Zbornik pod nazivom “Osvajanje medijskog prostora” u kom su sabrani tekstovi koji su tokom dve godine objavljivani u listu Danas, a koje su pisali aktivistkinje i aktivisti „Ženske platforme za razavoj Srbije“,promovisan je danas u Leskovcu u organizaciji Udruženja “Žene za mir” iz ovog grada.
Samo ime zbornika nosi simboličan naziv jer je u medijima, kako je rečeno, vrlo malo prostora posvećenog ženama.
“A ako i jesu tema, one su predstavljene u vema stereotipnim ulogama. One su vrlo često žrrtve, najčeše rodno zasnovanog nasilja. Sa druge strane prikazuju se kao majke i domaćice ili dolazi do potpune seksualizacije žena. Iz tog razloga naša ideja je bila da pokušamo da različite aktuelne teme sagledamo iz ugla rodne perspektive“, rekla je vanredna profesorka na Odesku za medijske studije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu i jedna od koautorki publikacije, prof. dr Smiljana Milinkov.
Publikacija inače sadrži 82 teksta iz različitih svera društvenog života.
“Tekstovi su polazna tačka za razgovor o jazu koji postoji između rešenja u zakonima, proklamovanih standarda i stvarnosti žena i drugih osetljivih grupa u našem društvu. Pitanje rodne ravnopravnosti ne tiče se samo poboljšanja položaja žena, već je značajno za razvoj čitavog društva, kaže Milinkov.
Pored profesorke Milinkov, na promociji ove publikacije govorile su autorke i urednice Publikacije “ Osvajanje medijskog prostora“, naučna savetnica Instituta društvenih nauka profesorka dr Zorica Mršević , redovna profesorka Pravnog fakulteta Univerziteta u Nišu dr Nevena Petrušić, profesorka na Odseku za medijske studije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu i aktivistkinja ženskog pokreta, levičarka i antifašistkinja Marija Srdić.
Kad prestanu da do radnog mesta dolaze preko kreveta, mozda i pocnu da ih cene, Ilj da se udaju ko sponzoruse da ih muz izdrzava jer su se porodile. U ovom veku?! Kad same sebe krenu da cene. Tacno je da muskarci donosioci odluka po difoltu manje placaju i manje cene zenu strucnjaka od muskarca iste struke, iskustva i znanja. Potrebno je podvuci crtu izmedju zenske samostalnosti, njene sposobnosti i oslanjanja u finansijskom, materijalnom smislu na muskarce. Ili su svoje ili nisu. To flertovanje s dzentlmenima, koketiranje s politicarima, samo podrzava izrazeni sexizam prema zenama. Slazem se da zene nisu objekti. Pa neka prestanu da se tako ponasaju da ih ne bi tako tretirali. Formalno, Srbija ima premijerku koja je muz svojoj zeni. Takodje formalno, vlada ima vise ministarki, al se one nista ne pitaju. Samo Gasic i Mali su od uticaja. Velika formalnost su i poslanice, od kojih favorizuju duge plave kose starletastog izgleda, da potvrde upravo ovaj tekst, o sexizmu nad zenama
U primitivnim i nerazvijenim društvima žena je objekat i vlasništvo.Bap me čudi da je tako i kod nas kada smo mi vodeći u svemu(naročito u onome što ne valja).Srbija je na nivou neke centralnoafričke države ili islamskog sveta gde upravo vlada ovakav stav i to ne kod svih već samo kod siromašnih jer siromašni ne rade na detaljima i obrazovanju svoje populacije.Nepismenost je najveća pretnja za bilo koje društvo.