Do današnjeg dana u Leskovcu je zamenjeno 9.186 starih i neefikasnih svetiljki novim i savremenim LED svetiljkama i metal halogenim sijalicama, a ostatak (od ukupno 13.451 – prim.nov) biće sukcesivno ugrađen do kraja maja, najavio je večeras gradonačelnik Goran Cvetanović. Ovaj ugovor lokalne samouprave sa privatnom firmom „Keep light“ koštaće 13,4 miliona evra i bio je često na udaru opozicije u gradu na Veternici.
Ipak, gradonačelnik tvrdi da su značaj i prednosti ovog važnog projekta mnogostruki.
“Ekološki značaj zamene starih živinih sijalica je činjenica koju ne smemo zanemariti. Naime, emisija ugljen dioksida koja je karakteristična za staru uličnu rasvetu je višestruko smanjena. Račun grada Leskovca za javnu rasvetu je pre zamene svetiljki iznosio 735.617 evra na godišnjem nivou. Nakon zamene svetiljki, račun će iznositi 94.370 evra godišnje. To znači da će na godišnjem nivou ušteda u budžetu za ovu namenu iznositi čak 641.000 evra. Ova cifra se deli između javnog i privatnog partnera u narednih 15 godina. Prvih 13 godina 90% od 641 hiljade ide privatnom partneru na ime ugrađenih svetiljki (to je 580 hiljada evra) dok 10 % ostaje gradu, čime se ostvaruje ušteda od 62.200 evra na godišnjem nivou. Poslednje dve godine se privatnom partneru uplaćuje 113.500 evra godišnje (tj. 17,7%) dok gradu na raspolaganju ostaje 527.746 evra (82,3%). Lokalna samouprava grada Leskovca odgovorno i transparentno postupa u svim svojim aktivnostima i projektima, računica i benefiti ugradnje LED rasvete su jasni“, poručio je Cvetanović.
Danijel Stanković, ispred firme “Keep light”, kazao je večeras, a prenosi se na zvaničnom gradskom sajtu, da ova kompanija raspolaže sa sedam ekipa i da se radovi trenutno više izvode u seoskim sredinama jer trenutno raspolažu sa svetiljkama namenjenim za to područje.
Podsetimo, opozicija je tokom prošle godine ocenjivala ovaj projekat “katastrofalnim za grad, budžet, građane i budućnost Leskovca”.
“Leskovac će mesečno poklanjati toj firmi čitavih 48.000 evra, a toliko, na primer, koštaju dva dečija vrtića, transplantacija bubrega i spasavanje jednog života. Na nivou celog perioda trajanja ugovora to je spašenih 180 života koje će umesto pomoći države morati da odbrojavaju svoje dane dok prikupljaju novac za lečenje po humanitarnim bazarima i društvenim mrežama”, komentarisala je ispred leskovačke Stranke slobode i pravde Jelena Spirić.
I narodni poslanik Jedinstvene Srbije Nenad Filipović, dojučerašnji opozicionar u ovom gradu, je u novembru prošle godine odbio da glasa na sednici Skupštine grada za usvajanje Nacrta Ugovora o javno-privatnom partnerstvu za vršenje usluga zamene javnog osvetljenja primenom mera ušteda energije sa led tehnologijom na teritoriji Grada Leskovca.
„Što se tiče plaćanje naknade prema izvršiocu, na godišnjem nivou je to 694.855 evra plus PDV, što će za prvih 13 godina da iznosi 9.033.118 evra. Poslednje dve godine ugovora dodatnih 136.000 evra po godini, što je ukupno 9.305.520 evra, koliko će nas koštati ovaj projekat za 15 godina. Privatni partner treba da potroši za nabavku LED osvetljenja i sistema za uključivanje i iskljkučivanje javnog osvetljenja, obezbeđenje produženja garancije, itd. 4.136.400 evra sa PDV-om. Troškovi demontaže postojećih svetiljki i montaža novih, nabavka materijala, sve to košta 818.400 evra, projekti 464.000 evra. Sve ukupno 5.419.200 evra. To su troškovi koje prikazao privatni partner i to je uredu. Dalje, troškovi održavanja aktivnih elemenata, 1.936.944 evra, troškovi finansiranja i osiguranja 1.776.552 evra iz džepa građana Leskovca, a to znači da ja dođem da nešto uradim bez dinara, uzmem kredit iz banke i mogu da radim šta hoću jer sam se ovde definisao da mogu da plaćam i kredite sa sumom od 1,77 miliona evra… Kad sve skupimo ukupni troškovi našeg prijatelja koji dolazi da nam zameni sijalice koštaju 3.875.496 evra, a on ima ukupne kapitalne troškove koji koštaju 9.294.696 evra. Pa ako nešto košta 100 dinara, vi nećete da mu platite još 125 da vam to postavi“, komentarisao je Filipović za skupštinskom govornicom.
On je tada izračunao i to da po ovim cenama prosečna cena sijalice sa demontažom montažom i svime je 368 evra po komadu.
Inače, Skupština Grada Leskovca je na sednici održanoj 19. aprila 2018. godine donela Odluku o pokretanju javno-priatnog partnerstva bez elemenata koncesije za realizaciju projekta rekonstrukcije, racionalizacije i održavanja sistema javnog osvetljenja na teritoriji grada Leskovca. Na istoj sedici doneto je i Rešenje o imenovanju stručnog tima za realizaciju ovog projekta. Zadaci stručnog tima su bili da izradi predlog projekta i da definiše javni interes i dokazivanje troškova opravdanosti, kao i predlaganje minimuma tehmičkih i ekonomskih uslova koje budući partner treba da ispuni. Predlog koji je ovaj sturčni tim izradio je dostavljen Komisiji za javno-privatno partnerstvo Republike Srbije na mišljenje i komisija je dala pozitivno mišljenje. Nakon toga je Skupština Grada Leskovca na sednici 26. juna 2019. godine donela odluku o davanju saglasnosti na ovaj projekat.
Zašto se led rasveta u selima postavlja samo na jednoj strani ulice?