Ministarka energetike Zorana Mihajlović izjavila je da se snabdevanje Srbije gasom preko Bugarske odvija uobičajeno i da je država pripremila plan ukoliko dotok gasa iz tog pravca bude onemogućen zbog rata u Ukrajini.
Ona je tokom posete Nišu navela da će završetkom radova na gasnom interkonektoru Niš-Dimitrovgrad Srbija dodatno unaprediti stabilnost snabdevanja.
„Što se tiče snabdevanja gasom preko Balkanskog toka, sve je uobičajeno, nema nikakvih naznaka da će se to promeniti, jer se to ne tiče samo Srbije, već i drugih zemalja koje gas dobijaju iz ovog pravca. Ukoliko ipak dodje do problema, jer nažalost živimo u neizvesnom vremenu, i tako će biti sve dok traje rat koji što pre treba da prestane, imamo nekoliko opcija. Jedna je da gas uzimamo iz Madjarske, druga je naše skladište u Banatskom Dvoru, gde imamo i naše rezerve, a tu su i rezerve Gasproma. Treća mogućnost jeste supstitucija, kao što smo radili 2009. godine“, rekla je ona.
Istakla je značaj završetka radova na gasnoj interkonekciji Srbija-Bugarska i izgradnju novog podzemnog skladišta gasa.
„Očekujemo ozbiljnije radove u narednih sedam dana na gasovodu Niš-Dimitrovgrad, svakako sve treba da bude gotovo u septembru naredne godine, što će nam otvoriti mogućnost da dobijemo gas i iz drugog pravca i izvora. Novim podzemnim skladištem gasa ćemo dodatno osigurati bezbednost u gasnom sektoru. Od toga nam zavise privreda i industrija koje troše 80 odsto od ukupne potrošnje gasa u Srbiji“, rekla je Mihajlović.
Mihajlović je izjavila u Nišu da su projekat energetske sanacije i subvencije koje država obezbeđuje za građane konkretna mera za unapređenje energetske efikasnosti i da će rezultati koji se ostvaruju ovim programom pokazati da nisu u pravu oni koji ga napadaju.
„Mislim da su neka nepoverenja prirodna i sa tim živim godinama, i kada sam bila na čelu Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture. Ni tada ljudi nisu verovali u elektronske građevinske dozvole, čak su se neki u Vladi smejali tome, a mi smo uspeli i došli na 9. mesto u svetu po izdavanju dozvola, a bili smo 186.“, rekla je ona u Nišu odgovarajući na pitanja novinara o kritikama na račun projekta.
„Ovo je prvi projekat koji država sprovodi, a usmeren je ka domaćinstvima. Uvek se govorilo o javnim objektima, koji su takođe važni, ali do sada nije bilo subvencija za građane, a mnogi nisu imali mogućnost da zamene stolariju, izoluju kuću ili promene kotao. Ovaj projekat ćemo nastaviti i u narednim godinama, koliko god bude bilo potrebno, kako bi svako domaćinstvo u Srbiji imalo mogućnost da učestvuje. Za nerazvijene opštine, Ministarstvo će učestvovati sa 70% sredstava, pomoći ćemo i socijalno ugroženim građanima, obezbedićemo penzionerima plaćanje na rate, jer je cilj da svi mogu da učestvuju. Kritike uvek postoje, ali naše je da nastavimo da radimo, jer je ovo važan projekat“, rekla je Mihajlovićeva.