide ka industrijskim zona, naš grad je izuzetno cenjen u poslovnim krugovima. I upravo poslednja poruka koju smo videli na filmu pokazuje da sve što je bilo, može biti ponovo, a naš trud jeste usmeren ka tome da Leskovac nastavi svoj put ka prosperitetu i pozicioniranju na privrednoj i ekonomskoj mapi regiona.
Taj duh pobede, osvajanja, obnavljanja svi mi Leskovčani nosimo u sebi i drago mi je da će ovaj zlatni period biti ovekovečen na filmskom platnu i ostati u amanet čitavoj populaciji Srbije i Evrope i što će pokazati da stanovnici ovog grada kroz vekove, a i danas, stvarno jesu ljudi koje najbolje oslikavaju reči pesnika Radeta Jovića „Mi Leskovčani, na malečku stoličku sedimo i u golemo nebo gledamo.“
Pored svega ovoga, poruka koja je na mene ostavila snažan utisak je ta da porodica predstavlja temelj svakog društva i da bez obzira na sve materijalno, najvažnije je čuvati i negovati porodicu bez koje sve ostalo nije važno.
Pitanja gradonačelniku prosledio Dragan Marinković
Postovani Dragane, ne znam zasto si uopste pristao na ovu vrstu intervjua (dostava pitanja u pisanoj formi,)? To je kao pismeni zadatak u skoli. Sa Meskom samo u cetiri oka, i to je intervju, da kaze sta ima, odmah i iz glave. Ovako ti si mu poslao pitanja, on prosledio pismenijim od sebe (ako uopste takvih ima u sekti), oni krenu u pretragu podataka, frljaju se procentima i brojkama, koje ni sami ne razumeju, posalju ti to i ti objavis. Pismeni zadatak uradjen, ispravno, kolko tolko napisan, bez mnogo gresaka u oadezima i on zadovoljan a mi treba da se odusevljavamo njegovim znanjem i upucenoscu u sve sfere zivota grada. Sto bi reko jedan moj komsija:“Ja te lazem a ti mi ne verujes“?
Miko, Mesko kaže „sve sVere života“. A ako on tako kaže, onda je to pravilno, jer Mesko ne da je učio, nego preučio.
Kako da bude bezbedan kad se OKP bavi „nasiljem u porodici“ I daje mere zabrane prilaska bez dokaza da je neko napravio delo! U leskovacku policiju su strucnjaci za nasilje u porodici,kradju traktora,pisanju kazni za prvu pomoc u kolima,itd, ali kada je nesto ozbiljnije u pitanju,e tada ih nema.
Čitam, i ne verujem…kako čovek tečno odgovara na dostavljena pitanja! Uredniče,šta vam ovo treba!
Gospodine Gradonačelniče očistite kišni kanal u Velikom Trnjanu koji je ostao neočišćen.Opet ce biti poplava sa prvom jačom kišom.Ostalo sve ok ali zasto je jedan kanal očišćen a drugi koji je izazivao poplave i koji je manji i kraći nije?
………..Muljaju petljaju i od svakog fuš posla koji odrade imaju lične koristi.Sve što ga se pita on neodgovara već ko papagaj priča jedno te isto.Uvlači se AV da ga ne skloni jer bi onda mogao da dođe u situaciju da objašnjava poslovanje njegove uprave.Sve što su uradili je težak fušeraj,sve inostrane firme koje su doveli iskorišćavaju radnike jer upravo on postavlja rukovodeći kadar(koji za to nije stručan)i maltretiraju radnike.Sve u svemu najgora i najgluplja vlast koja je vladala u ovom gradu i u ovoj državi.Nadamo se da će vam neko nekada suditi jer ste državu devastirali i zadužili najmanje 20 milijardi evra a to se nezna jer ništa nije transparentno.Sve u svemu katastrofa.
Mlade treba ukljucili u sport. Ranije su se deca bavila vise sportim i imala su neku obavezu. Druzenje, putovanja, treninzi i utakmice su od velikog znacaja za razvoj mladjih. Grad ulaze u seniorske ekipe, dovode se igraci sa strane a gde su tu nasi mladi Leskovcanin.
