Bolest se sa divljih na domaće svinje prenosi kontaktom, pa je uloga lovaca u sprečavanju širenja afričke kuge, izuzetno bitna, saopštava Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, koje detaljno opisuje simptome i nudi uputstvo stočarima u slučaju da uoče promene zdravstvenog stanja životinja.
Do juče je ovo virusno oboljenje potvrđeno kod 1.363 jedinke svinja, na 918 gazdinstava, na teritoriji 30 opština u 12 upravnih okruga. Polovina obolelih životinja je uginula, a eutanazirano je gotovo 12 hiljada jedinki.
„U Jablaničkom okrugu, do sada nema registrovanih slučajeva afričke kuge kod domaćih, ali je bolest potvrđena kod divljih svinja“, saopštava resorno Ministarstvo i apeluje na vlasnike da svaku promenu zdravstvenog stanja prijave veterinaru, kako bi se što pre obavila dijagnostika i u što kraćem roku preduzele neophodne mere.
Afrička kuga se prepoznaje na osnovu sledećih simptoma: iznenadno uginuće jedne ili više svinja, potištenost, gubitak apetita, povišena telesna temperatura, plava boja kože, krvarenje po telu, otežano disanje, kašalj i povraćanje.
Kako se bolest prenosi kontaktom, a vrlo često domaćih sa divljim svinjama, Ministarstvo procenjuje da su lovci bitan faktor u širenju ove zarazne bolesti. Oni su u obavezi da prijave svaki slučaj uginuća divljih svinja u lovištima. Kada se bolest jednom pojavi kod domaćih životinja, lako se širi putem kontaminrane hrane i vode, kao i ishranom pomijama.
Sa afričkom kugom, bore se čitav region i pojedine zemlje Evropske unije, a od 2019. kada je u Srbiji registrovan prvi slučaj, Uprava za veterinu prati zdravstveno stanje i sprovodi stalni nadzor u populaciji domaćih i divljih svinja. Do juče je, na celoj teritoriji, obavljeno preko 300 hiljada kontrolnih pregleda.
S.Stojiljković