Na brdu Hisar u Prokuplju, koje je kao dobro pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika u Nišu, osvanula je ogromna tabla na početku trim staze na kojoj piše da je ona posvećena Miodragu Mikiju Rakiću, iz Žitorađe, koji je za života bio najbliži saradnik Borisa Tadića. Na tabli, pored kratkih biografskih podataka o Rakiću, stajalo je i da su je postavili Javno preduzeće „Srbijašume“ i Grad Prokuplje.
Građane je ta činjenica iznenadila, pošto većina u Prokuplju i ne zna ko je on bio, pa su se podigle i nevladine organizacije, te postavile pitanje lokalnoj vlasti u Prokuplju: „Zašto je Miki Rakić dobio svoju stazu?“
Nadležni, svi do jednog na početku nisu imali odgovor, odnosno u Gradskoj kući kažu da nemaju pojma zašto je tabla postavljena, a dok smo proveravali u JP „Srbija šume“ zašto je ta tabla postavljena, ona je uklonjena.
“Siguran sam da ne postoji nijedan čovek u Prokuplju koji bi mogao da navede jednu jedinu stvar kojom je Miodrag Miki Rakić zadužio naš grad. Taj čovek nema nikakve veze sa Prokupljem, ali je opšte poznato da ima velike veze sa Borisom Tadićem, Aleksandrom Vučićem i aranžmanom koji je doveo do formiranja SNS-a. Prema mojim saznanjima, ovaj skandal sa obeležavanjem trim staze na Hisaru, dogodio se na insistiranje aktuelnog zamenika direktora „Srbijašuma”. Ako je njemu ili bilo kome iz vlasti gospodin Rakić bio toliko drag, ne postoji nikakva prepreka da njegovim imenom nazovu hodnik u svom stanu ili kući, ali sam siguran da ova podmetačina u Prokuplju neće proći. Zbog toga, pozivam lokalne vlasti da hitno uklone ovu tablu”, rekao je Dragan Dobrašinović, predsednik Topličkog centra za demokratiju i ljudska prava i predsednik Uspravne Srbije.
Istog je mišljenja i Snežana Ilić iz humanitarne organizacije „EHO“.
“Miki Rakić, iz Žitorađe, osnivač i nekadašnji visoki funkcioner DS. Ovo je čovek koji je stvorio SNS! Po njemu su dali ime našoj omiljenoj stazi. Zadužio je SNS i previše, pa mu aktuelni čelnici odaju počast. Dokaz da su na vlasti radikali… Opoganili su nam Hisar. Dokle će narod trpeti poniženja”, kaže Ilić.
Naši novinari su se obratili JP „Srbijašume“, a nezvanično se pominje da je lično zamenik direktora JP „Srbijašume“ Bratislav Dikić, koji je stalni gost Prokuplja i blizak prijatelj vrhu lokalne SNS vlasti, insistirao na tome. Koliki je Dikićev uticaj u ovoj sredini govori i to da je u junu dobio od Grada Prokuplja repliku zastave proslavljenog Drugog pešadijskog puka „Knjaz Mihailo“, koji je poznatiji pod imenom „Gvozdeni puk“.
“Nakon Vašeg dopisa, izvršili smo proveru na Hisaru. Na navedenoj lokaciji se radi na uređenju trim staze po prethodnom dogovoru sa lokalnom samoupravom grada Prokuplja. Usled nesporazuma sa lokalnom samoupravom, JP „Srbija šume“ je uklonilo tablu za obeležavanje, a u narednom periodu će nastaviti uređivanje trim staze. Izvinjavamo se ako smo na bilo koji način uznemirili javnost tokom izvođenja radova na uređenju staze”, naveli su u odgovoru iz „Srbijašuma“.
Ono što se još spekuliše, jeste da dozvolu za ovu tablu nisu ni imali, jer brdo Hisar kao javno dobro za svaki novi detalj mora da ima dozvolu niškog Zavoda za zaštitu spomenika. Mi smo i njih pozvali, ali do objavljivanja teksta odgovor nije stigao.
B.Roganović