Sada su vise na mobilnim telefonima i igracima.
Ovo ce clanovi centralnog otadzbinskog odbora da citaju kao Bibliju. Nisi ga pitao dve najvaznije stvari: Kako mu je Stiglan i oce li da mu se napise jos jedan doktorat po akcijsku cenu. Aj cao.
Ozbiljnost, posvecenost, predanost i odgovornost u radu i briga o gradjanima i njihovim najboljim interesima su ono sto krase coveka u liku gradonacelnika Grada Leskovca goapodina dr. sci. med. Gorana Cvetanovica. Odvaznost i hrabrost da preuzmete odgovornost i onda kada je to bukvalno suludo, spremnost u savkom trenutku da stanete pred licem gradjana i javnosti i razgovarate o svakoj temi, izazovu, problemu bez cenzure i uvijanja odlika je velikih ljudi, smelih politicara i istinskih lidera cvrstog karaktera, stvaralackog duha i intelektualne superiornosti Sve to je nas gradonacelnik. Covek koji nepresusnom i nevidjenom energijom, zeljom i konstantnim marljivim radom nastoji da Grad Leskovac iz dana u dan sve vise napreduje, da se sve brze ekonomski, privredno, infrastrukturno i urbaniaticki razvija. Da postane moderan privredni, trgoviniski i poljoprivredni centar i motor razvoja ovog dela Srbije. Da postane mesto mladih ljudi, pun dece i socijalne sigurnosti nasih najstarijih i najranjivih gradjana. Da postane pristojno mesto za zivot i rad u kome su ljudi ispunjeni licnom i porodicnom srecom i blagostanje. A da je on zaista takav covek potvrdjuju i svi odgovori na pitanja vaseg urednika koji jasno ukazuju da je apsolutno nesebicno posvecen i podredjen ostvarenju svega gore navedenog a sve u cilju postizanja opsteg drustvenog boljitka koji se ogleda u tome da svaki covek ovog grada bude zadovoljan, bezbrizan i da u skladu sa svojim aktivizmom i ucescem u zajednici obezbedi sebi, porodici i svojim potomcima prosperitet i jos bolju buducnost.
Bobane, sigurno si kao osnovac pisao najbolje sastave o Titu i najbolje poltronisao učiteljima i na stavnicima. Neki ljudi su nule od čoveka i nije baš najasnije zašto ih je tvorac stvorio. Možda zbog toga da bi mi ostali znali kakvi ne trebamo da budemo mi, naša deca, naše žene, muževi, naši prijatelji…Kladim se da nemaš nijednog iskrenog prijatelja. Nećeš ti biti još dugo direktor, biće to najveća kazna za tebe. Ako ne uspeš da se ušlihtaš nekoj novoj vlasti, što je sasvim moguće. Političari vole laskavce i poltrone.
Moras bobana da postujes iz jednog razloga,nema sta da se prica i pise o njemu sve se zna ali je jedan od retkih botova koji se potpisuje imenom i prezimenom bar ima hrabrost da se potpise.E sada to sto pise da li to stvarno misli ili se slihta to je njegova stvar nije moje da u to ulazim. A dragana molim zbog bobana i slicnih njemu vise ne posecujem neke lokalne portale ako nas i ovde zatrpaju botovi dzaba smo krecili.
Po meni,glavni bezbednonosni problem u gradu su kamikaze koje voze Bagdala kamione,bez postovanja bilo kakvih propisa i seju kamenje iz karoserije.Zalosno je sto je policija u sluzbi privatnih firmi,ljude kaznjavaju zbog istekle prve pomoci,a na autobusima su nakacene kartonske tablice.Onaj ko veruje u jednu rec koju izgovori gradonacelnik ima ozbiljnih problema sa zdravim razumom.
Nisam ja optužen pa da nekome da priznajem ili ne priznajem. Dal piše pod imenom ili pod nadimkom, crv je crv. Dal stvarno misli ili ne misli? Po tebi, ako iskreno to misli ondaje poštenjačina br.1 u gradu. Što onda moliš Dragana da mu zabrani komentarisanje?
jeste,da si najveci dupeuvlakach kao i on…
al gotovo je u aprilu….