Ćutanje nadležnih institucija i same lokalne samouprave ukazuje nam na to da oni odobravaju sve ovo što se dešava i da šalju poruku samim nasilnicima da mogu da prođu nekažnjeno za to što rade. Svi su pali na ispitu demokratije, poručila je aktivistkinja „Žena za mir“ Marija Trajković na današnjoj konferenciji za novinare koja je organizovana u Leskovcu nakon što su njoj i predsednici udruženja Ljiljani Nešić upućene pretnje nakon što su osudile otvaranje SOS office kancelarije u Leskovcu, pod okriljem organizacije čiji je predstavnik dva puta osuđivano lice za nasilje u prordici, i sve to sredstvima koja im je korz projekat odbrila lokalna samouprava.
Na konferenciji će se pored aktivistkinja “Žena za mir” novinarima obratiti i predstavnici Autonomnog ženskog centra, Mreža žena protiv nasilja, Beogradskog centra za bezbedonosnu politiku, organizacije civilnog društva posvećena razvoju demokratske kulture i građanskog aktivizma CRTA (Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost) kao i lokalnih udruženja i organizacija.
„U celo ovoj situaciji meni je jasno da su moja prava suspendovana i to ona koja su mi Ustavom zagarntovana – prava na slobodno kretanje i pravo na rad. Kao osoba sa inveliditetom ja sam višestruko marginalizovana i za svako svoje pravo moram više napora da uložim da bi ga ostvarila, poručila je Trajkovićeva, nakon čega je nagrađena gromoglasnim aplauzom.
Ljiljana Nešić je podsetila da je najpre hakovan mejl organizacije za ljudska prava, a neke adrese e-pošte i bankovni izvodi su izbrisani.Potom su usledile i ostale pretnje koje su se dešavale na putu sa posla kući.
„Najpre je to ličilo na zastrašivanje, znate kad vam neko u prolazu kaže da ste ’kurve’, ’Soroševe plaćenice’, da peremo pare mi smo na to oguglale. Međutim, kada vam neko preti porodici i kaže da zna ko je moja ćerka i da imam unučiće to nije zastrašivanje već pretnja“, kazala je Nešićeva i dodala da su njena koleginica i ona više puta presertane na putu od posla ka kući, odnosno kod parkinga u ulici Moše Pijade i u ulici Radanskoj u Leskovcu.
Pavle Dimitrijević iz Crte je pozvao lokalnu samoupravu da osudi pretnje.
„Pozivamo vlast i ostale instir+tucije u Leskovcu da javno osude nasilje. Živimo u društvu koje mora da odgovori na nasilje, a najveća odgovornst je upravo na onima koji imaju najveću moć. Da je Leskovac možda neki drugi Leskovac, sada bi među nama ovde sedeli i predstavnici gradske vlasti i ponovili istu ovu poruku koju mi danas prenosimo“, istakao je on.
Prestavnici organizacija koje su došle da daju podržku Udruženju „Žene za mir“ konstatovali su da nasilje nad aktivistima i sprečavanje nasilja i dalje dominiraju u našim životima, te da izostaje reakcija nadležnih organa i države jer gotovo ni jedan ovakav ili sličan slučaj ne dobije epilog na sudu.
„Ovde smo da podržimo „Zene za mir“ i da pozovemo nadležne organe da postupe odgovorno i profesionalno po prijavi koju su dobili i da takođe pozovemo građane da ne ćute o problemu nasilja i u našem društvu već da javno govore o tome i da javno osude ovakav i mnoge druge napede sa kojima se žene u našem društvu suočavaju“ – rekla je Marija Bjeloša iz Beogradskog centra za bezbedonosnu politiku.
Snežana Jakovjević iz Mreža žene prtiv nasilja je podsetila da je država Srbija potpisla Istanbulsku konvenciju i da je dužna posveti dužnu pažnju nasilju prema ženama i zaštiti žena od nasilja uključujući i zaštitu ženskih nevladinih organizacija, aktivistkinja ženskih prava i onih koji pružaju usluge ženama u situaciji nasilja.
Opširnije u video prilogu:
PROČITAJTE VIŠE:
Osuđivani nasilnik „partijski“ dobio još 900.000 dinara na drugom projektu od grada Leskovca
Među onima koji su podržali otvaranje SOS offisa buduća narodna poslanica i radnici Centra za socijalni rad
Organizacija civilnog društva posvećena razvoju demokratske kulture i građanskog aktivizma CRTA (Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost) i međunarodna organizacija Front Line Defenders zatražile su pre par dana od svih nadležnih institucija da zaštite aktivistkinje Udruženja “Žene za mir” iz Leskovca zbog upućenih pretnji nakon što su javno dovele u pitanje legitimitet otvaranja Kancelarije za zaštitu žrtava nasilja kojoj je grad Leskovac dodelio sredstva iz budžeta, a na čijem čelu je čovek koji je dva puta osuđivan za nasilje u porodici.
“Veruje se da su pretnje povezane sa kritikama Žene za mir prema novoj vrućoj liniji za žrtve nasilja u porodici koja je otvorena u Leskovcu i kojom upravlja ‘U–Tim mame i tate’“, zaključuje se u saopštenju Dron Line Defendersa.
Udruženje građana “I ja se pitam” iz Leskovca je takođe zatražilo da nadležne institucije hitno reaguju i zaštite aktivistkinje “Žena za mir” u ovom gradu jer se one poslednjih dana suočavaju sa pretnjama i uvredama, ali i sajber nasiljem.
Pretnje su osudili i predstavnici udruženja Tim 42 iz Leskovca.